שתף קטע נבחר

לקראת הפריימריז: לבני ומופז מכינים תוכניות

במחנה לבני שולפים את הסקרים שנערכו לאחרונה, שלא מחמיאים למופז. מנגד, מקורבי מופז אומרים כי בחירות ליו"ר המפלגה תביא לרוח גבית. הפריימריז, ככל הנראה, יתקיימו במרס

מועד סופי עדיין אין, אבל בשני המטות העיקריים שיתמודדו זה מול זה - לבני ומופז - כבר נערכים לבחירות לראשות קדימה ומכינים את אסטרטגיית הלחימה. ציפי לבני ושאול מופז מתחילים את המרוץ מנקודות שונות, ועל כן - המסרים שינסו להעביר למצביעים יהיו שונים גם הם. ההערכה היא כי הבחירות יתקיימו ככל הנראה בסוף חודש מרס.

 

המצטרפים החדשים לפוליטיקה

נועם שליט: איני תגובה ללפיד, גלעד לא בקמפיין

יאיר לפיד בדרך לפוליטיקה: פורש מחדשות 2

סקר: 11 מנדטים ללפיד, 28 לליכוד, 13 לקדימה

 

המשימה העיקרית של מופז היא להתמודד מול החיצים המופנים כלפיו מכיוונה של לבני ותומכיה. הם טוענים כי הוא אינו מסוגל להביא מספיק מנדטים, כדי לשמור על קדימה כמפלגה גדולה. לבני משוכנעת כי למרות שהמצב שלה בסקרי דעת הקהל שנערכו לאחרונה אינו טוב, מצבו של מופז גרוע אף יותר. "הסקרים האחרונים לא הטיבו עם קדימה", אמר גורם המקורב מאוד ליו"ר המפלגה, "אבל הם מאוד הזיקו למופז. המספרים שהוא מקבל בסקרים נמוכים, והם לא יאפשרו לקדימה להרכיב ממשלה או להיות מפלגה רלוונטית אחרי הבחירות הבאות".

 

מופז ולבני. הפריימריז בקרוב (צילום: הדר כהן) (צילום: הדר כהן)
מופז ולבני. הפריימריז בקרוב(צילום: הדר כהן)

 

לבני מאמינה כי "הבאז" סביב הצטרפותו של יאיר לפיד למערכת הפוליטית לא יחזיק מעמד זמן רב, ו"הוא יחזור בסופו של דבר לגודל הטבעי שלו" – מה שיחזיר, לדעתה, את הבוחרים אליה בבחירות הכלליות. "גם שלי יחימוביץ' וגם לפיד לא מתמודדים על ראשות הממשלה, ולכן ציפי היא היחידה שהיא אלטרנטיבה לשלטון הזה", אומרים בסביבתה של יו"ר קדימה.

 

"מופז אמר עד השבוע כי הוא יוכל לייצור שותפויות, ולהיות בממשלה הבאה, גם אם קדימה לא תעמוד בראשה. עם המספרים שהתפרסמו השבוע, זה כבר לא קיים", אמרו בסביבתה של לבני.

 

"המפלגה חייבת איתחול"

אנשיו של מופז דוחים את הניתוחים של אנשי לבני על הסף, ואומרים כי התרסקותה של קדימה מונחת על כתפיה של היו"ר. "המפלגה חייבת איתחול", אמר גורם המקורב למופז. "האיתחול הזה יכול לקרות רק עם יושב ראש חדש, ומופז הוא האיש שיכול לפנות גם לקהלים של ימין רך, ולחזק את קדימה מכיוונים שלא חשבו עליהם. ברגע שאנשים יבינו כי הניתוח לפיו רק לבני יכולה להביא מנדטים הוא קשקוש, הכל ישתנה. המומנטום שיווצר עם בחירתו של מופז, ייתן לו את הרוח הגבית להחזיר את המפלגה למעמד אחר".

 

מופז נערך כבר זמן רב לבחירות לראשות המפלגה, וכמו בבחירות הקודמות כשהפסיד ללבני בפער של כמה מאות קולות בודדים, מנגנון השטח שלו מוכן וממתין ליריית הפתיחה הרשמית. "מנגנון בבחירות פנימיות הוא דבר קריטי", אמר בכיר בקדימה התומך במופז. "לשאול יש מנגנון טוב ומשומן".

 

בנוסף, מופז הכין תוכניות מגירה בכמה תחומים, בהן תוכנית מדינית אותה פרסם, וכן תוכניות בתחומי כלכלה, חברה ומשטר. בחודשים האחרונים הוא קיים שיחות רבות עם דמויות ציבוריות מתחומים שונים, דמויות בולטות שאמורות להעניק לו גיבוי ותמיכה במהלך הבחירות. "מדובר בדמויות שיפתיעו אנשים רבים", אמר גורם המקורב למופז. "אלה אנשים מוכרים

 בתחום שלהם, וברגע שיתמכו במופז, זה יכול לשנות את התמונה. למופז יש תוכנית בכל תחום כמעט, והוא בא מוכן, לא רק לפריימריז, אלא גם לבחירות הכלליות. לא יהיה ניתן להתעלם ממנו".

 

תומכיו של מופז מאמינים גם כי בעתיד, לקראת הבחירות, יופעל לחץ על יאיר לפיד לחבור לקדימה, דבר שיאפשר למופז, אם ייבחר לראשות המפלגה, לייצור חזית מול הליכוד. "החיבור של קדימה בראשות מופז עם יאיר לפיד שמביא אנשים חדשים לפוליטיקה ולקלפיות - זה חיבור נכון", אמר ח"כ בקדימה התומך במופז. "זה פותר את המשבר של קדימה עם הקהל הטבעי שלה, בעוד שמופז נותן הגושפנקא הביטחונית והשלטונית. כאשר מופז יהיה במומנטום, יהיה לו אפיל בקהלים שלקדימה יש צורך בהם, קהלים של פריפריה וימין רך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ציפי לבני
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
ח"כ שאול מופז
צילום: ירון ברנר
מומלצים