שתף קטע נבחר

סקר: 11 מנדטים ללפיד, 28 לליכוד, 13 לקדימה

אם הבחירות היו נערכות היום, מפלגתו העתידית של יאיר לפיד הייתה מפצלת את גוש המרכז-שמאל. לפי סקר "ידיעות אחרונות" קדימה בראשות מופז מביאה מספר מנדטים חד ספרתי; דרעי זוכה ל-5 נציגים בכנסת. גוש הימין כמעט שלא נפגע

כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה תפגע בעיקר בקדימה, אך לא תצליח לשנות את מפת הגושים, הנוטה ימינה - כך עולה הבוקר (יום ג') מסקר "ידיעות אחרונות". הסקר העניק למפלגתו העתידית של לפיד 11 מנדטים מול 13 לקדימה בראשות ציפי לבני. כאשר מופז עומד בראש המפלגה, מטפס לפיד ל-14 מנדטים וקדימה צונחת ל-8 מנדטים. כך או כך, צניחת קדימה מכתירה את מפלגת ישראל ביתנו (15 מנדטים) כשנייה בגודלה בכנסת. הליכוד, עם 28 מנדטים, אינו מושפע באופן דרמטי מההודעות הפוליטיות האחרונות, ושומר על כוחו גם כאשר מופז עומד בראש קדימה.

 

תמונת המצב הפוליטית על פי הסקר ()
תמונת המצב הפוליטית על פי הסקר
 

עוד בערוץ החדשות :

 

על פי הסקר, שערכה ד"ר מינה צמח ממכון "דחף", זוכה מפלגת העבודה - עם נועם שליט כמועמד ברשימתה - ל-13 מנדטים, וש"ס לשישה מנדטים, כמו גם יהדות התורה. מפלגתו החדשה של אריה דרעי זוכה בסקר לחמישה מנדטים, עוד לפני ההכרזה הרשמית על הקמתה, מרצ והבית היהודי עומדות כל אחת על ארבעה מנדטים, האיחוד הלאומי והירוקים מתנדנדים עם שני מנדטים והמפלגות הערביות, המחושבות יחדיו, מצטברות ל-11 מנדטים.

 

לפיד בכניסה לביתו. תזוזות במערכת הפוליטית (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
לפיד בכניסה לביתו. תזוזות במערכת הפוליטית(צילום: בן קלמר)
 

מפת הגושים הפוליטיים אינה משתנה על פי תוצאות הסקר. גוש הימין מגיע ל-61 חברי כנסת, לעומת גוש השמאל-מרכז העומד על 54 מנדטים. תנועתו של אריה דרעי עשויה להוות לשון מאזניים על פי תמונת מצב זו.

  

בנוסף, בדק הסקר מצב תיאורטי בו יחליט לפיד לרוץ בתוך רשימת קדימה. החלטה פוליטית זו משפרת מאוד את מצב המפלגה, והופכת אותה לגדולה ביותר בכנסת, עם 29 מנדטים. הליכוד (27) מאבד מנדט בחלוקה זו, וכך גם ישראל ביתנו והעבודה. גוש השמאל-מרכז מגיע כך ל-57 חברי כנסת לעומת 58 של הימין.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד. היום שאחרי
צילום: בן קלמר
בנימין נתניהו. לא נפגע
צילום: גיל יוחנן
לבני. צונחת
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מופז. איתו קדימה מקבלת מספר חד ספרתי
צילום: ירון ברנר
אריה דרעי. לפני ההכרזה
צילום: ירון ברנר
נועם שליט. נכס בקלפי?
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים