שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראש הפקחים: הסלמה חמורה באלימות בסוריה

  הגנרל השנוי במחלוקת מוחמד דאבי, שרק השבוע טען כי אנשי אסד כבר פחות אלימים והאשים את האופוזיציה ב"דמיונות", מודה שב-3 הימים האחרונים חלה הידרדרות. לפי האופוזיציה, 33 נהרגו היום. רוסיה: נסכל קריאה במועצת הביטחון לפרישת אסד

  ראש משלחת הפקחים הערבים לסוריה, הגנרל מוחמד דאבי, אמר בצהריים (יום ו') כי בשלושת הימים האחרונים חלה החמרה משמעותית בהיקף האלימות במדינה. רק בתחילת השבוע הציג דאבי דו"ח שנתפש ככזה המקל עם משטרו של בשאר אסד, ושרבים ראו בו עלה תאנה לנשיא סוריה. לפי הודעה שפרסם דאבי היום בצהריים, ההחמרה באלימות נרשמה במיוחד בערים חומס, חאמה ואידליב, הנחשבות למעוזיהם של המתנגדים למשטר אסד.

   

  גם היום, כמדי יום שישי, יצאו אלפים להפגין נגד משטרו של אסד ברחבי סוריה. רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי לפי ארגון אופוזיציה סורי, מאז שעות הבוקר נהרגו במדינה 44 בני אדם מאש כוחות הביטחון של אסד. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה מפי האופוזיציה כי מספר ההרוגים היום עומד על 33, ומקורות אחרים דיווחו על 23 הרוגים.

   

  הפגנה בצפון אידליב, היום:

   

  יצוין כי אף שבאינטרנט מתפרסמים כל העת סרטוני זוועה ותמונות מחרידות מסוריה, המאמתים את הטענות על כך שכוחות

  אסד מבצעים שפטים במתנגדיו, קשה מאוד לוודא את הנתונים שמעבירה האופוזיציה הסורית על מספרם המדויק של ההרוגים, כיוון שמאז תחילת ההתקוממות נגדו בחודש מרס אשתקד הגביל מאוד משטר אסד את גישתה של התקשורת הזרה לאזורים שונים במדינה.

   

  בתוך כך דיווח בצהריים מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי מכונית תופת התפוצצה במחסום של כוחות הביטחון הסוריים בכניסה לעיר אידליב שבצפון סוריה. לפי שעה לא ידוע כמה אנשי ביטחון היו במחסום, ואם מישהו מהם נפגע.

   

  פקחים: ראש המשלחת התעלם מדיווחינו

  דבריו של ראש משלחת הפקחים מוחמד דאבי בצהריים עשויים להצטייר כנסיגה מהדברים שהציג רק ביום שני השבוע במסיבת עיתונאים בקהיר. באותה מסיבת עיתונאים, שהתקיימה מקץ חודש להגעת הפקחים לסוריה, השמיע דאבי שורה של הצהרות שמשטר אסד יכול להיות מרוצה מהן. בין השאר הוא טען כי אנשי אסד לא הפריעו לפקחים בעבודתם, אמר כי האלימות של כוחות אסד פחתה לאחרונה, הצהיר כי גם האופוזיציה "אילצה את השלטון להשיב באש" והאשים את מתנגדי המשטר ב"דמיונות".

   

  הפגנה נגד אסד בצהריים בעיר חלב:

   

  הפקחים נשלחו לסוריה על-ידי הליגה הערבית בסוף דצמבר, כדי לפקח על יישום ההסכם בין משטר אסד למדינות החברות בליגה, לפיו הוא יסיג את כוחותיו מהערים, יחדל מהרג המורדים וישחרר אסירים פוליטיים. אלא שלאורך משימתם נמתחה במדינות ערב ביקורת קשה על הפקחים, ונטען כי הם אינם נחשפים לזוועות האמיתיות שמחולל אסד ומשמשים לו עלה תאנה.

   

  היום דיווח העיתון הסעודי "עוכז" מפי מקורות במשלחת הפקחים, כי בדבריו השבוע התעלם דאבי מחלק מהדו"חות שהגישו לו פקחים ממדינות המפרץ. לפי הדיווח, בדו"חות האלה תועדו הפרות של זכויות אדם מצד המשטר הסורי. השבוע הודיעו

  מדינות המפרץ על החזרת הפקחים שלהן מסוריה, ובשבוע שעבר אף הציעה קטאר לראשונה לשלוח כוח צבאי למדינה.

   

  בינתיים, העולם אינו נוקף אצבע. רוסיה אותתה היום כי תנצל את זכות הווטו של במועצת הביטחון של האו"ם כדי לסכל כל החלטה רשמית הקוראת לאסד לפרוש, ואמרה כי כל ניסיון להיחפז להחלטה כזו נועד לכשלון. סגר שר החוץ של רוסיה, גנדי גטילוב, אמר: "איננו יכולים לתמוך בקריאה לאסד לפרוש בשום החלטה של מועצת הביטחון". לפי הערכות, מאז תחילת ההתקוממות נגד אסד לפני כעשרה חודשים נהרגו בסוריה יותר מ-6,000 איש.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עד מתי הוא יחזיק מעמד? אסד
  צילום: AFP
  במצרים אותתו לסורים: אנחנו אתכם
  צילום: AFP
  מומלצים