שתף קטע נבחר

עצור מעראבה שובת רעב 46 יום, השב"ס יתערב

לאחר שהכריז על שביתת רעב במחאה על מעצרו, החריף העצור את צעדיו והפסיק גם לשתות. ועדת האתיקה הרפואית אישרה לרופאי השב"ס לתת לו עירוי

השב"ס יוכל לטפל בעצור מינהלי השובת רעב כבר 46 ימים - כך החליטה ועדת אתיקה רפואית חיצונית, לאחר שהשייח חדר מוסא עדנאן (33) מעראבה שליד ג'נין הודיע אמש כי בנוסף להימנעותו ממזון הוא יימנע גם משתיית מים. 

 

עדנאן נעצר ב-17 בדצמבר האחרון, והחל בשביתת רעב יום לאחר מכן בטענה כי הוא חף מפשע. הוא מוכר לשב''ס כיוון שבעבר כבר נעצר ואף ריצה מאסרים בעוון עבירות בטחוניות. הוא נחשב לאחד ממנהיגי תנועת הג'יהאד האיסלאמי בגדה המערבית, ובשנים האחרונות שימש כדובר התנועה בגדה. בעבר נעצר גם על ידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

תינוקת חולצה מדירה בוערת, אחרי שהושארה לבד

שוחרר בעסקת שליט ונעצר בחשד לפעילות טרור

אישום: כלאו את הבת, איימו ברצח ושידלו להתאבד

 

עדנאן הועבר בתחילת ינואר למרכז הרפואי של השב"ס, אולם סרב להיבדק ולא איפשר לבצע מעקב אחר מצבו הבריאותי. ועדת האתיקה לפי זכויות החולה כונסה לדיון בעניינו כחודש לאחר שנעצר. אנשיה שוחחו עם העצור, ולאחר שהתרשמו כי אינו רוצה למות, החליטו להתחשב ברצונו ולא לכפות עליו טיפול רפואי.

 

אך בתום 44 ימי שביתת רעב ולאור חוות דעת רפואית לפיה יש סיכון ממשי לחייו, כונסה הוועדה פעם נוספת, ואף לה איש דת (קאדי) שנפגש עם העצור ביחידות. לאחר שהובהר לעדנאן כי

הוועדה שוקלת לכפות עליו קבלת עירוי, הוא הסכים להתפנות לבית חולים ולהיבדק שם, בתנאי שיוכל להתייעץ עם רופאים לזכויות אדם. על פי עצתם הסכים ליטול כדורי אשלגן וחזר למרכז הרפואי של השב"ס.

 

אתמול השתתף העצור בדיון משפטי בעניינו שהמשכו נדחה לבקשת עורכי דינו, ולאחר שחזר למתקן הודיע כי הוא מחריף את השביתה ומפסיק גם לשתות מים.

 

על פי חוות דעת רפואית, במצב כזה עלול להידרדר מצבו תוך ימים ספורים והוא עלול למות. לאור התרשמות הוועדה כי הוא אינו מעוניין בכך, ולמעשה בקבלת עירוי לא נגרמת הפסקה בשביתת הרעב שלו אלא רק מונעים הרעה במצבו - החליטה הוועדה לאשר לרופאי שב"ס מתן עירוי מלחים וסוכרים במידת הצורך, והם צפויים לפעול בהתאם להנחיות הוועדה. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדנאן. חדל לשתות מים
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
אישרו לתת עירוי
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
צילום: דני סלומון
שביתה בכלא
צילום: דני סלומון
מומלצים