שתף קטע נבחר

חשד בצה"ל: המג"ד ששכח לוחם לא אמר אמת

סא"ל מולי כהן הושעה לאחר שהקשר שלו נשכח בכפר ליד רמאללה, וכעת בודקים בצבא אם מסר אמת למפקדיו אחרי האירוע. "אם זה נכון, זה יהיה חמור יותר מהתקלה המבצעית", אמר קצין ששירת איתו. לוחם בגדוד: "אני לא מאמין, זה הזוי"

באוגדת יהודה ושומרון בצה"ל בודקים אם מפקד גדוד 74, סגן-אלוף מולי כהן, שהושעה מתפקידו לאחר שהקשר שלו נשכח בכפר פלסטיני בשבוע שעבר, לא אמר אמת למפקדיו לאחר התקרית.

 

הכוח ששכח את הלוחם - מהחטיבה של שליט

 

ביום רביעי נכנס כוח מגדוד השריון לכפר בודרוס שליד רמאללה לפעילות שגרתית. כעבור זמן מה יצא הכוח מהכפר, אולם במקום נשכח הקשר של מפקד הגדוד, ורק אחרי כמה דקות הגיע ג'יפ צבאי לאסוף אותו. בעקבות המקרה החליט הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ להשעות את הקצין הבכיר.

 

קצין ששירת עם המג"ד כהן באחד מתפקידיו הקודמים אמר: "אני בטוח שקשה לו בעקבות האירוע הזה. בפעילות מבצעית מפקדים חושבים איך להחזיר את החיילים שלהם בשלום לבסיס, לא פחות מאשר איך לעמוד במשימה. מדובר בקצין איכותי שקודם בזכות ולא בחסד, אבל אם יתברר שהוא לא אמר אמת או לא דיווח על האירוע, זה יהיה חמור יותר מהתקלה המבצעית".

 

"לא עוד לוחם, אלא הצל של המג"ד" 

בדובר צה"ל אמרו כי ההחלטה להשעות את סא"ל כהן התקבלה לא רק במישור המקצועי, אלא גם בדגש על "הצד הפיקודי ערכי". גורמים צבאיים הסבירו כי "קשה לראות תמונה שבה המג"ד יחזור לתפקידו אחרי האירוע הזה. הלוחם שנשכח הוא לא עוד לוחם בגדוד שהשתתף בפעילות מבצעית במסגרת הכיתה או המחלקה שלו, ונשכח על-ידי מפקד הכיתה או המחלקה, אלא משמש כקשר מג"ד, כלומר הדמות הבכירה ביותר בגדוד מהווה את המפקד הישיר שלו. הקשר הוא הצל שלו וחלק מהחוליה האורגנית שלו אם הם ייתקלו".

 

בגדוד 74, שהתחיל רק לפני כמה שבועות את הפעילות המבצעית באזור רמאללה, הופתעו מהתקרית שהחזירה את הגדוד לכותרות, שנתיים אחרי חשיפת מקרי ההתעללות של חיילים ותיקים בצעירים. "מאוד מחזיקים מהמג"ד אצלנו, הוא מקדיש זמן רב מסדר היום שלו להשקיע בנו, אז זה הזוי להגיד שהוא שכח או הפקיר חייל", אמר ל-ynet אחד הלוחמים.

 

"אני לא מאמין שהוא באמת פישל", הוסיף הלוחם על כהן, "כי קורים מצבים שחייל

נשאר לאבטח באזור שבו מתבצעת פעילות מבצעית, והוא תמיד בקשר עם המפקדים שלו. ערך הערבות ההדדית אצלנו בגדוד הוא מעל לכול, בין החיילים למפקדים ולהיפך, ולכן זה לא נתפש".  

 

בדובר צה"ל אמרו כי "האירוע עדיין נמצא בתחקיר. בעקבות האירוע החמור הנחה הרמטכ"ל לקיים תחקיר מיידי של האירוע בדגש על הצד הפיקודי והערכי ולהציג בפניו המלצות ראשוניות. לאור ממצאי התחקיר הראשוני, במישור המקצועי ובדגש על הצד הפיקודי-ערכי שבוצע על-ידי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, סוכם בהתייעצות בין מפקד פיקוד המרכז למפקד פיקוד צפון על השעיית מפקד הגדוד עד להשלמת התחקיר של מפקד פיקוד צפון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. השעה את המג"ד
צילום: גדי סיארה
מומלצים