שתף קטע נבחר

הכוח ששכח את הלוחם - מהחטיבה של שליט

החייל, שמשרת כקשר מג"ד, נשלח לאבטח צומת בכפר בורדוס שליד רמאללה. הכוח, ששייך לחטיבת השריון 188, שכח אותו שם. צה"ל: הפלסטינים רצו לסייע לו, החייל סירב

הכוח ששכח את הלוחם בכפר הפלסטיני שייך לחטיבה בה שירת גלעד שליט. ל-ynet נודע כי הכוח ששכח אמש (יום ד') חייל בכפר הפלסטיני בודרוס שליד רמאללה שייך לחטיבת השריון 188, החטיבה בה שירת גלעד שליט. בנוסף, מתברר גם כי החייל שנשכח משרת כקשר מפקד הגדוד, תפקיד קדמי שנחשב ליד ימינו של הדמות הבכירה בגדוד.

 

מהתחקיר באוגדת איו"ש עולה כי ככל הנראה הכוח השאיר את הקשר לאבטח צומת בכפר, במהלך הפעילות המבצעית נגד מיידי האבנים. הפלסטינים אמרו כי הם ליוו את החייל אל מחוץ לכפר, שם הצטרף למפקדיו שאספו אותו למוצב הגדודי. 

 

גורמים צבאיים הדגישו כי מתחקיר מפקד חטיבת אפרים עולה כי החייל אכן הושאר באותו מקום, אך סירב לקבל עזרה מהפלסטינים שפנו אליו, וג'יפ צבאי אסף אותו תוך מספר דקות. בעקבות המקרה הופצו לקחים ראשונים מהאירוע ליחידות צה"ל בפיקוד מרכז.

 

בצבא מקפידים על הוראות האבטחה ההדדית בפעילות מבצעית, כדי למנוע את התרחיש הגרוע מכול - חטיפה נוספת. הלוחמים מונחים לסכל בכל דרך ניסיונות של חטיפה, כולל ירי לכיוון החוטפים, ומהחייל שנחטף נדרש להיאבק בהם בכל הכוח. בצבא הגדירו בחודשים האחרונים את המוטיבציה של ארגוני הטרור לבצע פיגוע חטיפה כ"שיא שלא היה מעולם", מוטיבציה שמוזנת משחרור 1,027 המחבלים בעסקת שליט.

 

"אין ספק שמה שקרה היה תקלה מבצעית קשה וחמורה, והדרך היחידה למנוע אותה הוא להתייחס אליה כאל חטיפת חייל שיצאה לפועל", אמר ל-ynet קצין מאוגדת איו"ש, "הלוחמים בשטח מוכווני משימה ורק עמידה במשימה עומדת לנגד עיניהם, אבל כמה שניות של חוסר תשומת לב של אחד החיילים עלולה להיגמר בהפעלת נוהל חניבעל. האויב רק מחכה להזדמנות לחטוף חייל, ובטח אם ההזדמנות הזו תחכה לו במגרשו הביתי".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מבירור האירוע עולה שאכן היה נתק של החייל מהכוח. הנושא נמצא בתחקיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל נשלח לאבטח צומת - ונשאר שם לבד
צילום: רויטרס
פעילות מבצעית נגד מיידי אבנים
צילום: AP
מומלצים