שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תוך עשור: עלייה של 82% במקרי HIV אצל בני 50+

  מחקר חדש מגלה כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה בשיעור מחלות המין אצל מבוגרים וקשישים בגילאי 50 עד 90, כולל סיפיליס וכלמדיה, וכן בהדבקה ב-HIV. מומחית ישראלית: חיי המין אצל קשישים עשירים, אין סיבה לוותר בכל גיל על סקס

  תוסס בין הסדינים אצל הקשישים: מחקר חדש שפורסם בכתב העת Student BMJ מגלה כי בעשר השנים האחרונות חלה עלייה בשיעור ההידבקות במחלות מין אצל מבוגרים וקשישים בני 90-50. 

   

  על פי המחקר, שאסף נתונים מבריטניה, מארצות הברית ומקנדה, 8% מבני ה-90-50 פעילים מינית. עוד עולה מהנתונים כי חלה עלייה בשיעור מחלות המין סיפיליס, כלמידיה וגונוריאה בקרב בני 45 עד 64.

   

  שומרים על תפקוד גם בגיל מבוגר:

   

  נשים רגישות יותר לזיהומים

  כמו כן, נמצאה עלייה של 82% במספר ההדבקות ב-HIV בקרב בני 50 ומעלה בהשוואה לשנת 2001, ושיעור האבחון של חולי HIV בני 50 ומעלה הוכפל בין השנים 2000 עד 2009.

   

  עד כה לא נערכו מחקרים רבים שהתחקו אחר הסיבה לעלייה זו, אולם החוקרים משערים כי היא נובעת מהשיפור בבריאות האוכלוסייה בעולם המערבי בגיל השלישי, כמו גם לעובדה שנשים לאחר הפסקת הווסת רגישות יותר לזיהומים במערכת המין.

   

  בתוך כך, גברים הסובלים מאין אונות נמצאים בסיכוי גבוה יותר להיות מאובחנים כסובלים ממחלות מין בשל בדיקות הנערכות להם לפני הטיפול.

   

  החוקרים הדגישו כי על הרופאים לשוחח על מין בטוח גם עם מטופלים בגיל השלישי, במיוחד גברים המגיעים לטיפול בבעיות זקפה.

   

  "העניין במין לא משתנה"

  "מיניות בגיל המבוגר שכיחה מאוד גם בארץ", אומרת ל-ynet ד"ר תמר כוסף, פסיכיאטרית וסקסולוגית מהמרכז הרפואי סורוקה. "שיעור הפונים אלינו בגילאי 50 עד 70 גבוה ביותר. הזוג המבוגר ביותר שמגיע פעם בשלושה חודשים למרפאה הם גבר בן 92 וזוגתו בת 88, מאחד הקיבוצים בדרום.

   

  "העניין במין לא משתנה בין השנים, אלא הביטוי שלו. חיי מין חשובים גם בקרב קשישים, הן לבריאות הגופנית והן לבריאות הנפשית".

   

  כוסף מסבירה כי ירידה בחשק או בתפקוד המיני בגיל המבוגר הוא לעתים סימן ראשון לבעיה גופנית. "פעמים רבות מגלים דרך הפגיעה בתפקוד המיני בעיות לב, יתר לחץ דם ואפילו סוכרת. לעתים הפתרון מאוד פשוט - איזון מחלות הרקע - והתפקוד המיני משתפר. אם יש בן או בת זוג ויש קרבה, אין שום סיבה לוותר על חיי המין גם בגיל השלישי".
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיי מין חשובים גם בקרב קשישים, הן לבריאות הגופנית והן לבריאות הנפשית
  צילום: Index Open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים