שתף קטע נבחר

בדרך ל-eBay: כל מה שרציתם לדעת על מסים

האם דמי המשלוח נכללים בחישוב גובה המס או הפטור ממנו? על אילו מוצרים תשלמו מס קנייה ומה הנוהל לגבי הזמנת ספרים? מנהלת תחום יבוא אישי ברשות המסים התארחה בפורום ynet וענתה על כל שאלות הגולשים. סיכמנו עבורכם

רקפת ישי, מנהלת תחום יבוא אישי ברשות המסים, התארחה בפורום ynet וענתה על שאלות הגולשים בנושא מיסוי לקניות באינטרנט. ריכזנו כמה מהנושאים המרכזיים.

 

בוטל המכס על מאות מוצרי צריכה מחו"ל

 

מה זה מס קנייה? ומה ההבדל ממכס?

 

מכס ומס קנייה הם שני סוגים של מסי יבוא. כיום מס קנייה חל בעיקר על רכב וחלקי חילוף לרכב, אלקטרוניקה בידורית, טלפונים סלולריים, אלכוהול וטבק. מכס חל על טובין שונים, כגון: מזון, מוצרי הלבשה והנעלה, מכשירי חשמל לבנים ועוד.

 

כאשר זוג ישראלי מגיע בטיסה מחו"ל מחשבים את כמות האלכוהול לפי שני אנשים. לכן הם יכולים להכניס יחדיו עד שני ליטר קוניאק כי כל אדם יכול להעביר עד 1 ליטר ללא מכס. בהתאם לכך, מה קורה כאשר מזמינים מוצר מחו"ל באמצעות הרשת? אם המוצר מיועד על פי הכתוב עליו לשני אנשים עם אותו שם משפחה, כך שברור שזה זוג או שני בני משפחה, האם הסכום הפטור כפול?

 

סכום הפטור נקבע לחבילה שערך הטובין שבה אינו עולה על 75 דולר, ולפיכך גם אם נשלחה לשני אנשים ערך הפטור אינו מוכפל. ככלל, אין הבדל בין חבילה שנשלחת מאדם פרטי או נרכשה מעסק, בשני המקרים ניתן פטור לטובין שערכם עד 75 דולר. כאשר מדובר בטובין משומשים כמובן שהערך שלהם מחושב בהתאם.

 

האם במקרה שנשלחת אליי מתנה מחו"ל היא מחויבת במסים ותחת אילו הגבלות?

 

טובין שערכם עד 75 דולר (למעט טבק ואלכוהול) פטורים מכל מסי היבוא (מכס, מס קנייה ומע"מ). טובין שערכם עד 325 דולר, פטורים מתשלום מכס בלבד, וחייבים בתשלום מס קנייה (אם חל) ובתשלום מע"מ בשיעור 16%. התשלום מתבצע בעת שחרור הטובין מהמכס.

 

רכשתי שני פריטים (תיקים) מאותה חנות באי-ביי - מחיר כל פריט כולל המשלוח נמוך מ-75 דולר, אך סכום שניהם גדול יותר. חבר אמר לי שעשיתי טעות כי החיוב בתשלום מסים הוא עבור חבילה ולא עבור מוצר. האם זה נכון?

 

הפטור ממסים חל על חבילה שערכה אינו עולה על 75 דולר, גם אם ישנם מספר פריטים בתוך החבילה.

 

האם הפטור ממכס עד 325 דולר כולל את דמי המשלוח או לא?

 

אם ערכו של המוצר עצמו נמוך מ-325 דולר - יחול הפטור ממכס גם אם ערכו כולל משלוח עולה על 325 דולר. יתר מסי הייבוא שיחויב לשלם יחושבו לפי הערך כולל הובלה ומשלוח.

 

במקרה שהמוצר שרכשתי גבוה מ-75 דולר (למשל 90 דולר) - האם המסים ישולמו על ההפרש בין 90-75 או על כל המחיר?

 

מוצרים שערכם עולה על 75 דולר חייבים בתשלום מסי היבוא על הערך כולו ולא רק על ההפרש.

 

האם חישוב המס נעשה לפי המחיר ששילמתי בפועל, או לפי הערכת שווי המוצר על ידי המוכס? (ייתכן שמצאתי מוצר במחיר מציאה של 70 דולר, ושאיש המכס חושב שמחירו 90 דולר).

 

ככלל, ערך הטובין נקבע על פי הסכום ששולם בפועל. יחד עם זאת, סבירות ההצהרות נבדקת על ידי המכס, במידה והצהרת הערך אינה סבירה, הערך נפסל ונקבע ערך חדש.

 

מה יהיה התשלום עבור חבילה של בגדים ונעליים שמחירה הכולל משלוח נע בין 75 דולר ל-325 דולר - מה אחוז המיסוי כולל מע"מ ומס קנייה?

 

על ביגוד והנעלה לא חל מס קנייה, לפיכך תחויבי במע"מ בלבד בשיעור 16% מערך הטובין כולל משלוח.

 

האם קיים מס קנייה על טלפונים סלולריים?

 

טלפונים סלולריים חייבים בתשלום מס קנייה בשיעור 15% בתוספת מע"מ שמחושב על הערך כולל מס קנייה.

 

האם חלים מסי קנייה, מכס, מע"מ על נעלי ספורט?

 

ככלל נעלי ספורט חייבות במכס בשיעור 12% מערכן (כולל הובלה) ומע"מ בשיעור 16% (מחושב על הערך בתוספת המכס). אם ערכן של הנעליים נמוך מ-325 דולר, תחויב בתשלום מע"מ בלבד.

 

איפה משלמים את המע"מ? האם בשביל זה אדם יצטרך להגיע למשרדי המכס לשחרר את החבילה

 

בעת שחרור החבילה בסניף הדואר תחויב בתשלום המסים. רק במקרים חריגים יש להגיע פיזית למכס לצורך שחרור החבילה.

 

ברצוני לקנות דרך הדואר מארה"ב מזון ייחודי נטול אלרגנים. עד איזה סכום, כולל דמי משלוח, אני פטורה מתשלום מסים?

 

כל הטובין למעט טבק ואלכוהול פטורים מכל מיסי היבוא אם ערכם אינו עולה על 75 דולר. לגבי מזון - אם ערך החבילה יהיה גבוה מ-74 דולר אך נמוך מ-325 דולר תהיי פטורה מתשלום מכס ותחויבי במע"מ בלבד.

 

אני אזרח ישראלי שחי כ-10 חודשים בשנה כתושב במדינה אחרת. אני מגיע לחופשה בארץ כל חודשיים-שלושה למשך שבועיים לערך. האם עלי לשלם מכס או מע"מ על מוצר מסוים אם בכוונתי להוציאו מהארץ עם חזרתי לחו"ל?

 

באפשרותך להפקיד פיקדון בגובה המסים החלים על הטובין שאתה מביא עימך. הפיקדון יוחזר לאחר הוכחת הייצוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: סי די בנק
חבילה בדרך
צילום: סי די בנק
מומלצים