שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  מפעל שהפיץ ריח רע ישקם חלק מהכרמל שנשרף
  תושבי עתלית זכו בתביעה יצוגית שהגישו נגד כרמל כימיקלים בשל הפצת ריחות רעים: ביהמ"ש הורה למפעל לשלם כחצי מיליון שקל לשיקום פארק הכרמל הסמוך, לפצות את התובעים ולהשקיע 227 אלף שקל למניעת דליפות בעתיד

  מפעל כרמל כימיקלים  הפיץ ריחות רעים לסביבה - וישלם על כך ביוקר: תושבי עתלית זכו השבוע בתביעה ייצוגית כנגד המפעל, בגין מפגעי ריח שמקורם בחומר המסרטן פורמלדהיד. סגן נשיא  בית המשפט המחוזי בחיפה, יגאל גריל, הורה למפעל לשלם 450 אלף שקל לטובת שיקום פארק הכרמל שנשרף בסמוך לעתלית, כפיצוי לציבור.

   

  כתבות נוספות על כרמל כימיקלים:

   

  בפסק הדין המפעל נדרש גם להשלים תיקונים שימנעו את דליפת הריח, בשווי של כ-227 אלף שקל. התיקונים הללו נקבעו בחוות דעת שהכין מומחה מטעם בית המשפט, אבי מושל. בנוסף נדרש המפעל, לשלם סכום של 15 אלף שקל לתובעים שהגישו את התביעה היצוגית, תושבי עתלית חנה להט ז"ל וגדעון בצלאל, יו"ר עמותת כחול וירוק, שכר טרחת עו"ד בסך 110 אלף שקל ואת שכרו של המומחה.

   

  בכך הגיע לקיצו מאבקם הארוך של תושבי עתלית, שטוענים כבר שנים ארוכות למטרדים מצד המפעל. התביעה הוגשה במאי 2009, באמצעות עורכי הדין אמיר ישראלי ורם גורודיסקי. התובעים טענו, שהם סובלים ממפגעי ריח שמקורם בחומר מסוג פורמלדהיד הנפלט מהמפעל ומסכן את בריאות התושבים הסמוכים ואת העושים שימוש בתחנת הרכבת.

   

  "תמונה קשה של הזנחה"

  בפסק הדין קובע השופט, שמדו"ח המומחה עולה "תמונה קשה של הזנחה מתמשכת מצד הנתבעת בתחזוקת המפעל ובטיפול בחומרים השונים בהם נעשה שימוש במפעל". עוד קבע השופט, כי לציבור נגרם נזק שהתבטא בחוסר נוחות.

   

  בין השאר מצטט השופט תיאורים של מצב המפעל מתוך הדו"ח שהגיש המומחה, ביניהם שאריות חומרים שנזלו או התפזרו, ריחות שונים וצינורות דולפים וסדוקים. עוד הוא מציין, כי הנתבעת אינה חולקת על ממצאי המומחה ופועלת לתיקון הליקויים.

   

  מושל, יועץ לענייני סביבה ומתמחה באיכות אוויר, מונה על ידי בית המשפט במטרה לבדוק אם קיימים מפגעי ריח במפעל, ואם כן - מה האמצעים שיש לנקוט על מנת למנוע את המפגע. חוות הדעת, שהוגשה לבית המשפט כבר לפני כחצי שנה, קובעת כי למפעל יש פוטנציאל ליצירת מפגעי ריח בתנאים מסוימים, בסביבה כולה.

   

  "בסיורים שקיימתי מחוץ למפעל, לא הרגשתי במפגעי ריח", כותב מושל, "עם זאת, במפעל עצמו הורגשו באזורים מסוימים ריחות חריפים, שסביר שבמשטר רוחות מסוים עשויים לגרום למפגעי ריח בסביבה". הסיבות העיקריות לפוטנציאל יצירת מפגעי הריח לדבריו, הן אי השלמת התקנת אמצעים למניעת פלטת אדי פורמאלדהיד ותפעול ותחזוקה לקויים של המערכות שהותקנו במפעל.

   

  התיקונים שנדרשו מהמפעל כוללים בעיקר איטום חדרי הייצור, התקנת מערכות לאיסוף גזי פליטה, שדרוג מערכות הובלה ומילוי של פורמלדהיד, וקביעת מוקד ישיר לתלונות 24 שעות ביממה. עוד נקבע, כי להשלמת התיקונים נדרשת שנה וחצי, בהנחה שניתן לעשות אותן במקביל. במפעל מציינים כי כבר החלו בביצוע המלצות המומחה, בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה כנדרש.

   

  היסטוריה של זיהום

  מפעל כרמל כימיקלים שבבעלות גיל דנקנר, נמצא בעבר פעמים רבות אשם בעברות סביבתיות. המפעל, שמייצר חומרים פלסטיים, שרפים ודבקים לתעשיית העץ והטקסטיל, ממוקם ממערב ליישוב עתלית, במרחק של מאות מטרים ספורים מבתי מגורים ובית ספר.

   

  תושבי עתלית מנהלים מזה מספר שנים מאבק עיקש נגדו, לאחר שנמצא כי הוא מזהם את האוויר ושבמספר רב של מקרים התעלמו מנהליו מהנחיות המשרד להגנת הסביבה ולא נקטו בפעולות להקטנת הזיהום שנפלט ממנו.

   

  במשרד התקבלו עשרות תלונות על מפגעי ריח ביישוב, שלטענת התושבים מקורם בפעילות המפעל. המפעל זוהם לשימועים חוזרים ונשנים במשרד להגנת הסביבה, קיבל התראות, היה תחת איום בסגירה ואפילו הושבת זמנית.

   

  ב-2010 הגישה "כחול וירוק", עמותה לאיכות סביבה בחוף הכרמל, תביעה ייצוגית בשם תושבי עתלית ומשתמשי תחנת הרכבת נגד המפעל. בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אמיר ישראלי, דרשו מהמפעל לפצות את התושבים בגין שנים של גרימת מפגעי ריח וזיהום אוויר מהם סבלו.

   

  התובעים ביקשו שהפיצוי יהיה בדמות מימון של פרויקט סביבתי, למשל הקמת שבילי אופניים ביישוב עתלית. בית המשפט אישר את התביעה כייצוגית רק בגין מפגעי ריח, והורה למנות את המומחה החיצוני שיבדוק האם כרמל כימיקלים ביצעו את כל הפעולות הנדרשות למניעת מפגעים אלה והורה למפעל למלא אחר המלצותיו לתיקון הליקויים, תחת פיקוח המומחה החיצוני שמונה לעניין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מפעל שהפיץ ריח רע ישקם חלק מהכרמל שנשרף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים