שתף קטע נבחר

בגלל העשן: בז"ן תשלם חצי מיליון לחינוך ירוק

שלוש בקשות לתביעות ייצוגיות הוגשו נגד בז"ן, בעקבות שני מקרים של פליטת עשן שחור מארובות בתי הזיקוק בחיפה בשנת 2003. ביהמ"ש קיבל שתיים מהן ואישר הסדר פשרה לפיו, תעביר בז"ן 500,000 שקל לפרויקטים חינוכיים בתחום הסביבה

בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2003 אירעו שני מקרים של פליטת עשן שחור מארובות בתי הזיקוק בחיפה, ובגין כך הוגשו שלוש בקשות לתובענות ייצוגיות נגד בז"ן. ביהמ"ש קיבל שתיים מהן ואישר הסדר פשרה על פיו, תעביר בז"ן 500,000 שקל לפרויקטים חינוכיים בתחום הסביבה.

 

 

שלוש בקשות לתובענות ייצוגיות נגד בז"ן, מנכ"ל בז"ן ומפעל הפלסטיק 'כרמל אולפינים' הוגשו ע"י תושבי הצפון, בטענה כי בז"ן וכרמל אולפינים זיהמו את האוויר בשני אירועים שהתרחשו בתאריכים 15.9.2003 ו-5.10.2003, שבהם נפלט עשן שחור מארובות בתי הזיקוק במתחם חיפה. בבקשותיהם טענו, כי בעקבות האירועים נגרמו לתושבי האזורים הסמוכים למתחם, נזקי עגמת נפש, חרדות ופגיעה באוטונומיה. לאחר ששלוש הבקשות הועברו לביהמ"ש המחוזי בחיפה, ביקשו המבקשים ובז"ן כי ביהמ"ש יאשר הסדר פשר אליו הגיעו, וזאת ללא מינוי בודק מומחה.

 

לאחר שאישר את המשך ההליכים בשתי בקשות בלבד והדיון בהן אוחד, ניגש ביהמ"ש לדון בסוגיית הסדר הפשרה בין המבקשים לבז"ן, בציינו כי אישור ההסדר לא יחול על התביעה נגד 'כרמל אולפינים', וזו תידון בנפרד.

 

בהסדר הפשרה הסכימו הצדדים, כי התביעה נגד מנכ"ל בז"ן תידחה ורק התביעה נגד בז"ן תאושר כייצוגית, כשקבוצת התובעים תכלול את תושבי קרית טבעון, כפר חסידים, רכסים, נופית ושער העמקים, אשר סבלו מאירועי פליטת העשן. עוד הסכימו, כי בז"ן תעביר 500,000 שקל למימון פרויקט חינוכי לפיתוח מודעות סביבתית, שיופעל בבית הספר התיכון "אורט גרינברג" בקרית טבעון ובמסגרתו תוקם בועה אקולוגית שתאפשר לתלמידים לחקור את הסביבה והטבע, וכי 75,000 שקל מתוכם ישמשו את תלמידי הישוב רכסים לכל מטרה חינוכית בנושא איכות הסביבה.

 

הצדדים הוסיפו, כי נוכח העובדה כי האירועים לא גרמו לזיהום אוויר חמור, וכי בז"ן פעלה למניעת שניות התקלה בעתיד ולשם כך נעזרה במומחה לאיכות הסביבה, אין צורך למנות בודק מומחה, וביהמ"ש יכול לאשר את ההסדר על סמך שיקול דעתו בלבד.

 

היועמ"ש התנגד לאישור ההסדר ללא מינוי בודק, בטענה כי יש צורך למנות מומחה לאיכות הסביבה, שיבדוק את היקף הנזק שנגרם ואם היקף הפיצוי מתאים ליישום הפרויקט, שכן לטענתו ישנן בועות אקולוגיות, דוגמת זו שהוקמה בבית שמש, שלא פועלות נוכח היעדר מימון, בעוד שהבועה האקולוגית בכפר קרע למשל, מוצלחת יחסית, אך בשל קיומו של מימון.

 

בועה אקולוגית- מטרה ראויה

השופט יצחק כהן דחה את הסתייגות היועמ"ש וקיבל את הסדר הפשרה, ללא מינוי בודק.

 

הסכומים אותם הסכימה בז"ן לשלם, כך נקבע, ראויים והולמים את חומרת אירועי פליטת העשן, וכך גם המטרות שלהן יועדו הכספים, שכן מדובר במטרות שמשרתות את הקהילות שנפגעו בעקבות האירועים, כאשר בנסיבות המקרה אין צורך במינוי הבודק, מכיוון שחזקה על הצדדים כי יעשו שימוש מושכל בכספים.

 

לבסוף קבע השופט כי לתובעים ישולם גמול של 30,000 שקל וכי שכר הטרחה לבא כחם יעמוד על 120,000 שקל.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי "פסקדין "

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים