שתף קטע נבחר

70 אלף שקל קנס לחנות שהעסיקה בשבת

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע כי הקנס הגבוה נועד להבטיח שמעסיקים ידאגו לרווחת עובדיהם

בכתב אישום שהגיש משרד התמ"ת לביה"ד האזורי לעבודה נגד חנות למכירת מוצרי טיפוח מים המלח בשם "המילניום השביעי" ומנהלה, נטען כי החנות העסיקה שתי עובדות ביום שבת, שאחת מהן נערה, ובכך עברה על חוק שעות עבודה ומנוחה וחוק עבודת נוער. ביה"ד הרשיע את החנות ומנהלה במיוחס להם.

 

  • קנס של 30 אלף למקדונלד'ס: העסיקו נער בשבת

  • ביקש עזרה מבנו בפיצוציה בשבת - ונקנס

 

בטיעוניה לעונש ביקשה המדינה להטיל על החנות את שיעור הקנס המרבי הן לפי חוק שעות עבודה ומנוחה בסך 14,400 שקל והן לפי חוק עבודת נוער בסך 58 אלף שקל, זאת בין היתר נוכח העובדה כי מנהל החנות לא הביע חרטה על המעשים.

 

עוד נטען כי לחקיקה האוסרת על עבודת יהודים בשבת פן סוציאלי, המתיישב עם צביונה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, וכי החנות נוהגת להעסיק עובדים בשבת על דרך הכלל, ולא מדובר במקרה חד פעמי.

 

מנהל החנות הודה כי החנות פתוחה בשבת, אך טען, כי העבירות בהן הורשע אינן חוקיות, כיוון שהן מפלות לרעה את העובדים היהודים. כן טען כי הוא דואג לרווחת עובדיו ומעניק להם את ה"זכות" לעבוד בשבת ולקבל שכר מוגדל, וכי ישנם עסקים רבים הפתוחים בשבת, שלא ננקטים נגדם הליכים פליליים.

 

שלווה והרמוניה

סגן הנשיאה השופט אייל אברהמי קבע, כי תכליתו של החוק האוסר להעסיק עובד יהודי בשבת, תואמת את אופיה של מדינת ישראל, ומטרתו להביע את הדאגה לרווחת הפרט, תוך שמירת הצביון של יום השבת כיום מנוחה.

 

"מדיניות הענישה הראויה היא זו שתקדם את הגשמת תכלית החוק בכללותה תוך התייחסות לנסיבות המקרה הספציפי. בענייננו תכלית החוק היא להבטיח יום מנוחה שבועי לעובד. יום מנוחה אחד ואחיד שיחול על כולם, כדי ליצור יום בעל אטמוספירה של שלווה והרמוניה קהילתית, יום בו האווירה תהיה רגועה, בשונה משאר ימות השבוע הסואנים. דברי הנאשם, לפיהם הוא דואג לרווחת עובדיו בכך שהוא "נותן להם את הזכות" לעבוד ביום השבת ולהרוויח שכר גבוה יותר, מצביעים על כי הנאשם, אינו מבין מהי רווחת העובדים, כאשר הוא מעוניין להשיא את רווחיו גם על חשבון רווחתם (כפי שראה וקבע אותה המחוקק)".

 

השופט קבע כי הנאשמים העסיקו עובדים ובני נוער בשבת, על אף שידעו על האיסור החוקי לעשות זאת, ואף לא הביעו חרטה על מעשיהם, ולפיכך הטיל על החנות קנס של 45,000 שקל וכן קנס את מנהל החנות באופן אישי ב 25,000 שקל.

 

לקריאת פסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי "פסקדין" - www.psakdin.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לעובדים מגיע יום מנוחה
index open
מומלצים