שתף קטע נבחר

הרופאים המליצו על הפלה, ההורים סירבו - וזכו בשלישייה

לאלי וליאורה שקד נולדה שלשום שלישייה זהה - שכולה משליה אחת. מדובר בתופעה נדירה שהופכת את ההריון למסוכן במיוחד. "אנחנו רוצים להגיד לזוגות אחרים שלא ימהרו לוותר על ילד ועל חיים חדשים‭,"‬ הם אומרים ב"ידיעות אחרונות"

אלי שקד עמד אתמול בפגייה בבית-החולים הדסה הר הצופים בירושלים כשדמעות בעיניו. מבעד לדמעות הוא הביט בשלושת האינקובטורים שבהם ישנו שלושת בניו הטריים. אשתו ליאורה, שעמדה לידו, התקשתה אף היא להסתיר את התרגשותה.

 

אלי וליאורה בחרו להתעלם מעצות הרופאים לדלל את מספר העוברים, ובתום הריון קשה ונדיר הביאו בסוף השבוע האחרון לאוויר העולם שלישייה שהתפתחה בשליה אחת.

 

כתבות אחרונות על הריון ולידה ב-ynet:

 

"הרופאים אמרו לנו שאין אפילו סטטיסטיקות על הסיכויים של כזה הריון כי זה כל כך נדיר‭,"‬ סיפרה ליאורה. "הזהירו אותנו ממומים חמורים שעלולים להיגרם לילדים, אבל אנחנו בחרנו להאמין ולשמוח. הקדוש ברוך הוא גמל לנו בשלושה בנים בריאים ומתוקים‭."‬

 

הרופאים התחילו לדאוג

ההריון של אלי וליאורה (בני ‭,(25‬ זוג דתי ממעלה אדומים, החל לפני שמונה חודשים. ליתר דיוק ‭32 -‬ שבועות. "הגענו לבדיקת אולטרסאונד ראשונית‭,"‬ נזכר אתמול אלי, "ובה ראו שייתכן שישנם שני עוברים. בבדיקה הבאה כבר ראו שיש שלושה, כולם בשליה אחת, והרופאים התחילו לדאוג.

 

הם הסבירו לנו שזה דבר נדיר מאוד, וחלקם המליצו על דילול או על הפלה מלאה. אבל לשנינו היה ברור שאנחנו בוחרים בדרך של שמחת חיים. התחלנו לקרוא כל יום תהלים ולחזק אחד את השנייה‭."‬

 

ליאורה מוסיפה: "היה לי ברור שאני לא מוותרת על אף אחד מהם. קיבלנו מתנה, ואנחנו יכולים רק לשמוח ולהגיד תודה". ‬

 

במשך ההריון עברה ליאורה קרוב למאה בדיקות אולטרסאונד. רופאים בכירים רבים ומנהלי מחלקות ליוו את התהליך, ולדבריהם, מי שתמיד נסך בהם תקווה הוא ד"ר חגי אמסלם מהדסה הר הצופים.

 

ביום חמישי האחרון הגיע המסע שלהם לסיומו. בניתוח קיסרי מורכב ילדה ליאורה שלושה בנים בריאים ושלמים, שכל אחד מהם שוקל קילו וחצי. את הניתוח המורכב ניהלו חמישה רופאים, ואמסלם היה אחד מהם.

 

כרגע נמצאים השלושה באינקובטורים, והם יישארו בתוכם עד שיגיעו למשקל המתאים. אז יוכלו לעבור ברית מילה, לקבל את השמות שהוריהם כבר בחרו עבורם ולהגיע סוף-סוף הביתה.

 

"זו חוויה אדירה עבורנו‭,"‬ אמר אתמול אלי הנרגש. "אני נכנס לפגייה ולא מאמין לאושר שנפל בחלקי. אנחנו נשואים שנתיים וכבר יש לנו ארבעה בנים. גם לאורך כל הסיבוכים והטיפולים הקשים נשארנו מאושרים. הסיפור שלנו הוא סיפור של אמונה. אנחנו רוצים להגיד לזוגות אחרים שמתלבטים שיש סיכוי, שלא ימהרו לוותר על ילד ועל חיים חדשים‭."‬

 

שלושת האחים נקראים כרגע ‭b,a‬ ו‭c-‬ לפי הסימון שלהם באינקובטורים. הם זהים לחלוטין זה לזה מכיוון שגדלו באותה שליה. בימים הקרובים תשתחרר ליאורה מבית-החולים, ואחריה, בהדרגה, צפויה להשתחרר גם השלישייה. בינתיים עסוק אלי ברכישת בגדים, צעצועים ומזון לתינוקות. את הכל הוא רוכש בכפולות של שלוש.

 

"קראתי ששלושה תינוקות צורכים בשנה הראשונה עשרת אלפים חיתולים‭,"‬ הוא צוחק, מבין שהעבודה הקשה רק מתחילה.

 

"לא מאמין לאושר שנפל בחלקי". אלי שקד בפגייה (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
"לא מאמין לאושר שנפל בחלקי". אלי שקד בפגייה(צילום: עטא עוויסאת)

 

הריון נדיר ומסובך

שלישייה שנוצרה בדרך הטבע, כלומר לא בעזרת טיפולי הפרייה, היא אירוע נדיר ביותר: הסיכוי להיווצרות שלישייה כזו הוא אחד ל‭.6,400-‬ הסיכוי ללידת שלישייה זהה קטן עוד הרבה יותר.

 

"היווצרות שלישייה באופן ספונטני היא אירוע נדיר ביותר‭,"‬ אומרת פרופ' דרורית הוכנר, מנהלת מחלקת נשים ויולדות בהדסה הר הצופים, שטיפלה באם. "שלישייה כזו נוצרה מביצית מופרית אחת שהתחלקה לשני עוברים, ואחד העוברים התחלק שוב. כך נוצרו שלושה תינוקות זהים".

שלושת התינוקות היו בשלושה שקי מי שפיר נפרדים, אולם ניזונו מאותה שלייה וחלקו כלי דם משותפים. רוב ההריונות הללו מסתיימים בשלב מוקדם מאוד בהפלה. הריון שלישייה ששורד טומן בחובו סכנות רבות: הסכנה הגדולה מכולם היא האפשרות להעברת דם בין העוברים בגלל מערכת הדם המשותפת. במקרה כזה יש סכנה שעובר אחד יהיה גדול מדי ויפתח בעיות לב וסיבוכים נוספים, ועובר אחר יהיה קטן מאוד, אנמי ויתפתח בסביבה דלה במי שפיר.

 

סכנה נוספת היא לידה מוקדמת. כמו כן, במקרה של שלישיית עוברים זהים "דילול" עלול לגרום למות העוברים, משום שמערכת הדם שלהם משותפת.

 

"המקרה הנוכחי נדיר מאוד, משום שלא רק שהאישה הרתה שלישייה באופן טבעי, היא גם הגיעה לשלב מתקדם מאוד בהריון ללא סיבוכים‭,"‬ מסבירה פרופ' הוכנר. "האם הייתה במעקב צמוד מאוד כדי לוודא שהעוברים מתפתחים באופן תקין.

 

"מיד כשנוכחנו שאחד העוברים במצוקה החלטנו לנתח אותה, בשבוע ה‭34-‬ להריונה, שזהו השבוע הממוצע ללידת שלישייה. רק אז ראינו שאותו עובר אכן היה אנמי מאוד והעביר דם לאחיו. כיום יש לאם ארבעה ילדים בני פחות משנה. אין ספק שזה הישג מזהיר של הטבע‭." ‬

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
הרופאים הזהירו ממומים חמורים. אלי שקד בפגייה
צילום: עטא עוויסאת
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים