שתף קטע נבחר

פרץ וכבל במתקפה נגד עיני: פחדן ודיקטטור

עמיר פרץ ואיתן כבל התבשרו שלא יוכלו להתמודד מול עופר עיני על ראשות ההסתדרות, אך מבחינתם זו רק התחלת המאבק. הם מאשימים את יו"ר ההסתדרות בהפעלת כלים אנטי-דמוקרטיים: "מתברר שהגיבור הגדול הוא פחדן קטן". מקורבי עיני: "איתן כבל לא עשה דבר למען העובדים ורק משמיץ"

עופר עיני יתמודד נגד עופר עיני? ההחלטה של ועדת הבחירות המרכזית של ההסתדרות לדחות את מועמדותם של חברי הכנסת עמיר פרץ ואיתן כבל, בשל מה שהוגדר כ"חשש לפלילים", הולידה האשמות קשות מצדם נגד יו"ר ארגון העובדים. כבל טען שעיני "היסטרי, פחדן ודיקטטור". גם בא כוחו של עמיר פרץ טוען כי התנהלותו של עיני מתאימה למשטרים אנטי-דמוקרטיים.

  

ח"כ איתן כבל סיפר שהוא עובר ימים לא קלים: "פתאום נחשפת בפניי תמונה מדהימה. יש כאן מעשים קשים וחמורים. אני לא מדבר אפילו על כל ההתנהלות, שנוצרו כללים וחוקים שלא מאפשרים לאף אחד להתמודד מול עופר עיני. הדיקטטורות הכי גרועות יכולות ללמוד ממנו. זו פחדנות לשמה. האיש הזה מת מפחד. לכנסת צריך מאה חתימות בלבד, פה הוא מבקש אלפים. אני לא משווה אותו לפוטין. הוא ליגה בפני עצמה. בסוף זה יקרוס, זה רק עניין של זמן. גם לציבור יימאס. האנשים יעמדו על הרגליים. מתברר שזה כבר הרבה מעבר לעניין של בחירות. הוא לא יכול להמשיך שם".

 

בוועדת הבחירות של ההסתדרות ציינו כי הוצגו בפניה נתונים המעלים חשד שכשליש מהחתימות של תומכי פרץ וכבל מזויפות. בבדיקת רשימת החותמים של כבל התגלה כי כ-500 איש טענו שכלל לא חתמו. מעבר לכך, 1,257 איש ששמותיהם הוגשו כלל אינם בעלי זכות בחירה. עוד נמסר כי בהצלבה בין השמות ברשימות של פרץ לבין הרשימות של כבל התברר כי יש כאלה שחתמו לשניהם, ויש כאלה ששמותיהם מופיעים יותר מפעם אחת, ואף במקרים מסוימים יותר משלוש. פרץ וכבל זומנו לבירור בנושא.

 

בהקשר זה, מציין כבל כי חברי ההסתדרות פחדו לחתום עבורו. הוא מספר כי אנשים שחתמו עבורו על טופס ההתמודדות קיבלו איומים בשיחות טלפון. "זה מטורף. נאמר להם שהשמות יגיעו לעופר עיני. מי שישמע את השיחות שלי עם האנשים, לא יאמין שזה אמיתי. אנשים התחננו שנוריד את השמות שלהם מהרשימות. יש 24 איש שביקשו לבטל את השמות שלהם אחרי שקיבלו שיחת טלפון מההסתדרות".

 

דיכוי החופש מחלחל לכל מקומות העבודה. פרץ ועיני בימים אחרים  (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
דיכוי החופש מחלחל לכל מקומות העבודה. פרץ ועיני בימים אחרים (צילום: שאול גולן)

 

לדבריו, "המקום שבו צריך להיות החופש הכי גדול הפך למקום הכי מדוכא. זה חלחל לכל מקומות העבודה. אנשים מתחבאים. יש פחד נורא בהסתדרות. אנשים מבועתים מעופר עיני. תפישת העולם שלו בנויה רק מפחד. מתברר שהגיבור הגדול הזה הוא פחדן קטן. הוא אומר מאחורי הקלעים שאין לו בעיה שאני אתמודד - אבל כל מה שהוא צריך לעשות זה לוותר על תקופת ההכשרה. אני לא נכנס לשאלות המשפטיות של מי צודק או לא. הוא גורם לכך שהביורוקרטיה תהרוס את הדמקורטיה. עופר עיני איבד כיוון. הוא פועל בהיסטריה".

  

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת קשה על שרשרת השביתות במשק. שלשום הוכרזו שורה של סכסוכי עבודה - מאל על ועד עיריית פתח-תקווה. באחרונה השבית עיני את כל המשק, לטובת הסכם שנוי במחלוקת בעניין עובדי הקבלן. גם עובדי הרכבת שבתו בגיבוי ההסתדרות. לכך התווספו שביתת עובדי הנמלים, שביתת האחיות, שביתה בלשכות התעסוקה, פרקליטי הביטוח הלאומי, הטכנאים בהוט וגם הרשויות המקומיות - והכול תוך כמה שבועות.

 

מקורבי עיני: "סולדים ממסע ההשמצות"

כבל סבור שטענות ציבור העובדים נכונות, אך האופן שבו פעל עיני פגע בהם: "אני שואל את עצמי: אם אנחנו שלושה חודשים לפני הבחירות, המשק כולו בשביתות - איפה היה עיני כל השנים? מתברר שהוא בלוף. אני אומר לך, יותר מתמיד - ההסתדרות וציבור העובדים זקוקים להנהגה אחרת. זה לא יכול להימשך. פתאום מתברר שהוא לא עשה שום דבר במשך כל כך הרבה שנים. הוא עושה דברים על גבם של העובדים המסכנים. במקום לגרום לציבור הרחב לתת גב לציבור העובדים, הוא מתנהל בדיוק ההיפך".

   

עו"ד איל אלון, המייצג את ח"כ עמיר פרץ בקרב המשפטי מול עיני, מסר כי "כבר מהרגע הראשון התרענו וחזרנו והתרענו כי איננו מתנגדים ואף תומכים בבדיקת רשימת התומכים, אך טענו כי הדרך שבה בחרה ועדת הבחירות של ההסתדרות לבצע את הבדיקה פוגענית, חודרנית ומדיפה ריח של התערבות פוליטית של ועדה מקצועית, האמורה להיות אובייקטיבית.

דרך הפנייה לחברי ההסתדרות לוותה בנימות מאיימות המתאימות למשטרים אנטי-דמוקרטיים".

 

בא כוחו של פרץ מוסיף כי הניסיון למנוע התמודדות במסווה של נימוקים משפטיים לא יצליח: "בחירות חופשיות הן סם החיים של כל ארגון הרוצה להתקיים ומי שעושה מאמצים למנוע בחירות כנראה שיש לו מה להסתיר וממה לפחד. רשימת התומכים שהגיש ח"כ עמיר פרץ גדולה מהנדרש וההודעה של ועדת הבחירות היא תוצאה ישירה של בדיקה מגמתית שבחרו לבצע. אנו משוכנעים שכשנקבל את מלוא הנתונים יווכח לכול כי אין כל פסול בהתנהלות חברי ההסתדרות שהחליטו בתום לב להביע תמיכתם במועמדותו של ח"כ עמיר פרץ".

 

עיני עצמו לא הגיב לדברים הקשים, אך מקורביו מסרו בתגובה כי "חברי ההסתדרות סולדים ממסע הקללות, ההשמצות והגידופים של איתן כבל. רק מי שלא היה חבר הסתדרות בשנים האחרונות ונמנע מתשלום מסי החבר ככל עובד יכול להשתלח בפראות בראשי ועדים, ולכנות את חברי ההסתדרות בשמות גנאי קשים. איתן כבל נדחה על ידי ועדת הבחירות ורשות השיפוט הבלתי תלויות, לא קיבל את מבוקשו בבית המשפט, לא היה חבר הסתדרות בשנים האחרונות, לא עשה דבר אחד משמעותי למען ציבור העובדים וכל פועלו בהשמצות וגידופים של חברי ההסתדרות".


פורסם לראשונה 27/02/2012 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני נגד עופר עיני?
צילום: גיל יוחנן
בדיקה פוגענית. עמיר פרץ
צילום: גיל יוחנן
בסוף הוא יקרוס. איתן כבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים