שתף קטע נבחר

הטרור האיראני והמשחק הכפול של אזרבייג'ן

מצד אחד באקו מנסה לשדר לאיראן שלמרות העסקאות שלה עם ישראל, תקיפה נגד מתקני הגרעין לא תבוא משטחה. מצד שני ההודעה על מעצר פעילי טרור שהתכוונו לפגוע במטרות ישראליות נועדה להבהיר: "לא תנצלו אותנו כדי לפגוע בצד שלישי"

מעצר פעילי הטרור ב אזרבייג'ן בוצע בעקבות העמקת החקירה בפיגוע שסוכל בבאקו בפברואר, ושלפי מקורות שם נועד גם הוא לפגוע ביעדים ישראליים. המשטרה ושירות הביטחון האזרי ניצלו את הזמן כדי לחקור את החשודים שנתפסו בעזרת מידע מודיעיני שהתקבל, לפי מקורות זרים, מישראל ומגורמי מודיעין מערביים. כתוצאה מכך נעצרו אנשים המשתייכים כנראה לתשתית הטרוריסטית שהקימו אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה באזרבייג'ן, שכנתה של איראן מצפון.

 

טרור איראני באזרבייג'ן - כותרות אחרונות:

פברואר: נעצרו מחבלים של איראן וחיזבאללה

ינואר: "סוכלה התנקשות בשגריר ישראל"

איראן: חשודים בטרור? זו מזימה נגדנו

בסיס המוסד באזרבייג'ן: "נוכחות שקטה וחשובה"

 

השבוע ביקר שר החוץ של אזרבייג'ן בטהרן ונפגש עם ראשי השלטון שם כולל הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. המסר שהביא עימו היה שאזרבייג'ן לא תרשה תקיפה של איראן משטחה. זאת בעקבות חששות שהביעו האיראנים כי היחסים ההדוקים בין ישראל לאזרבייג'ן ועסקת הנשק הגדולה שנחתמה לפי אתר אינטליג'נס אונליין בין שתי המדינות בעצם נועדו לסלול את הדרך לשימוש בשטחה של אזרבייג'ן על ידי כוח צבאי ישראלי שיתקוף את מתקני הגרעין באיראן.

 

באקו, בירת אזרבייג'ן. טהרן יכולה לערער את היציבות שם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
באקו, בירת אזרבייג'ן. טהרן יכולה לערער את היציבות שם(צילום: shutterstock)

 

כאמור שר החוץ האזרי בא להרגיע את השכנים מדרום בעיקר לנוכח העובדה שאיראן חזקה צבאית הרבה יותר מאזרבייג'ן ויש לה יכולת לגרום לחוסר יציבות פנימית באזרבייג'ן באמצעות פעולות טרור. חלק גדול מאזרחי איראן משתייכים לקבוצה האתנית האזרית, דוברים את שפת המדינה ומכירים אותה היטב. שלא לדבר על פעילות כלכלית ערה המתנהלת בגבול בין שתי המדינות. הסיבה הבסיסית לעוינות בין אזרבייג'ן לאיראן היא שאזרבייג'ן נוטה יותר למערב, ולכן איראן תומכת דווקא בארמניה שכנתה הנוצרית.

 

פרסום דבר המעצרים על ידי האזרים היום נועד כנראה לשגר מסר נוסף לאיראנים שאומר: "אמנם לא נרשה שיתקפו אתכם משטחינו, אבל גם לא נרשה שאתם

תשתמשו בקשרים בין שתי המדינות והעמים כדי לבצע פעולות טרור נגד צד שלישי בשטחינו". משמרות המהפכה של איראן וחיזבאללה התכוונו כזכור לפגוע בדיפלומטים ובשגרירויות של ישראל וארה"ב באזרבייג'ן.

 

האזרים גם חוששים שאם יותקפו מתקני הגרעין באיראן, תשתמש איראן בתשתיות הטרור שהוקמו בשטחה של אזרבייג'ן כדי להגיב כתגמול על התקיפה. לכן מעמיקים שלטונות אזרבייג'ן את החקירה וממצים אותה כדי לחשוף את מלא ההיקף של תשתית הטרור שהקימו משמרות המהפכה וחיזבאללה באזרבייג'ן כדי לפגוע באינטרסים של ישראל ושל המערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן אחמדינג'אד. שר החוץ האזרי בא לבקר
צילום: AFP
מומלצים