שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רוסיה לא גאה: החוק ההומופובי מסוכן לכולנו
  מה יעלה בגורלם של אותם צעירים המתגוררים עדיין עם הוריהם ומגלים שנטייתם המינית שונה משל אחרים? אותם ילדים ונערים יאלצו לסבול השפלה, חיים בשקר וכפייה של נורמות חברתיות שיבטלו את כל אישיותם העצמאית והחופשית. כולנו יודעים לאן סגנון חיים שכזה מוביל

  לפני עשרים וחמש שנים נולדתי בישראל כבן זכר לשני הורים אוהבים. 15 שנים אחר כך קיבלתי את עצמי כהומוסקסואל ויצאתי מהארון. באותה שנה השתתפתי במצעד הגאווה הראשון שלי, ומאז אני משתדל שלא לפספס את החגיגות בכל חודש יוני. לפני שנתיים הכרתי את הבחור הראשון שאי פעם אהבתי, ומאז אנחנו גרים ביחד ומנהלים מערכת יחסים זוגית.

   

  עוד בנושא:

  הומופוביה ואלימות: הצד האפל של סן פרנסיסקו

  אני הומו ונולדתי כך. שום המרה לא תעזור

  יש לי חלום על עולם נטול הומופוביה

   

  המשפחה שלי והמשפחה שלו אוהבות ומקבלות אותנו, כמו גם החברה סביבנו, בין אם במקום העבודה, בלימודים האקדמיים או בין חברינו האישיים. כשמסתכלים על חיי הם נשמעים די נורמטיביים ומתאימים לעולם המתקדם בו אנו חיים. אבל עבור תושביה הגאים של סנט פטרסבורג שברוסיה, לא רק שלא מדובר בנורמה אלא מדובר בלא פחות מפשיעה חמורה.

   

   

  סנט פטרסבורג מעלה את ההומופוביה לרף חדש

  ההומוסקסואלים ברוסיה הספיקו לחיות בדומה אלי ולבן זוגי, ועד לפני מספר שבועות לקחו כמובן מאליו את החופש הבסיסי הזה שניתן לנו. אתמול, לאחר תקופה ארוכה של שיח ציבורי בנושא, אושר חוק הומופובי בעליל על ידי מושל העיר סנט פטרסבורג. לפי התקנה החדשה, נאסר על יציאה מהארון או על הבעה בפומבי של נטייה מינית אשר אינה הטרוסקסואלית.

   

  כעת תושבי העיר השנייה בגודלה מבין ערי רוסיה, לא יוכלו יותר ליהנות מזכותם הבסיסית ביותר: להיות מי שהם. במידה וייתפסו שם הומואים, לסביות, בי או טרנסג'אנדרים, הם ייאלצו לשלם קנס כספי, בנוסף להשפלה בהיתפסם עוברים על החוק. בצעד זה מודיעות העיר והמדינה בכללותה, על ניסיון מוחלט להשתיק את הקהילה הגאה ולהחביא אותה עמוק בארון, אותו ארון אשר ממנו כה התאמצו לצאת.

   

   

  סרטון שמופץ ברשת וקורא לחרם על סנט פטרסבורג בעקבות החוק החדש

   

   

  דברים שרואים מכאן

  כשמסתכלים על זה מכאן בישראל הרחוקה, קשה שלא להרים גבה ולהאשים את סנט פטרסבורג בפרימיטיביות. אחרי הכול אנחנו, האזרחים הישראלים הגאים, אומנם לא זוכים לקבלה מוחלטת אך עם זאת גם איננו סובלים מהתעלמות שכזאת.

   

  זכות הדיבור, שהיא החשובה והאנושית ביותר, אינה נשללת מאיתנו, מותר לנו לצאת מהארון, לנהל את חיינו כבעלי נטייה מגדרית או מינית שונה, להפגין, להתגייס, להירשם כנשואים בתעודת הזהות (לאחר טקס נישואין בקנדה) ואפילו להזדיין. אנחנו קיימים וזאת זכותנו להיראות ולהראות את עצמנו בציבור. מכאן, עולה שאלה רטורית אחת בלבד – מדוע מי שנולד בישראל מרוויח מן ההפקר על כך שלא נולד ברוסיה?

   

  אוסקר ויילד מתהפך בקברו

  אני מנסה לרגע קט להיזכר כיצד דמיינתי אני את שנת 2012 לפני כעשור. התשובה כמובן, אינה כוללת את המציאות שאליה התעוררו תושבי סנט פטרסבורג השבוע. אני בטוח שגם אוסקר ויילד לא תיאר לעצמו, כאשר הועמד למשפט במאה ה-19 עקב נטיותיו המיניות, ש-117 שנים קדימה, עדיין תהיה מציאות שכזאת.

   

  בעקבות החוק החדש, הסטטוס של רוסיה כמדינה דמוקרטית ומערבית נשלל אוטומטית, ומחזיר אותה וגם אותנו לימי העבר החשוכים והאפלים. נדמה כי עד לא מזמן כולנו היינו נבדלים ועקב כך גם רדופים. ההיסטוריה מלמדת אותנו על נשים, הומוסקסואלים, יהודים, שחורים, צוענים, ומיעוטים נוספים אחרים שהופלו עקב היותם שונים מהסטריאוטיפ האידיאלי. מפתיע לגלות כי גם בימים "נאורים" ומתקדמים אלו, עדיין קיימת תפיסה כי אל השונה עלינו להתייחס בהתאם, ולבדל ולהשתיק אותו.

   

   

  הידיעה על ההתעלמות החדשה מההומוסקסואלים ברוסיה זעזעה לא רק אותי, אלא את העולם כולו. סערה גדולה נרשמה בעקבות הפצת החוק, בעיקר בקרב העמותות והארגונים לזכויות האדם. ארגונים אלו והקהילה הגאה ברוסיה אינם מתכוונים להסכים עם ההחלטה ולשתוק.

   

  בקליפ מיוחד שפרסמו בעקבות הצעת החוק הם קוראים לתושבי העולם כולו לא להגיע יותר לעיר ולמדינה, ובכך פותחים חרם על רוסיה. ניסיון זה הוא חסר תקדים ומבורך, ועדיין מחשבותיי אינן עם הבגירים שמסוגלים להתנגד, להפגין ולעזוב את העיר, אלא עם אלו שלא.

   

  עתיד שחור משחור

  מה יעלה בגורלם של אותם צעירים המתגוררים עדיין עם הוריהם ומגלים שנטייתם המינית שונה משל אחרים? אותם ילדים ונערים יאלצו לסבול השפלה, חיים של שקר וכפייה של נורמות חברתיות שיבטלו את כל אישיותם העצמאית והחופשית. כולנו יודעים לאן סגנון חיים שכזה מוביל. מלבד דיכאון עמוק ותחושות של חוסר שוויון, רבים הם ההומוסקסואלים שקיפחו בעבר את חייהם עקב חוסר קבלה חברתית.

   

  עכשיו, בכל פעם בה יצעדו ברחובות הסובייטים, הם ייאלצו להתחבא מקצין המשטרה שיבקש לעצור אותם על היותם מי שהם. הקבלה הזאת, שעבורנו נחשבת לנורמטיבית לחלוטין, הופכת כעת לעבודה קשה עבורם ואף לבלתי אפשרית. כואב לחשוב כי אותם צעירים הומוסקסואלים ככל הנראה יפגעו בעצמם רק בגלל שלא ניתנת להם האפשרות להתקיים במציאות הקשה שנפלה עליהם. בכלל כואב לגלות כי מדינה יכולה ביום בהיר אחד להחליט כי הומוסקסואלים משחיתים את המוסר ולכן הם אינם בני קיום, ובכך שוללת את זכויותיהם ללא הנד עפעף.

   

   

  אסור לנו לשתוק

  התקווה היחידה שנותרה היא שהעולם לא יירגע ולא ישתוק. הרי בדרך כלל מה שקורה שם לא באמת מעניין אותנו כאן, וידיעות שכאלו אומנם הופכות בן לילה לחדשות חמות ומטוקבקות, אך לאחר שבוע איש כבר אינו באמת זוכר.

   

  אסור לנו להניח לאפליה שכזאת להתרחש מבלי שנמחה נגדה. בתור הומוסקסואלים אשר סבלו בעבר את גחמתם של הכלל אשר ביקשו שנתנהג כבלתי נראים ושנסתיר את זהותנו האמיתית, אסור לנו להניח לזאת לחזור שוב, גם אם מדובר במדינה אחרת.

   

  הקהילה הגאה ברוסיה כבר מחתימה דרך האינטרנט עצומה נגד החוק, ואצלנו הודיעו פעילים ישראלים על הפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל, הפגנה שתתקיים בסוף החודש. אל תניחו לעולם שלנו להשחיר את עורו ולהתייחס אל ערך האנושיות כאילו הוא אינו בר חובה לכולנו. אני חושש לדור שלנו ולדורות שיבואו אחריו, אבל בעיקר אני חושש לעצמנו כבני אדם.

   

  בישראל יצלמו מחר (ו') סרטון תמיכה נגד מהלך ההשתקה הגלובלי. לפרטים כנסו לכאן

   

  לחתימה על העצומה העולמית נגד החוק החדש, כנסו לכאן  

   

   

   

  • הכותב מוציא לאור, עורך וכתב ראשי בפנזין האורבני "כבשה שחורה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זהירות, הומופוביה
  צילום: רויטרס
  שלט במצעד הגאווה. הומופוביה הורגת
  צילום: רויטרס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים