שתף קטע נבחר

צילום: AP

הלוויית נרצחי הפיגוע: "צר לי עליך אחינו יונתן"

אלפים ליוו את ארבעת נרצחי הפיגוע בטולוז שמובאים לקבורה בהר המנוחות בירושלים: מרים מונסונגו בת שמונה, יונתן סנדלר ובניו גבריאל בן השלוש ואריה בן השש. הרב הראשי לישראל שלמה עמאר פרץ בבכי כשספד להם, וכך גם הרב מצגר, שחלק שבחים ליונתן סנדלר

ארבעת נרצחי הפיגוע בטולוז שבצרפת הובאו למנוחות הבוקר (יום ד') בבית העלמין גבעת שאול בירושלים: אלפים ליוו את מרים מונסונגו בת השמונה, יונתן סנדלר בן ה-30, בניו גבריאל בן השלוש ואריה בן השש בדרכם האחרונה. "צר לי עליך אחינו יונתן, נעמת לנו מאוד במידותיך", ספד הרב האשכנזי הראשי יונה מצגר ליונתן סנדלר כשקולו נשבר בבכי: "בן יחיד להוריו, עלה לארץ ישראל ללמוד תורה, החליט לאחר מכן להרביץ תורה בטולוז. איזה שבח, אילו מידות". במקביל נמשך מבצע מעצר בטולוז, שבו מנסים אנשי המשטרה הצרפתית לשים את ידם על החשוד העיקרי ברצח.   

 

דודתה של מרים מונסונגו סיפרה ל-ynet לפני ההלוויה: "לקחו לנו נשמה אמיתית. במשך עשר שנים התפללנו שהנשמה הזאת תגיע אלינו. השאירו לנו חלל ענק". הטקס נפתח בקריאת פרקי תהלים סמוך לגופות הנרצחים. אבישי מונסונגו, אחיה הבכור של מרים, ספד לה בהלוויה: "תתפללי שהקדוש ברוך הוא ייתן כח לאבא ואמא לעבור את הנסיון הכי קשה שקיים. אל תפסיקי, מרימי, אל תפסיקי. את נמצאת הכי קרוב לקדוש ברוך הוא. אני נושא תפילה, אדון הכל יכול, תן לנו כח כח ועוד כח".

 

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה נשא אף הוא דברים: "כאבכם - שלנו גם. כל האומה הצרפתית חושבת עליכם, על הילדים המעונים, על המשפחות ההרוסות. כל הפוליטיקאים, נציגי הדתות הנוצרית, המוסלמית והיהודית כמובן גינו את הפשע המזוויע הזה. באתי לכאן היום כדי להעיד על כך בשם העם הצרפתי". עוד הדגיש: "דעו לכם, אנו חווים טרגדיה לאומית. אסון שנוגע לכל אחד מאיתנו בלב ובנשמה". השר ביקש: "אל תפקפקו כלל בנחישותנו להילחם באנטישמיות בכל מקום שתבוא לידי ביטוי. בכל פעם שמקללים יהודי, שמכים יהודי או רוצחים יהודי - כל האומה היא זו העומדת על הכוונת, היא שצריכה להגיב מיד. תקיפת יהודי בצרפת היא מעניינם של 65 מיליון צרפתים שלא מוכנים לסבול זאת".

 

אלפים השתתפו במסע ההלוויה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אלפים השתתפו במסע ההלוויה(צילום: רויטרס)
 

 

יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, אמר בהלוויה: "בטולוז ובירושלים, בניו יורק ובבואנוס-איירס עומדים אתנו היום יהודים מכל העדות והזרמים וכאב עמוק בלבם ודמעות בעיניהם. עומדים שוב מול גוויות קטנות דוממות, מול קברים זעירים; מול שונאים ומרצחים שידם שוחטת ללא הבחנה, ללא רחמים, עוללים ויונקים, אבות על בנים, ילדות וילדים". עוד אמר ריבלין: "פעם באיתמר ופעם בשדרות, פעם בבית חב"ד בבומביי, פעם בארגנטינה ופעם בישיבת מרכז הרב בירושלים; והפעם הזאת, ב'אוצר התורה' שבטולוז. אבל לא ניתן להם להכריע אותנו. לעם ישראל יקומו עוד שליחים רבים כמו הרב יונתן השם ייקום דמו. על מדינת ישראל מוטלת החובה להבטיח שחיים יהודיים יוכלו להתקיים בכל מקום בעולם".

 

פיגוע טרור בטולוז - עדכונים אחרונים ב-ynet:

המחבל מטולוז מתבצר: "נקמה על מות פלסטינים"

הקהילה בטולוז מפוחדת: "מקום היהודים בישראל"

חיים ומוות. דבר התורה האחרון של הרב מטולוז  

 

אמה של מרים מונסונגו בהלוויה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אמה של מרים מונסונגו בהלוויה(צילום: רויטרס)
 

עוד ספדו לנרצחים קרובי משפחותיהם, וכן ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, שר הפנים אלי ישי והרב הראשי לישראל שלמה עמאר. השר ישי אמר: "אנו מצפים מממשלת צרפת לנקוט באמצעים הכי חמורים נגד מבצעי הפשע, לרדוף את האנטישמיות ותומכיה בעולם עד כי יבוא גואל". הרב הראשי כרך את המעשה עם חג הפסח הקרב, והדגיש: "בכל יום ויום באים עלינו לכלותנו. השנאה של עשיו ליעקב הלכה היא, היא לא משתנה. עשיו שונא ליעקב. אלא שהקדוש ברוך הוא מצילנו מידם". כשהזכיר את הילדה מרים קולו לא עמד לו והוא פרץ בבכי. "למדתי באוצר התורה בקזבלנקה, שם הלכו ילדי ישראל לתורה ומצוות. גם לשם הגיעו רשעים ואכזרים ופגעו ברב ושני בניו ובילדה מרים מונסונגרו. אוי להם הרשעים. ביום שיקום השם  ייקום דם עבדיו, כמה הם ישלמו - אין קץ. יש דין ויש דיין".

 

ארונה של מרים מונסונגו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ארונה של מרים מונסונגו(צילום: אוהד צויגנברג)
 

הדמעות לא עוצרות

הגופות הוטסו מצרפת לשדה התעופה בן גוריון. הוריה של מרים מונסונגו הגיעו להיפרד מבתם כשהם מלווים בבני משפחה. השניים מיררו בבכי בזמן שהשתטחו על גופת הילדה. גם אנשי זק"א שנכחו במקום הזילו דמעות נוכח המראות הקשים. האב והאם נאחזו במלוויהם, והאם הדליקה נר נשמה.  

 

מיכאל גוטווין, מרכז המתנדבים בזק"א, סיפר ל-ynet על הקושי בהבאתם של הנרצחים למנוחות: "אני עושה את זה כבר 20 שנה ותמיד כשאני רואה ילדים, הדמעות לא עוצרות, במיוחד כשאתה יודע שהם נרצחו על לא עוול בכפם, רק בגלל שהם יהודים".

 

הירי הקטלני אירע שלשום בשעה 07:46 בבוקר, אז נעצר קטנוע בפתח בית ספר שברחוב ג'ול דאלו, ואדם לבוש שחורים וחובש קסדה פתח באש לעבר העומדים בפתח. סנדלר בן ה-30 היה הראשון שנורה ונפגע מטווח קצר. בזרועותיו היה בנו גבריאל בן השלוש שנפל יחד איתו, וגם אריה בן השש התמוטט לצדו ארצה. בהמשך נטבחה מרים, אחרי שבוצע בה וידוא הריגה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו קובי נחשוני, שחר חי ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובאים למנוחות
צילום: גיל יוחנן
בני המשפחה אבלים
צילום: גיל יוחנן
ארונות הקבורה בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
הגופות מובאות ארצה
גבריאל, יונתן ואריה סנדלר
באדיבות אתר בחדרי חרדים
מרים מונסונגו
מומלצים