שתף קטע נבחר

חיים ומוות. דבר התורה האחרון של הרב מטולוז

היום פורסמו דברי התורה האחרונים של יונתן סנדלר, שנרצח עם שני בניו בטולוז. הוא הסביר את פרשת "תזריע-מצורע" וכתב על 4 בני אדם שנחשבים מתים בעודם חיים. "נפרסם ספר מדבריו"

הרב נרצח, אבל דבריו ממשיכים להדהד. דברי התורה האחרונים של הרב יונתן סנדלר, שנורה למוות בטולוז לצד ילדיו אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3, פורסמו היום (ג') בירחון התורני "קונטרס" היוצא לאור בצרפתית.

 

עוד כתבות על הפיגוע בצרפת:

דיווח בצרפת: החיילים הניאו-נאצים נוקו מחשד

"תסתכלו על ארונות הנרצחים, זה בלתי נתפש"

 

בטור האחרון שפורסם היום, כתב סנדלר על פרשת "תזריע-מצורע" והתייחס לפסוק מ"ו בפרק י"ג בספר ויקרא: "כל ימי אשר הנגע בו, יטמא-טמא הוא: בדד ישב, מחוץ למחנה מושבו". לאחר היוודע האסון, הצליחו עורכי הירחון להוסיף עמוד לזכרו של סנדלר, עם הספד קצר של אלמנתו.

 

סנדלר ציטט את הרב חיים שמואלביץ, שהיה ראש ישיבת מיר בליטא, וכתב: "הרב שמואלביץ אומר שהיה פילוסוף צרפתי אחד מאוד מפורסם שאמר שהמוות זה בני אדם וההתנהגות שלהם. הרב שמואלביץ אומר שלהיפך - שאין לך יכולת לעזור לאנשים בסביבה שלך, זו הדרך לסבול הכי הרבה בעולם. לכן המצורע, העני והעיוור שלא יכולים לתת נחשבים למתים".

 

סנדלר התייחס לאמירה במקורות, לפיה מי שמדבר לשון הרע יחלה במחלת עור ויהיה מצורע. לדבריו, ההסבר של רש"י הוא שאדם

שמדבר לשון הרע יופרד מאשתו ומחבריו, ולמעשה יישב "מחוץ למחנה" כפי שנכתב בתורה.

 

הוא מציין כי ישנם ארבעה אנשים שעל פי התורה נקראים מתים - מצורע, עני, עיוור ואדם שאין לו זרע - בגלל שאינם יכולים לעזור לזולת בשל מצבם. אך איך אפשר לומד לאדם שעדיין חי, שהוא לא חי? התשובה, לפי הרב שמואלביץ, היא ש"אדם שכל כך סובל בחיים שלו, נקרא מת".

 

עורך הירחון "קונטרס", הרב נתן קאהן, הביע סיפוק מפרסום דבר התורה ברבים. לדבריו, "בעשרת הימים האחרונים דיברנו על זה שצריך להוציא את דברי התורה שלו בספר, שכן הוא עובד איתנו כבר שנתיים. אני שמח שהדברים מקבלים עכשיו ביטוי מסוים ברבים, שיש להם פרסום. היינו מעדיפים שהוא ימשיך את עבודת הקודש היומיומית שלו עם הציבור והילדים אבל לפחות כך בפרסום דברי התורה שלו תתקדש נשמתו. בעזרת השם בקרוב בטח ובטח שנשב ונוציא את הספר לאור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונתן סנדלר ורעייתו
דקה דומייה לזכר הנרצחים, היום
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע
צילום: AP
מומלצים