שתף קטע נבחר

רשת נורבגית מחרימה את "אהבה"? חרם עליה

תומכי ישראל בנורבגיה מאיימים בחרם על רשת הפארם VITA שהחליטה להסיר את מוצרי חברת הקוסמטיקה "אהבה" ממדפיה, משום שאלה מיוצרים במצפה שלם. VITA: "לא נסחור עם אזורים כבושים". גולש שמתנגד להסרה: "שישראל תחיה לעד וכך גם החרם על VITA"

תומכי ישראל בנורבגיה סוערים: אחת מרשתות הפארם הגדולות בנורבגיה, VITA (ויטה), הכריזה ביום שישי האחרון כי היא מסירה את מוצרי חברת הקוסמטיקה "אהבה" ממדפי חנויותיה, כדי שלא לסחור עם "מוצרים מאזורים שנכבשו בעקבות מלחמת 67". ובטענה ש"בית-המשפט הבינלאומי בהאג ומשרד החוץ הנורבגי קבעו שההתנחלויות לא חוקיות. התומכים בישראל קוראים: "החזירו את מוצרי 'אהבה' לרשת הנורבגית".

 

  • בין מקס ברנר לנאצים: סערה בפרלמנט האוסטרלי

  • מומחים בריטים: "עצרו מחקר עם חברה מישראל"

  • חרם בלונדון: פסטיבל מוזיקה ישראלית נגד ישראל

  • מוביל החרם הסקוטי: "פעילי חמאס - לוחמי חופש"

 

"אהבה" מייצרת את מוצריה במצפה שלם ישוב שממוקם מחוץ לגבולות הקו הירוק. יחד עם זאת, ב"אהבה" אמרו בעבר כי גם לפני מלחמת ששת הימים, לא היה באזור זה יישוב ירדני או פלסטיני, וכן טענו כי החברה כורה את המחצבים המשמשים אותה למוצריה, במסגרת הסכם עם מפעלי ים המלח, כשהכרייה נעשית רק באזורים שהם ישראליים לכל דבר.

 

בתגובה, נורבגים חובבי ישראל פתחו קבוצת פייסבוק שקוראת להחרים את VITA על 160 סניפיה, והחלו לפנות לחברה בשאלות בעמוד הפייסבוק של VITA. זו הגיבה בתחילה במחיקת תגובות ובחסימת משתמשים, אך בשלב מסוים החלה לענות למתקפה בתגובה לקונית:

 

"אנחנו לא מחרימים את ישראל", כתבו נציגיה בפייסבוק. "אנחנו אומרים 'לא למסחר עם אזורים כבושים מאז מלחמת ששת הימים' לפי עצת 'יוזמת הסחר האתי' (Ethical Trading Initiative) והצהרות מטעם משרד החוץ של נורבגיה, לפיהן ההתנחלויות מנוגדות למשפט הבינלאומי. ההחלטה זהה לגבי מסחר עם כל האזורים הכבושים האחרים". החברה אף מפנה לאתר: www.etiskhandel.no 

 

"התקשורת הנורבגית עוינת את ישראל"

למרות זאת, הדיון הער ממשיך להתנהל בעמוד של VITA. אחד הגולשים כתב שם: "האם מוצרים מסין, טורקיה ומרוקו מוחרמים גם הם, כל שלוש המדינות הללו מהוות כוחות כיבוש משמעותיים. או שיש חוקים שונים לגביהן, הנהלת ויטה"?

 

גולש בשם זולפריד אוסוויק (Solfrid Osvik) כתב: "איך אתם יכולים לומר שזה 'אזור כבוש'? הפלסטינים מעולם, כל עוד העולם קיים, לא החזיקו בשום אזור בו ישראל מתקיימת עתה. אבל, אבל זו הבעיה שלהם, לא שלי. שישראל תחיה לעד וכך גם החרם על VITA"!

 

מגיב אחר עם דגל פלסטיני בדמות סירה כתב : "קיבלתם הרבה מאוד קרדיט ממני עכשיו".

נורבגים כותבים נגד המהלך בעמוד של VITA ()
נורבגים כותבים נגד המהלך בעמוד של VITA

 

אחד הגולשים הפרו ישראלים שוחח עם ynet ואמר: "ב-VITA מאמינים שלשווק מוצרי קוסמטיקה שיוצרו בסין על-ידי עבדים מודרניים זה יותר בסדר, מאשר למכור מוצרים שנוצרו לחוף ים המלח, שהם עצמם החליטו ששייך לפלסטינים, למרות שהוא נכבש מירדן בכלל, במסגרת מתקפה כוללת על ישראל. בנורבגיה חיים הרבה מאוד מוסלמים, שחלקם לא אוהבים את ישראל, השם הפופולרי ביותר באוסלו הוא מוחמד. גם העיתונות הנורבגית עוינת מאוד את ישראל. אנחנו קבוצה של אוהבי ישראל שנלחמים נגד ההכפשות האלה".

 

תימנייה דוברת נורבגית: הנורבגים לא נוטים לקחת צד

המידע על הסערה הנורבגית הגיע מגלית ברשח, שפנתה ל-ynet כדי לדווח על המיני דרמה שמתחוללת בצפון הרחוק. גלית, שמגדירה עצמה "תימנייה חובבת שפות, שדוברת בין היתר נורבגית ודנית, בזכות חבר סקנדינבי שהיה לי", מפעילה אתר שיווק מוצרים מישראל, המיועד לצרכנים נורדיים. היא נוהגת לקרוא בעיתונות הסקנדינבית מדי יום וכך נתקלה במקרה.

 

"כל הבלגאן התחיל לפני שלושה ימים ופורסם בעיתונות בנורבגיה. אני חוויתי את הסיפור מפן אחר: אני מפעילה אתר אינטרנט במספר שפות, כולל נורבגית, וארגון נורבגי של נוצרים אוהבי ישראל לינקק לאתר שלי כתגובה להודעה של VITA לפיה הם לא ימכרו יותר את מוצרי אהבה, מפני שהם לא מוכנים לשתף פעולה עם חברה שמייצרת בשטח כבוש. פתאום הרגשתי שהתנועה לאתר שלי ערה מתמיד.

 

"גיליתי שקמה קבוצה בפייסבוק, שחברים בה כרגע למעלה מ-360 איש שקוראים להחרים את VITA. זו קבוצת אנשים של נורבגים, אוהבי ישראל, שהתחילו להגיב בדף של VITA, לא בדברי נאצה, אלא באמצעות שאלות לגיטימיות, ומחקו אותם שזה מאוד עצוב. רק את התגובות של הנורבגים הפרו פלסטינים או המוסלמים הנורבגים שאומרים 'כל הכבוד' השאירו. חוסמים אותנו מלהגיב. רק היום נתנו לכמה תגובות להסתנן ואני נכנסתי לשם בדלת האחורית עם שם האתר שלי".

 

את חושבת שבאמת יש סיכוי שיחזירו את המוצרים למדפים?

 

"הנורבגים סבלניים ודמוקרטיים, ו-VITA עשו טעות כשלקחו צד בסכסוך. מצד שני, בסקנדינביה יש הרבה עוינות כלפי ישראל. אני משווקת יין רימונים מישראל. כשניסיתי לשווק אותו בנורבגיה קיבלתי תגובות מכוערות: 'לא, תודה רבה. אנחנו לא זקוקים ליין ישראלי'. יש רבים שחושבים שישראל היא מקור הרע, במתקפה האחרונה של הגראדים על ישראל כתבו ישראל מתקיפה בעזה".

  

נורבגיה אינה שוק גדול עבור "אהבה"

אהבה עובדת בנורבגיה דרך מפיץ, בניגוד למשל לאהבה בארה"ב וגרמניה, שם יש לחברה מפיץ מקומי. נראה שהאקט הזה של הדרת מוצרי אהבה לא נבע ממחאת צרכנים, אלא מאג'נדה פוליטית: אחד מבעלי המניות העיקרים של ויטה הוא גם אחד מהבעלים של נורגס גרופן, אחת מחברות המזון הגדולות בנורבגיה, שמחזיקה כמעט 40% נתח שוק. החברה הצהירה שאין לה בעיה לייבא מישראל, אך רק מוצרים שמיוצרים בגבולות 67. החברה אכן מייבאת מוצרים מישראל.

 

מוצרי אהבה נמכרים ב-VITA כבר כמה שנים, ללא בעיות מיוחדות, ולא ברור עדיין אם המוצרים הוצאו מכל 160 סניפי הרשת. במקביל, התארגנויות פרו ישראליות החלו להביע מחאה, שהיקפה גם הוא לא ברור עדיין. מידת ההשפעה של ארגונים כאלה בנורבגיה אינה גדולה כמו בארה"ב או בבריטניה שם יש לארגונים פרו ישראלים, יהודים ונוצרים, השפעה הרבה.

 

למרות שהנשים הסקנדינביות, החיות ברמת חיים גבוהה, מוציאות הרבה מאוד כסף על קוסמטיקה (בניגוד לאיפור למשל), נורבגיה אינה שוק גדול עבור אהבה, שעובדת חזק יותר בצרפת ובארה"ב. לאחרונה, אהבה נאלצה לסגור את החנות שלה בלונדון בריטניה, לאחר מתקופות חוזרות ונשנות של "קוד פינק".

 

ב-VITA לא חוששים מחרם נגדי

VITA עדיין לא הגיבו לכתבה, אולם במייל לגוף תקשורת נורווגי, E24, כתב מנכ"ל VITA, רור ארנסטאד כי יש לחברה אחריות אתית. והוא מאמין ש-VITA עשתה את הבחירה האתית הנכונה, שנתמכת על-ידי המדינה, "לא למסחר עם אזורים כבושים".

 

את המידע "המפליל" על "אהבה", קיבל בין היתר מהארגון ההומניטרי, הפוליטי אך הלא ממשלתי " Norwegian People's Aid", ומהארגון נמסר כי "אנחנו מרוצים שרשת מסחרית גדולה בנורווגיה נטלה החלטה עקרונית שכזאת".

 

אולם שר החוץ הנורווגי יונס גר סטור, אמר שחברות חופשיות לבחור אם להיכנס לחוזים עם חברות ישראליות שמייצרות בשטחים, משום שעל אזורים אלה לא מוטלות סנקציות בינלאומיות, או סנקציות לפי החוק הנורבגי., כך נמסר מדובר משרד החוץ הנורווגי. המשפט הבינלאומי לא מתייחס לחבותן של חברות לגבי אי ניצול משאבי טבע באזור כבוש, אך אי אפשר לשלול שפעולות כאלה מנוגדות למשפט הבינלאומי. ב"אהבה" כזכור, טוענים שהם כורים את משאבי ים המלח רק מהצד הישראלי של הימה.

 

בשגרירות ישראל בנורווגיה, אמרו לגוף התקשורת שהדרך היחידה לפתור את הקונפליקט בין ישראלים לפלסטינים היא דרך מו"מ ישיר, ולא דרך חרם, שעלול לשמש כחרב פיפיות. מנכ"ל VITA אמר בתגובה שאין לחברה דעה בעניין חרם נגדי.

 

בחברת "אהבה" העדיפו שלא להגיב לידיעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מתוך קבוצת הפייסבוק שמתנגדת להדרת מוצרי "אהבה" מסניפי רשת VITA
VITA. לא מוכנה למכור מוצרים מהשטחים
מתוך קבוצת הפייסבוק שמתנגדת לצעד של VITA
מומלצים