שתף קטע נבחר

יהודי ארה"ב בחרו: רה"מ מייצג ערכים יהודיים

בסקר שנערך בקרב יהודי ארה"ב, זכה נתניהו לפופולריות רבה. רובם המוחץ סבורים שהעימות הישראלי פלסטיני הוא הבעיה הגדולה ביותר של ישראל, ו-62 אחוז מהם יצביעו לאובמה

ישראל אינה הנושא החשוב ביותר מבחינת זהותם היהודית של יהודי ארה"ב, וגם לא הנושא המרכזי בבחירות לנשיאות, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו דווקא כן. הוא אפילו חשוב יותר מבחינתם ביחס ליהודים מפורסמים אחרים כמו מייקל בלומברג וג'ון סטיוארט. כך עולה מסקר "ערכים יהודיים לשנת 2012", שמפרסם הערב (יום ג') מכון המחקר הציבורי לענייני דת.

 

דיווחים נוספים מארה"ב בחדשות ynet:

ביל מתגעגע לבית הלבן: אשמח אם הילרי תרוץ

הפנטגון: נבקש מהקונגרס עוד כסף לכיפת ברזל

ארה"ב: התבקשה להוריד המזוזה - אחרת תיקנס

 

הסקר הציג שש דמויות יהודיות מתחומי הפוליטיקה, הכלכלה והתרבות, והנשאלים התבקשו להשיב מי מהם מייצג ערכים יהודיים. המנצח בסקר הוא ראש הממשלה נתניהו עם 73 אחוז, אחריו שופטת בית המשפט העליון אלנה קייגן (66 אחוז), ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג (65 אחוז), הבדרן ג'ון סטיוארט (60 אחוז), השחקנית נטלי פורטמן (56 אחוז), מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים אריק קנטור (38 אחוז) והבדרנית שרה סילברמן (37 אחוז).

  

הנושא החשוב ביותר ליהודי ארה"ב שישפיע על הצבעתם הוא הכלכלה (51 אחוז), לעומת 15 אחוז שאמרו שהדבר החשוב להם ביותר הוא הפער בין עשירים לעניים. רק ארבעה אחוז מהנשאלים רואים בישראל נושא חשוב ביותר עבורם במערכת הבחירות, אם כי היא בהחלט נושא חשוב ליהודים. אחוז דומה רואה בביטחון את הנושא החשוב ביותר. נושאים אחרים שנמדדו כחשובים היו איראן שזכתה בשני אחוז, איכות הסביבה, נישואים חד מיניים והפלות - שזכו כל אחד באחוז אחד.

 

עבור מי היהודים יצביעו בבחירות ב-6 בנובמבר? 62 אחוז מהנשאלים אמרו שיצביעו עבור הנשיא אובמה לכהונה שנייה, יותר מכפול (30 אחוז) ממספר הנשאלים שהצהירו כי יצביעו עבור המועמד הרפובליקני.

 

אובמה ונתניהו. מככבים בסקר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
אובמה ונתניהו. מככבים בסקר(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

התמיכה היהודית באובמה גבוהה בצורה משמעותית מזו של האוכלוסיה הכללית. אחוז התמיכה בנשיא המכהן עכשיו דומה לתמיכה שלה זכה בקרב היהודים בקמפיין 2008, כשבסופו של דבר תמכו במועמד הדמוקרטי 78 אחוז מהם.

 

מהן הבעיות הגדולות ביותר של ישראל? ממשלת ישראל מנסה לטאטא את הנושא, אבל בארה"ב זהו הנושא הבוער ביותר. היהודים נוקבים בעימות הישראלי-פלסטיני (90 אחוז) ואיראן (83 אחוז) כשני הנושאים הבעייתים ביותר עבור המדינה היהודית. 53 אחוז מהיהודים האמריקנים מסכימים שהשליטה האורתודוקסית בחיי הדת בישראל היא בעיה גדולה, ורק 38 אחוז הצביעו על כלכלה וחוסר שוויון חברתי ככזו. עוד עולה מהסקר, כי 53 אחוז מהיהודים תומכים בכינון מדינה פלסטינית בעוד 42 אחוז מתנגדים לכך.

 

ומה לגבי יחסי ישראל וארה"ב? 54 אחוז חושבים שהיחסים הם כפי שהיו בעבר. 37 אחוז חושבים שהם הורעו ורק שבעה אחוזים סבורים שהם השתפרו.

 

20 אחוז מרוצים ממדיניות הנשיא אובמה בעימות הערבי-ישראלי וגם מהדרך שבה הוא מוציא אותה לפועל. 15 אחוז מרוצים ממדיניות הנשיא אבל לא מהדרך שבה הוא מיישם אותה. 28 אחוזים אינם מרוצים ממדיניות הנשיא כלפי ישראל. 36 אחוז אינם בטוחים בעמדתם.  

 

46 אחוז מהנשאלים סבורים כי מחוייבות לשיוויון חברתי היא אחת האיכויות החשובה ביותר לזהותם היהודית. 20 אחוז בחרו בתשובה: תמיכה בישראל, 17 אחוז בחרו בקיום מצוות הדת, שישה אחוזים בחרו במורשת התרבותית ושלושה אחוזים בחרו בערכים כלליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ניצח את בלומברג וסטיוארט
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אובמה. 62 אחוזי תמיכה
צילום: AFP
פורטמן. מייצגת ערכים יהודיים עבור 56%
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים