שתף קטע נבחר

ארה"ב: התבקשה להוריד המזוזה - אחרת תיקנס

מנהלי מתחם דירות במדינת קונטיקט לא ראו בעין יפה את המנהג היהודי לקבוע מזוזה על משקופי הדלתות, והחליטו לקנוס דיירת ב-50 דולר ליום אם לא תוריד אותה. "אני חשה מחוללת, נפלתי קורבן לבריונות", סיפרה

תושבת מדינת קונטיקט שבארצות הברית רק ביקשה לשמור על מנהגי היהדות כשהתקינה מזוזה על דלת דירתה, אך גילתה להפתעתה כי הסממן הקטן הפך לבעיה גדולה. הנהלת מתחם הדירות בו היא מתגוררת בעיר סטרטפורד, דרשה ממנה להוריד את המזוזה שעל דלתה - אחרת תיקנס ב-50 דולר ליום.

 

הדיירת, ברברה קדרנל בת ה-60, סיפרה בראיון לעיתון מקומי כי היא מרגישה ש"חוללה". "אני קורבן לבריונות ואני עצובה. זה שינה את כל הקיום שלי פה", הוסיפה.

 

עוד חדשות מהעולם:

בעקבות המקרה פנתה קדרנל לשלוחה של הליגה נגד השמצה. מנהל המשרד בקונטיקט, גארי ג'ונס, אמר אתמול (יום ו') לרשת "פוקס ניוז" כי מקרים כאלה נדירים למדי: "החובה להציב מזוזה על משקופי הדלתות מקורה בתנ"ך. יהודים בכל מקום, כולל אלו המתגוררים במתחמי דירות, קובעים מזוזות כתזכורת לחובותיהם הדתיות".

 

קדרנל היא נגנית צ'מבלו במקצועה שמופיעה ברחבי העולם, ולדברי ג'ונס, "אין לה בית אמיתי. לראשונה זה זמן רב יש לה מקום לו היא יכולה לקרוא בית, ולכן היא מאוד מוטרדת מכך שהמזוזה הפכה לבעיה. זו לא בחירה עיצובית או בחירה בכלל, כשמישהו דורש להוריד את המזוזה מהדלת. למעשה הם אומרים לאדם יהודי שהוא לא יכול לגור שם".

 

ג'ונס הוסיף כי הדרישה של הנהלת המתחם מנוגדת לחוק השיכון הפדרלי. במדינות מסוימות בארצות הברית אף חוקקו חוקים מיוחדים המגנים על התושבים היהודים שקובעים מזוזות על דלתותיהם. החוזה עליו חתמה קדרנל, לעומת זאת, מתיר הצבת סממנים נוצריים על הדלתות כמו צלב או קישוטי חג המולד, אך אוסר על הצגת פריטים אחרים, בהם מזוזה.

 

עורך דין מטעם הנהלת מתחם הדירות מסר בתגובה כי קדרנל הייתה מודעת לחוקים כשהיא רכשה את הדירה: "החוזה אוסר על בעלי יחידות הדיור לתלות או להציג כל דבר מחוץ לחלונות המבנים או על הקירות החיצוניים, ללא אישור מנהלי המתחם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוזה אוסר על מזוזה, מרשה לתלות צלב
צילום: index open
מומלצים