שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP

ערב יום השואה: הסיוע לניצולים קוצץ ב-20%

10,000 ניצולי שואה נזקקים, שקיבלו עד כה 6,000 שקלים בשנה מהחברה לאיתור והשבת כספי הנספים, יקבלו מעתה 4,800 שקלים בלבד. "חבל שחרב הקיצוצים מונפת דווקא נגד החלשים ביותר", אמרו בעמותה המסייעת לניצולים. החברה: "אנחנו מוגבלים בסכומי הכסף העומדים לסיוע"

בחודש שבו פורסמו נתונים קשים על ניצולי השואה, לפיהם כ-50 אלף מהם נזקקו לסיוע ערב חג הפסח, קיצצה החברה לאיתור ולהשבת נכסים של הנספים 300 שקלים מהקצבה הרבעונית בגובה 1,500 שקלים שהיא מעבירה לכ-10,000 ניצולים נזקקים - כך נודע ל-ynet. הקיצוץ נעשה ללא הודעה לניצולים, בחודש שבו חל יום השואה.

 

נזקקים לסיוע - מצב ניצולי השואה בישראל

ניצול שואה בודד: "הקצבה בקושי מספיקה לאוכל"

ניצולי השואה נותרו לבד: "הבדידות הורגת"

ערב פסח: 50 אלף ניצולי שואה זקוקים לסיוע

 

בארבע השנים האחרונות העבירה החברה לניצולים קצבה בגובה של 6,000 שקלים בשנה, שניתנה בארבעה חלקים. אבל השנה הסכום קוצץ ב-1,200 שקלים והניצולים מקבלים 4,800 שקלים בלבד. מדובר בניצולים נזקקים, שחלקם מקבלים מהמדינה קצבאות והשלמת הכנסה עד לסכום של 4,550 שקלים. הכסף שמעבירה החברה ניתן כתוספת לסכום זה.

 

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה הוקמה על-פי חוק ב-2006 ומחויבת לאתר רכוש של נספי שואה המצוי בישראל וכן לאתר את היורשים. על פי החוק, רכוש שלא יאותרו יורשיו יועבר למטרות סיוע לניצולי השואה החיים בישראל ובעדיפות שנייה יוקדש למטרות חינוך והנצחת זכר השואה. הסיוע שניתן לניצולים מורכב מסבסוד של תרופות, מכרטיס מגנטי בסך 200 שקל לרכישת מזון ומהקצבה שקוצצה.

 

"התנהלות מצערת ומכעיסה"

שרה (82) ילידת מולדובה שרדה בגטו פודולסקי-מוגילב שבאוקראינה. היא עלתה לישראל בשנת 1991 ומתקיימת מקצבה זעומה של הביטוח הלאומי בגובה 2,600 שקלים לחודש. "זו הקצבה היחידה שהיא מקבלת", אמרה בתה איזבלה קפליסנקי. "לא הודיעו כלום, גיליתי את זה בחשבון הבנק. חשבנו שזו טעות, אבל אחרי בירורים הבנתי שהסכום קוצץ לכולם. חבל שעושים מה שרוצים ולא מודיעים. זה המינימום שצריך לעשות ולכבד אותם. זו התנהלות מצערת ומכעיסה".

 

בעמותת "אביב לניצולי השואה" אומרים כי הקיצוץ בקצבאות הביא בימים האחרונים לפניות רבות מניצולי שואה, "שלא הבינו מדוע צומצמה הקצבה שלהם". אביבה סילברמן, מנכ"לית העמותה שהוקמה לפני ארבע שנים ועוסקת במיצוי הזכויות של הניצולים מול הרשויות, קראה לראש הממשלה להודיע כי ממשלת ישראל תדאג שלא יצומצמו ההטבות לניצולי השואה.

 

"הניצולים שמקבלים את הקצבה הזו הם הנזקקים ביותר. לא מתקבל על הדעת שניצולי שואה רבים כל כך אינם מסוגלים לחיות ברווחה הבסיסית ביותר", היא אמרה. "הם המשענת המוסרית לקיומה של מדינת ישראל, והם הולכים ודועכים נוכח חרב הקיצוצים שמונפת דווקא נגד החלשים ביותר".

 

בחברה הסבירו את הקיצוץ: "אנו רואים את הסיוע לניצולי השואה הנזקקים כחובה וכזכות. החברה מסייעת ללמעלה מ-10,000 ניצולי שואה, בהיקף של כ-80 מיליון שקל בשנה, בהיקפים של אלפי שקלים בשנה לכל ניצול. יחד עם זאת חשוב להבין כי מדובר בכספים פרטיים השייכים בראש ובראשונה למשפחות יורשי הנספים והחברה מוגבלת לכן בסכומי כסף העומדים לרשותה בסיוע לניצולים. לצערנו, למרות שהחברה הצליחה להגדיל את הסיוע לכל ניצול משמעותית בשנים האחרונות, לא נותרה

 בידינו ברירה אלא להקטין את הסיוע במעט בשנה זו, מפני שאלו הסכומים העומדים לרשותנו, ומתוך רצון של החברה לעזור לכמה שיותר ניצולי שואה גם בשנים הבאות".

 

בחברה הוסיפו: "אנו מתנצלים אם נגרמה עוגמת נפש לניצולי השואה, שטרם היה בידינו לעדכן את כולם על צמצום המענק הכספי, אך חשוב להדגיש כי רשימת הזכאים לסיוע מהחברה מתעדכנת על פי עדכון שמגיע מהרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר ורק לאחר קבלת הרשימה המעודכנת יש בידינו לעדכן את הניצולים, דבר שאותו מבצעת החברה בימים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AFP
ניצולי שואה באושוויץ. ארכיון
AFP
מומלצים