שתף קטע נבחר

ערב פסח: 50 אלף ניצולי שואה זקוקים לסיוע

"ניצול שואה אחד רעב או בודד ערב החג - זה כישלון של מדינת ישראל", התריע מנכ"ל הקרן לרווחת ניצולי השואה. מחקר מקיף מצביע על הידרדרות במצבם. ל-12 אלף מהם יחסר חימום בחג

כמעט כל ניצולי השואה בישראל חשים בדידות, כ-50 אלף מהם נזקקים לסיוע ערב חג הפסח, ולפחות ל-12 אלף מהם יחסר חימום בחג. כ-10,000 ניצולים מדווחים על חוסר במזון. כך עולה מנתונים שפרסמה היום (א') הקרן לרווחת ניצולי השואה לקראת חג הפסח. "ניצול שואה אחד רעב או בודד ערב החג - זה כישלון של מדינת ישראל", התריע מנכ"ל הקרן לרווחת ניצולי השואה, רוני קלינסקי.

 

עוד על יחס המדינה לניצולי השואה: 

עשרות הפגינו בהוסטל: "לא להפריט ניצולי שואה"

נוכחות דלה בדיון השואה בכנסת: "בושה וביזיון"

אלפי ניצולי שואה לבד בחגים: "בדידות מייאשת"

 

מכון ברוקדייל ערך מחקר עבור הקרן בנושא היקף צרכיהם של ניצולי השואה, וממנו עולה כי בישראל חיים כ-200 אלף ניצולים. בשנת 2009 עמד מספרם על מעל ל-233 אלף. בכל יום מתים כ-35 ניצולי שואה.

  

לעומת שנת 2005 שבה קיבלו 23 אלף ניצולים סיוע מהקרן, בשנת 2011 זינק מספרם לכדי 50 אלף - בדומה לשנה הנוכחית.

 

שליש מניצולי השואה במדינת ישראל נזקקים לסיוע קבוע על פי קריטריונים סוציו-אקונומיים. בקרן דיווחו על עלייה של כ-120% בהיקף הסיוע הכספי לניצולי שואה נזקקים, ובכל זאת עדיין לא ניתן מענה מלא לצרכי הניצולים.  

 

סיוע לניצולים. מספר הנזקקים עולה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
סיוע לניצולים. מספר הנזקקים עולה(צילום: נועם מושקוביץ)

 

המחקר בחן בין היתר את מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים המקבלים סיוע מהקרן ומצא כי רבים מהם חשים בדידות בתדירות גבוהה (כ-40%) ואחוז דומה של ניצולים מתקשים לצאת מביתם לצרכי סידורים וקניות. רוב הניצולים דיווחו על תדירות נמוכה של יציאה לפעילויות תרבות או בילויים.  

 

הדו"ח עמד על תנאי הדיור של הניצולים ועל מצבם התזונתי. כ-20% מהניצולים המקבלים סיוע מהקרן סובלים מקור בימות החורף ועד לערב פסח זה וממחסור בציוד לחימום הדירה. כרבע מרגישים כי יש להם מספיק מזון אבל לא תמיד מהסוג שבו הם מעוניינים. כ-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון.

 

קשישים המקבלים סיוע מהקרן מרגישים כי נחוצה להם מאוד תמיכה בתחומים הבאים: סיוע כספי (50%), סיעוד באמצעות מטפלת או תוספת שעות מטפלת לצרכי עזרה ברחצה, הלבשה ואכילה (30%). הדו"ח מציין עלייה בצרכי ניצולי השואה הנזקקים וזאת כמובן, עקב גילם העולה.  

 

בהתייחסו לממצאי המחקר אמר קלינסקי, כי נתוני המחקר מלמדים כי בשנים הקרובות בשל הזדקנות האוכלוסייה, צרכי ניצולי השואה הנזקקים רק ילכו ויגדלו.

 

"המודעות לצורכי ניצולי השואה אמנם גדלה משמעותית בשנים האחרונות, אך מתפקידנו לוודא שהמודעות תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לניצולים הנזקקים. הדור הצעיר לא יסלח לנו אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו. אני קורא לגורמים הרלוונטיים ובראשם שר האוצר ומשרדו בממשלה לספק את כלל הצרכים באופן מיידי", לדברי קלינסקי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוקת מזון לניצולי שואה (ארכיון)
צילום: נועם מושקוביץ
ניצול רעב - כישלון המדינה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים