שתף קטע נבחר

עינויים ורצח בקולוניות במסמכי האימפריה הבריטית

משרד החוץ הבריטי העמיד לראשונה לרשות הציבור אלפי מסמכים "אבודים" שעד לא מזמן סברו שהושמדו. במסמכים: תיעוד של עונשים קולקטיביים, עקירת תושבים מבתיהם, התעללויות וחיסול התארגנויות של מחתרות מקומיות

המסמכים שהמעצמה הקולוניאלסטית לשעבר לא רצתה שתקראו: משרד החוץ של בריטניה העמיד היום (יום ד') לראשונה לרשות הציבור אלפי מסמכים "אבודים" מהעידן הקולוניאליסטי שעד לא מזמן חשבו שהם הושמדו. המסמכים, שהועברו לבריטניה באופן חשאי לאחר שמושבותיה קיבלו עצמאות, שופכים אור על האופן שבו ניהלו הפקידים הבריטים טריטוריות כמו קניה, קפריסין ומלזיה (לשעבר מלאיה).

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

העיתון "אינדפנדט" דיווח כי המסמכים גם מתעדים כיצד תכננו גורמי מינהל בכירים בקולוניות הבריטיות לשרוף מסמכים חסויים שחושפים התעללויות שבוצעו תחת השלטון הבריטי, בטרם העבירו את השלטון לממשלות החדשות שקמו.

 

כ-150 אלף קנייתים הוחזקו במחנות מעצר בריטיים ללא משפט  (צילום: gettyimages imagebank) (צילום: gettyimages imagebank)
כ-150 אלף קנייתים הוחזקו במחנות מעצר בריטיים ללא משפט (צילום: gettyimages imagebank)

 

רק בשנה שעברה הודה משרד החוץ בלונדון כי הוא מחזיק ברשותו 8,800 מסמכים מ-37 קולוניות לשעבר בפארק אנסלום שבבקינגהאמשייר ש"היגרו" לבריטניה מהקולוניות שזכו לעצמאות בגלל רגישותם. יותר מ-1,200 מסמכים מהם הועמדו היום לרשות הציבור בארכיון הלאומי הנמצא בקיו שבמערב לונדון - פרסום ראשון מתוך שישה שיושלמו עד נובמבר 2013.

 

בני המושבות לשעבר דורשים התנצלות

עד כה סירבה בריטניה לחשוף את המסמכים.

אולם, בית המשפט קיבל עתירה של ותיקי מחתרת המאו מאו בקניה, שבה שלטה בריטניה עד שנות ה-50 של המאה הקודמת. הלוחמים לשעבר דורשים התנצלות ופיצוי על הטיפול שלו זכו מידי כוחות הממלכה בעת ההתקוממות נגד השלטון הקולוניאלי בקניה, שנודעה כמרד המאו מאו.

 

בשנה שעברה דיווח ה"טיימס" הלונדוני כי 300 ארגזים של מסמכים המתעדים את מאמציה של בריטניה לשים קץ להתקוממות בקניה נחשפו לאחר שבית המשפט דרש מהממשלה להמציא את כל הראיות הרלבנטיות. מדובר ב-1,500 מסמכים שנעלמו מקניה ב-1963, ימים לפני ההכרזה על עצמאותה. עד כה סברו בקניה ובבריטניה שהמסמכים הושמדו.

 

אלפי מסמכים פורסמו בזכותם. מורדי מאו מאו לשעבר (צילום: Getty images imagbank) (צילום: Getty images imagbank)
אלפי מסמכים פורסמו בזכותם. מורדי מאו מאו לשעבר(צילום: Getty images imagbank)

 

טוני באדג'ר, ההיסטוריון שמונה לעבור על אלפי המסמכים שנמצאים בידי משרד החוץ הבריטי, אמר לעיתון "גרדיאן" כי החשיפה של הארכיון תעמיד את משרד החוץ בעמדה "מביכה, שערורייתית". "המסמכים האלה היו צריכים לעמוד לרשות הציבור בשנות השמונים", אמר באדג'ר.

 

חוקרים והיסטוריונים מצפים למצוא במסמכים שמוחזקים בפארק הנסלופ תיעוד של עונשים קולקטיביים, עקירת תושבים מבתיהם ועוולות אחרות. המסמכים גם צפויים לחשוף דוחות מודיעין על "חיסול" התארגנויות של מחתרות מקומיות במושבות שונות באימפריה הבריטית, בהן מלאיה של שנות החמישים.

 

מה עוד נמצא במסמכים? תיעוד לכך ששרי ממשלה בריטים היו מודעים לרצח ועינויים של אנשי המאו מאו בקניה, כולל למקרה של אדם ש"נצלה בעודו בחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פשיטה לילית בריטית בחיפוש אחר מורדים
צילום: Getty images imagbank
מומלצים