שתף קטע נבחר

סוריה: לפחות 10 נהרגו בפיצוצים בבירה דמשק

לטענת המשטר הסורי, מחבל מתאבד התפוצץ לא הרחק ממסגד. הפגנות נגד אסד נערכו היום בשורה של ערים, בהן חמאה וחלב. ולמה מקים המשטר חומת בטון סביב שכונת המורדים המופגזת בחומס?

כך נראית הפסקת אש אצל השכנה מצפון: המשטר הסורי טוען כי מחבל מתאבד פוצץ את עצמו היום (ו') ברחוב ליד מסגד בבירה דמשק, ולפחות עשרה בני אדם נהרגו. לפי הטלוויזיה הסורית, כ-30 נפצעו. ברחבי המדינה מחו גם היום אלפי בני אדם נגד שלטונו של בשאר אסד, שמדכא את ההתקוממות העממית באכזריות זה יותר משנה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

לפי דיווחים בסוריה, מלבד פיצוץ המחבל בדמשק עוד שלושה פיצוצים אירעו בבירה, ונהרג בהם אדם אחר. בעבר עלו חשדות כי המשטר הסורי מביים פיגועים, אולם לא מן הנמנע כי פיגוע של המורדים אכן התרחש היום, כיוון שאלה מבצעים גם הם התקפות קשות נגד אנשי

המשטר ותומכיו.

 

הפיגוע בדמשק בצהריים הוא המכה האחרונה בשורת מכות להסכם הפסקת האש שגובש בין המשטר למורדים בתיווכו של שליח האו"ם, קופי אנאן, ושנכנס לתוקף לפני יותר משבועיים. הפסקת האש אמנם הביאה תחילה לצמצום האלימות, אולם זו נמשכה במידה זו או אחרת כל העת, ובימים האחרונים החל ההרג גובר שוב, והוא מתקרב לקצב שאפיין אותו לפני תחילת הפסקת האש. בסוריה מוצבים כעת 15 פקחים של האו"ם, וכוח המשקיפים של הארגון במדינה יגדל בקרוב ל-300.

 

הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות של עשן מיתמר מהבירה דמשק, בשעה שאנשים יצאו ממסגד בתום תפילת יום השישי. בתמונות שצולמו שם נראה דם ברחובות, והמשטר הטיל את האחריות לפיגוע על "טרוריסטים" - המונח שהוא מדביק למורדים שהחלו את ההתקוממות נגד אסד במרס אשתקד.

 

אנאס חאקי, בן 13, סיפר כי הלך לצד אביו כשמטען החבלה התפוצץ. "נפלתי לקרקע", סיפר הנער, שקיבל טיפול בכתפו וברגלו בבית החולים מוג'תהיד בדמשק. כתב של סוכנות הידיעות AP סיפר כי ראה בזירת האירוע חלקי גופות וכלי רכב משטרתי ששמשותיו היו מנופצות. בחודשים האחרונים אירעו כמה וכמה פיגועים בדמשק, אולם האופוזיציה הכחישה קשר אליהם והאשימה את

הממשלה כי היא מבצעת את הפיצוצים כדי שתוכל להאשים את המורדים וכך לדכא את ההתקוממות.

 

במהלך היום דיווחו פעילים בסוריה כי אלפי בני אדם הפגיעו נגד אסד בעיר חלב שבצפון, באזור חמאה שבמרכז המדינה, ובמחוז הצפוני אידליב. בסרטון שהועלה אתמול ליוטיוב נראו אנשים נושאים את גופתו של של ילד שנורה לכאורה בידי כוחות הביטחון של אסד בעיר דרעא שבדרום. נראה כי הם ביקשו להציג את גופתו לפקחי האו"ם שהיו בסמוך למקום. בימים האחרונים טענו פעילים כי כשפקחי האו"ם מגיעים לעיר מסוימת משטר אסד נוצר את האש, וכשהם הולכים - הוא מחדש את הירי.

 

ובתוך כך, נמשכת הדאגה מפני מה שהעולם אינו יודע על המתרחש בסוריה. פעילי אופוזיציה טענו בימים האחרונים כי כוחות אסד בונים חומת

בטון סביב שכונת באבא עמרו בחומס, שכונה שהייתה מעוז המורדים ושבה ניטשו קרבות קשים בינם לבין אנשי המשטר, עד שהאחרון הכניע את המורדים לפני כחודשיים וכבר את השכונה. לאחר שהוכנעו המורדים, הגיעו עדויות על מעשי טבח אכזריים שמתרחשים שם.

 

"הדרך היחידה להיכנס אל השכונה ולצאת ממנה כעת היא יציאות שכוחות הביטחון מסיירים סביבן באופן אינטנסיבי", סיפר תושב בשם אבו בכר. "רק זקנים וילדים חיים בבאבא עמרו כרגע. הגברים הצעירים מבוקשים על-ידי הממשלה. אמהות שלחו את בנותיהן משם. הן חוששות שהחיילים יאנסו אותן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע בדמשק, היום
צילום: EPA
מומלצים