שתף קטע נבחר

בעקבות סערת דיסקין: הליכוד יאיץ את "חוק דגן"

ראש השב"כ לשעבר תקף בסוף השבוע בחריפות את ראש הממשלה ושר הביטחון על התנהלותם. בעקבות ההתבטאות אמרו חברי כנסת בליכוד שיקדמו הצעות, שלפיהן לא יוכלו בכירים לשעבר להתבטא ללא אישור צנזורה. ח"כ רגב: "כיום הכול מותר אחרי השחרור"

בעקבות סערת דיסקין - חוק השתקת הביטחוניסטים חוזר: בעקבות ההתבטאות של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שתקף בחריפות את תפקודם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, הודיעה ח"כ מירי רגב (הליכוד) שתאיץ את הצעת החוק שיזמה לפני כמה חודשים בנושא - הצעה שכונתה "חוק דגן", על-שם ראש השב"כ לשעבר מאיר דגן. היא הציעה לקבוע בחקיקה איסור של שלוש שנים על התבטאויות יוצאי מערכת הביטחון ששירתו בתפקידים רגישים, אלא באישור הצנזורה.

 

ח"כ דני דנון (ליכוד) יבקש מיד בפתח מושב הקיץ של הכנסת לקיים דיון מיוחד בוועדת החוץ וביטחון על מנת למנוע התבטאויות של בכירים לשעבר בסוגיות ביטחוניות. הוא יעלה הצעת חוק משלו בעניין צינון התבטאויות. "יש מי ששתקו כמו דגים וכעת מזמרים", הוא אמר."יש דברים שהשתיקה יפה להם".

 

סערת דיסקין - כל הכתבות ב-ynet:

 

בדבריו בכינוס בשרון, שנערך ביום שישי, אמר דיסקין כי המנהיגים מציגים בפני הציבור מצג שווא בנושא האיראני. "יוצרים כביכול תחושה שאם מדינת ישראל לא תפעל, אז לאיראן תהיה פצצה גרעינית. בחלק הזה של המשפט יש כנראה גרעין מבוסס של אמת. אבל החלק השני של המשפט, שם פונים - סליחה על הביטוי - לציבור ה'מטומטם' או ההדיוט ואומרים לו שאם מדינת ישראל תפעל - לא תהיה פצצה גרעינית. זה בדיוק החלק הלא נכון במשפט, או מצג השווא".

 

דיסקין תקף את נתניהו וברק באופן אישי, ואמר לנוכחים כי הבעיה העיקרית שלו היא שאין לו אמון בהנהגה הנוכחית של ישראל בנושא הזה. הוא ציטט תיאור של ביאת המשיח מספר זכריה פרק ב', ושאל: "ככה אתם רואים באמת את שני המשיחים שלנו? זה ממגדלי אקירוב או מפרויקט אסותא והשני מקיסריה, הם באמת משיחים נראים לכם? אני אומר לכם, מקרוב ראיתי אותם, הם לא משיחים, שניהם, והם לא אנשים שאני - לפחות ברמה האישית - סומך עליהם שהם יכולים להוביל את מדינת ישראל לתוך אירוע בסדר גודל כזה, וגם להוציא אותה".

 

נתניהו ודיסקין, לפני שנה (צילום: מיכל פתאל) (צילום: מיכל פתאל)
נתניהו ודיסקין, לפני שנה(צילום: מיכל פתאל)

  

"דיסקין", אמר דנון, "משתמש במעמדו כמקור ידע אמין בכדי לקבוע תזות אישיות מנותקות מהמציאות. בתפקידו שתק כמו דג וכעת מזמר דברי הבל. נראה שהמעבר מראש ארגון משמעותי לחיים אזרחיים פוגע בשיקול הדעת של ה'לשעברים' ורק חקיקה תוכל למנוע ממקרים דומים לאלו של דיסקין ומאיר דגן לקרות שוב". על-פי הצעת החוק של דנון, יש לקבוע מנגנון צינון להתבטאויות בציבור ובתקשורת לאחר סיום תפקידם של הבכירים למשך שלוש שנים. אותו החוק יוצמד לחוק הצינון מפוליטיקה.

 

רק באישור הצנזורה

על שולחן הכנסת כבר מונחת הצעתה של ח"כי רגב, תת אלוף במילואים ששימשה בעברה צנזורית צבאית. היא הודיעה כי תעלה אותה לוועדת שרים לענייני חקיקה ותבקש להכריע בסוגיה הזאת. "הצעת החוק שלי קובעת תקופת צינון, שתחייב את גורמי מערכת הביטחון להימנע מביטויים בנושאים ביטחוניים שהגיעו לידיעתם במסגרת התפקיד. אם ירצו להתבטא, אז רק באישור מראש הצנזורה. במושב הקיץ אני מתכוונת להעלות את החוק לוועדת השרים, ואני מקווה שהוא יאושר וישים סוף לפטפטת מיותרת".

 

רגב אמרה כי בכירי המערכת הביטחונית המגיעים לכנסת לא בהכרח מתבטאים בדיונים באופן פתוח, אולם בתקשורת יש תחושה שהכול מותר: "לא פעם נתקלנו בקצינים בכירים שממעטים לדבר בוועדות, אלא שאז הם משתחררים משירותם ורגע אחרי - הכול מותר. פתאום מדברים על הכול. אם יש נושאים שהשתיקה יפה להם בתפקיד, ראוי שכך יימשך".

 

ביקורת נוקבת בכנסת נגד דיסקין (צילום: יוסי ניישלוס) (צילום: יוסי ניישלוס)
ביקורת נוקבת בכנסת נגד דיסקין(צילום: יוסי ניישלוס)

 

ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו) סבור שהפתרון לא בהכרח בחקיקה, אך אין כל ספק שהכנסת צריכה להעביר מסר לבכירים. "אנשים כאלה צריכים לדעת לפעמים לסתום פיות", אמר מטלון החבר בוועדת החוץ והביטחון. "הייתה להם עד כה במה ראויה להשמיע את עמדותיהם. אם הם לא נותנים אמון ולא מקבלים את עמדותיהם של הממונים, ראוי שיניחו מפתחות ולא ייצאו החוצה ללכלך. הוא תקף למי שמשרתים היום ובטח לגבי בכירים שפרשו. עובדה שהם זורעים מהומה ומבוכה רבה, אז מוטב שישתקו. מנגד, אני לא בטוח שחקיקה בהכרח תעזור".

 

מנגד, באופוזיציה תוקפים את היוזמה ואומרים כי מדובר בסתימת פיות ובפגיעה

בחופש הביטוי. ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר: "עוד לא יבשה הדיו מהמאמצים להשתקת ארגוני החברה האזרחית, וכעת הח"כים ההזויים מהימין הקיצוני מנסים להשתיק את זכות הביטוי של בכירי מערכת הביטחון. הציבור הישראלי זכאי וחייב להיחשף למגוון של עמדות בתחומים הנוגעים לליבת הביטחון הלאומי, ואסור לאפשר לאף עסקן מחפש כותרות למנוע את נגישות המידע. כמובן שנתנגד ליוזמת חקיקה כזאת אם תעלה. אפעל לכך שנציגי קדימה בוועדה יתנגדו לכל יוזמה זאת ויילחמו על חופש הביטוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל דיסקין
צילום: ירון ברנר
ח"כ מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ דני דנון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ משה (מוץ) מטלון
מומלצים