שתף קטע נבחר

דיסקין: לא סומך על המשיחים מקיסריה ומאקירוב

מתקפה חריפה ביותר של ראש השב"כ לשעבר על נתניהו וברק: "הם מקבלים החלטות על סמך תחושות משיחיות, ויוצרים מצג שווא שאם נתקוף את מתקני הגרעין לאיראן לא תהיה פצצה. ראיתי אותם מקרוב, הם לא משיחים, ובמלחמה כזו לא הייתי רוצה שהם יחזיקו בהגה"

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, דיבר אתמול (יום ו') על הפצצה האיראנית, והטיל פצצה בדמות דברים חריפים מאין כמותם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק. האיש שישב בדיונים הסודיים ביותר תיאר את השניים כמנהיגים שמקבלים החלטות מתוך תחושות משיחיות, ואמר כי אינו סומך עליהם שיוכלו להוביל את מדינת ישראל למלחמה עם איראן וגם להוציא אותה ממנה.

 

צפו בדיסקין תוקף: 

 

בדבריו בכנס בשרון, דיסקין אמר כי המנהיגים יוצרים לציבור מצג שווא בנושא האיראני: "יוצרים כביכול תחושה שאם מדינת ישראל לא תפעל, אז לאיראן תהיה פצצה גרעינית... בחלק הזה של המשפט יש כנראה גרעין מבוסס של אמת. אבל החלק השני של המשפט, שם פונים - סליחה על הביטוי - לציבור ה'מטומטם' או ההדיוט ואומרים לו שאם מדינת ישראל תפעל לא תהיה פצצה גרעינית... זה בדיוק החלק הלא נכון במשפט, או מצג השווא".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

ראש השב"כ עד לפני שנה הזכיר: "הרבה מאוד מומחים אומרים כבר לאורך הרבה שנים שאחת התוצאות של תקיפה ישראלית באיראן יכולה להיות האצה דרמטית של תוכנית הגרעין האיראנית. דהיינו, מה שהאיראנים מעדיפים לעשות היום לאט ובשקט, תהיה להם לגיטימציה לעשות מהר ותוך פרק זמן הרבה יותר קצר".

 

נתניהו וברק. "ככה אתם רואים את המשיחים שלנו?" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו וברק. "ככה אתם רואים את המשיחים שלנו?"(צילום: AFP)

 

דיסקין אמר לנוכחים כי הבעיה העיקרית שלו בנושא הזה היא שאין לו אמון בהנהגה הנוכחית של מדינת ישראל, "שצריכה להוביל אותנו לאירוע בסדר גודל של מלחמה עם איראן או מלחמה אזורית... ואני אומר כאן דברים אולי מאוד קשים, אני לא מאמין לא בראש הממשלה ולא בשר הביטחון.

 אני מאוד לא מאמין במנהיגות שמקבלת החלטות מתחושות משיחיות".

 

הוא ציטט תיאור של ביאת המשיח מספר זכריה פרק ב', ושאל: "ככה אתם רואים באמת את שני המשיחים שלנו? זה ממגדלי אקירוב או מפרויקט אסותא והשני מקיסריה, הם באמת משיחים נראים לכם? אני אומר לכם, מקרוב ראיתי אותם, הם לא משיחים, שניהם, והם לא אנשים שאני - לפחות ברמה האישית - סומך עליהם שהם יכולים להוביל את מדינת ישראל לתוך אירוע בסדר גודל כזה וגם להוציא אותה".

 

דיסקין הבהיר כי הוא אינו אומר שזו בהכרח החלטה לא לגיטימית, אלא "רק חושש מאוד שאלה לא האנשים שבאמת הייתי רוצה שיחזיקו את ההגה כשיוצאים למהלך כזה".

 

"אסד ישרוד אחרי מפלגת העצמאות"

במהלך הכנס עקץ דיסקין את שר הביטחון גם בנושא אחר: "ברק צפה שתוך שבועיים-שלושה יסתיים עידן אסד בסוריה, ולדעתי אסד ישרוד גם אחרי הבחירות בישראל גם אחרי מפלגת העצמאות". דיסקין אמר כי אם המערב לא יתערב בנעשה בסוריה - כנראה כוונתו להתערבות צבאית - אין סיכוי שמשטר אסד יסיים את תפקידו.

 

הוא אמר כי השלום בין ישראל למצרים ולירדן נחתם כיוון שהיו אז מנהיגי שרצו בשלום, ורמז לכך שכיום אין מנהיגים שבאמת רוצים בו. "נתניהו יודע שאם הוא יעשה צעד קטן לקראת הפלסטינים, הקואליציה שלו תתפרק", אמר ראש השב"כ לשעבר, "צריך להגיע איתם להסדר למרות שאין סיום סופי של הסכסוך".

 

דיסקין הזהיר כי "אם לא נתעשת, בתוך שנה-שנתיים אבו מאזן יסיים את תפקידו, וכל תחליף יהיה גרוע יותר", והתריע גם כי "התופעה של רצח רבין

 יכולה לחזור על עצמה. יש עשרות יהודים בשטחים ובישראל שמוכנים להשתמש בנשק חם נגד יהודים". הוא הוסיף כי "ביהודה ובשומרון לא מאמינים בשינוי, ואנחנו יכולים להבחין באדי הדלק", בהתייחס לתסיסה שם.

 

ראש השב"כ לשעבר אמר את הדברים בכנס של פורום מג'די, פרלמנט של אזור השרון הדרומי שפעיל זה תשע שנים ונועד לצורכי הידברות של פעילי כל המפלגות. דיסקין הוא לא הבכיר הביטחוני היחידי שתקף קשות את נתניהו וברק מאז שסיים את תפקידו. בשנה האחרונה מתח ביקורת נוקבת על השניים גם ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. בין השאר אמר דגן כי תקיפה באיראן היא רעיון מטופש.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/04/2012 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש השב"כ לשעבר דיסקין
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו נואם על איראן ב"יד ושם"
צילום: בן קלמר
ברק. נעקץ גם על סוריה
צילום: EPA
מומלצים