שתף קטע נבחר

לראשונה נפרצה הגדר החדשה בגבול מצרים

מבריחים הצליחו לחתוך את הגדר במקום קשה למעקב בגלל התנאים הטופוגרפיים. הם נתפסו בתום מרדף. מלבד המקרה הזה נעשו לאחרונה עוד חמישה ניסיונות פריצה לפחות. צה"ל שוקל לפרוס מערכת התרעה כמו בגבול לבנון וירדן

הון עתק מושקע בגדר החדשה בגבול מצרים, שהוכרזה כדבר שיאפשר לפתור באופן יעיל יותר את בעיית המסתננים ולשמור על הדרום מפני מתקפת טרור כמו בכביש 12 בשנה שעברה, אבל לראשונה מוכח כי גם היא אינה מהווה פתרון הרמטי. ל-ynet נודע כי חוליית מבריחים מצרים הצליחה לאחרונה לחתוך את הגדר בעזרת אמצעים הידראוליים ומכאניים, ונתפסה לאחר מרדף של צה"ל.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

פריצת הגדר אירעה לפני כמה שבועות. חוליית מבריחים מצרים הצליחה לחתוך את גדר המערכת החדשה, ולפרוץ לישראל. מדובר באזור שבו יש "שטח מת" מבחינת מערך התצפית החדש שצה"ל פורס לאורך הגבול, והדבר נוצל היטב על-ידי המבריחים.

 

מעבים את גדר הגבול במצרים (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מעבים את גדר הגבול במצרים(צילום: יואב זיתון)

 

מדובר בחוליה של מבריחים פליליים (הכינוי שמודבק במערכת הביטחון למי שמנסים להבריח סחורות כמו סמים או כלי נשק למטרות פליליות ולא על רקע ביטחוני-לאומני). החוליה לא הייתה חבלנית, והשתמשה בכלי חיתוך הידרואליים ומכאניים כדי

לקרוע את פירמידת התלתליות ובהמשך לקרוע את הגדר עצמה, שמתנשאת לגובה של שישה מטרים.

 

גורמים בכירים בצה"ל אישרו את פרטי האירוע. הפרצה התגלתה במהלך פעילות מבצעית שגרתית, ובסיומו של מרדף שניהלו הכוחות נתפסה החוליה והועברה לחקירת המשטרה. עוד נודע כי מלבד המקרה הזה שבו הצליחה החוליה לפרוץ את הגדר, חוליות הברחה ניסו לפרוץ אותה בעוד חמישה מקרים לפחות בחודשים האחרונים, במקומות שבהם לא קיימת עדיין התצפית החדשה.

 

באותם ניסיונות פריצה השתמשו החוליות באמצעים שונים כמו כלי התכה, מלחמים, דיסק פריצה חשמלי, מספריים לחיתוך גדרות ועוד. בכל המקרים הללו הסימנים העידו כי ניסיונות הפריצה היו על רקע פלילי ולא לאומני. בימים אלה מוסיפים לגדר באזור שבו בוצע ניסיון הפריצה "פלחים", לוחות מתכת עבים שאמורים לעכב עוד יותר חודרים פוטנציאליים ולהקשות את פעולת החיתוך.

 

הגדר החדשה בגבול מצרים במהלך הבנייה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הגדר החדשה בגבול מצרים במהלך הבנייה(צילום: הרצל יוסף)

 

בנוסף, לגדר הוסיפו מוטות ברזל כפולים שהופכות את פריצתה לקשה יותר. מענה מבצעי נוסף שצה"ל נותן כחלק מההתמודדות עם "השטחים המתים" הוא פריסת מארבים ארוכים ופעילות שיבוש, גלויה וסמויה. במארב מוצלח לפני כחודש וחצי זיהה לוחם של פלוגת המסלול מגדוד הקרקל שאחראית על הגזרה מבריח מצרי שהסתנן, פתח בנוהל מעצר חשוד, ולאחר שהמבריח סירב לעצור ירה לעברו החייל שני כדורים - אחד בכל ברך. הלוחם זכה לשבחים מקצינים בכירים באוגדה המרחבית על הדיוק והמענה המבצעי האיכותי למרות הלילה החשוך. המבריח הועבר לטיפול בבית החולים סורוקה ולחקירת המשטרה.

 

בצבא שוקלים: רשת התרעה יקרה

בצה"ל מודעים לכך שלמרות פריסת מערך האיסוף הקרבי החדש לאורך הגבול, עדיין יישארו "שטחים מתים" טופוגרפית, שהתצפיות לא יוכלו לראותם בגלל תוואי השטח. בצבא בוחנים תוכנית לפרוס בקטעים אלה רשת התרעה אינדוקטיבית, שעל כל נגיעה בגדר תעביר התרעה "אונליין" לחמ"ל הגזרתי. זה יקפיץ בתורו כוחות לנקודה, כמו בגדרות בגבול עם סוריה, לבנון וירדן.

 

ליד הגדר (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ליד הגדר(צילום: יואב זיתון)

 

מדובר ברשת התרעה בעלות גבוהה יחסית. פריסת מערך התצפית צפויה להסתיים בסוף השנה, וכך גם בניית הגדר עצמה. בשלב זה הושלמו יותר מ-50% מהפרויקט. נכון לעכשיו יש גדר מלאה בעיקר בגזרת עוטף אילת, ומנתוני פיקוד הדרום שנאספו מהמקומות שבהם נפרסה הגדר החדשה עולה כי לא נרשמה בהם שום חדירה של מסתננים אפריקנים.

 

בעוצבת אדום, שאחראית על רוב השטח בגזרת הגבול מתייחסים לכל חדירה - של מבריחים פליליים או של מסתננים - כאל אירוע טרור, ויש חשש - שכבר התממש בחודשים האחרונים כשהונחו מטענים בקטע הצפוני של הגבול - שציר ההברחות ישמש למטרות טרור של חוליות שיגיעו לסיני מרצועת עזה.

 

לפי נתוני צה"ל, הגדר כבר הורידה את מספר המסתננים. הגדר בגבול (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
לפי נתוני צה"ל, הגדר כבר הורידה את מספר המסתננים. הגדר בגבול(צילום: יואב זיתון)

 

יחד עם זאת, מעבר לסיכול מוחלט של חדירות המסתננים בקטעים שבהם נבנתה הגדר, נרשמה בזכותה גם ירידה ניכרת

של עשרות אחוזים במספר החדירות הפליליות. מדובר בירידה מכמעט 60 אירועים בממוצע בחודש בשנים 2009-2010, ל-25 אירועים בממוצע בחודש בשנה החולפת. חלק ניכר מניסיונות החדירה האלה סוכלו ולא צלחו.

 

החשש במערכת הביטחון הוא שבחודשים שנותרו עד להשלמת בנייתה של הגדר ינסו יותר ויותר מסתננים לחדור לישראל דרך השטחים שעדיין לא הושלמה בהם הקמת הגדר. בחודשים האחרונים אף נראו יותר קבוצות של נשים שנכנסו לישראל, ולפי הערכה הן באו לישראל לצורך איחוד משפחות עם בני זוגן, שהגיעו עוד קודם לכן.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "פרויקט 'שעון חול' מורכב מגדר איתנה בגובה ארבעה מטרים המשתרעת לאורך הגבול כולו וממערך איסוף מתקדם וכוחות הערוכים לפעול כנגד כל גורם המהווה איום על ביטחון מדינת ישראל ותושביה.

הקמת הפרויקט מואצת ותוצאותיו באות לידי ביטוי כבר בימים אלו, תוך התמודדות מתמשכת, בסיכול ניסיונות להוצאת פעילות טרור, סיכול הברחות פליליות וחדירת זרים. תופעת ההברחות והחדירה לשטח מדינת ישראל שלא כדין מהגבול המערבי מנוצלות על ידי ארגוני הטרור לחדירה ולהוצאת פיגועים כנגד אזרחי מדינת ישראל וכוחות צה"ל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבים את הגדר בגבול
צילום: יואב זיתון
מומלצים