שתף קטע נבחר

עתודאי שסיים לימודי רפואה נכלא בגין סרבנות

עתודאי שסיים את לימודי הרפואה ביקש להשתחרר מצה"ל ממניעים אידיאולוגיים. הוא נשלח לכלא כבר שש פעמים וכעת טוען באמצעות עו"ד עידן פסח כי לא סירב פקודה, וכי במשפט האחרון חרצו את דינו מראש. דובר צה"ל: ההליך נמצא תקין

חייל צה"ל שסיים בחודשים האחרונים את לימודי הרפואה במסלול עתודה, סירב לשרת בצה"ל ונשפט לעונש מאסר זו הפעם השישית.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מהגרים בפריז: היום אנחנו מרגישים צרפתים גאים

"מאהל הפראיירים" נגד נתניהו: "מרח אותנו"

לישון עם האויב: פורץ נרדם בתוך הרכב

 

החייל, בן 28, השלים את לימודי הרפואה מטעם צה"ל, אך כאשר סיים את פרק ההתמחות ביקש להשתחרר משירות צבאי מטעמים אידיאולוגיים. בגין סירובו הוא נשפט בבסיס הבקו"ם כחמש פעמים ונשלח לכלא הצבאי פעם אחר פעם. עורכי דינו טוענים כי במהלך משפטו האחרון מפקדו כבר הכין לו חדר בכלא הצבאי עוד לפני שנשפט. לפיכך, הם דורשים לבטל את עונש המאסר שהוטל עליו.

 

החייל הפך בשנתיים האחרונות לפעיל שמאל בולט ולאקטיביסט, השתתף בהפגנות שמאל בשטחים ואף הבליט את עמדותיו הפוליטיות בדף הפייסבוק שלו, שם יצא נגד "אלימות כוחות הביטחון כלפי מפגינים" ותמך בקריאה לשחרור פלסטין. הוא צפוי להשתחרר מעונשו הנוכחי בכלא הצבאי בעוד כעשרה ימים.

 

עורכי דינו של החייל, עידן פסח ובני קוזניץ, דורשים לבטל עונש של 20 ימי מחבוש שנזקפו לחובתו, בטענה שמפקדו הכין לו חדר בכלא מראש, לפני שנשפט. עורכי הדין הציגו הקלטה שבה נשמע לכאורה מפקדו של החייל הסרבן, קצין בדרגת סגן, כשהוא מוביל אותו למשפט משמעתי אצל קצין בדרגת סגן-אלוף, ותוך כדי נסיעה בודק טלפונית באיזה כלא יקלטו אותו. "לא תהיה הפתעה", נשמע הקצין אומר בהקלטה, כפי שצוטט במכתב התלונה שהעביר עו"ד פסח לראש מדור דין משמעתי בצריפין, רס"ן מירב הרשקוביץ, שם נשפט החייל.  

 

עורך הדין טען עוד כי החייל הובא לשיפוט משמעתי שתוצאותיו ידועות מראש, כשמפקדו מודיע לו מבעוד מועד כי לא ייצא זכאי וכי לא תהיה הפתעה בתוצאות המשפט. עוד נטען כי החייל לא סירב פקודה, מאחר שביקש לפגוש קצין מיון.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מבלי להרחיב בנושאים אישיים, מדובר בעתודאי לרפואה אשר סירב, מספר פעמים, לחזור לשירות צבאי. החייל נשפט בהליך משמעתי והודה שהוא מסרב לחזור לשירות צבאי. ביום 3.5.12 פנה סנגורו בבקשה לבדוק את תקינות ההליך המשמעתי שנערך בעניינו. ההליך נבדק על-ידי הפרקליטות הצבאית ונמצא תקין".

 

גורמים צבאיים הוסיפו כי הבדיקה בעניין המקום במתקני הכליאה לא נעשתה על-ידי קצין השיפוט, אלא על-ידי קצין אחר בדרגת סגן, שבדק אם ניתן לקלוט כלואים במתקני הכליאה הצה"ליים. קצין השיפוט הוא קצין בדרגת סגן-אלוף, ושימש כתורן שיפוטי בבסיס קליטה ומיון. קצין השיפוט כלל לא ידע על הבדיקה שהתקיימה לפני כן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשלח פעם אחר פעם לכלא הצבאי
צילום: אלעד גרגורן
עורכי הדין בני קוזניץ ועידן פסח
צילום: army.co.il
מומלצים