שתף קטע נבחר

יוון: גם מנהיג השמאל לא הצליח להרכיב ממשלה

מנהיג קואליציית "סיריזה", שהגיעה למקום השני בבחירות, הודה כי מגעיו עם יתר המפלגות הסתיימו ללא הצלחה, על רקע אי-הסכמה בסוגיית הסיוע האירופי. עתה צפוי מנהיג הסוציאליסטים לנסות את מזלו, ואם ייכשל - עשויה יוון ללכת שוב לבחירות

הקולות בבחירות ביוון כבר נספרו, אבל עדיין לא ברור מי יעמוד בראש הממשלה. סבב נוסף, שני במספר, של השיחות להרכבת קואליציה ביוון הסתיים אתמול (יום ד') בכישלון, לאחר שמנהיג קואליציית השמאל, אלכסיס ציפראס, הודיע כי פגישותיו עם מנהיגי המפלגות האחרות לא הניבו פרי. ציפראס, שהגיע למקום השני בבחירות, ניסה לגייס תמיכה בהקמת ממשלת שמאל ראשונה במדינה זה 40 שנה, אך הודה: "אנחנו לא יכולים להגשים את חלומנו".

 

עוד חדשות מהעולם:

אובמה הצהיר לראשונה: תומך בנישואי הומואים

'טייננמן' במוסקבה: הילד שהפך לסמל

 

"ראינו שהמצע שלנו נהנה מתמיכה ציבורית רחבה, אבל מגיבוי פרלמנטרי חלש", הוסיף ציפראס, שהקואליציה שלו "סיריזה" זכתה ל-51 מושבים (16.8% מהקולות). הוא נפגש ביום שלישי עם הנשיא קרלוס פפוליאס שהסמיך אותו לנסות להרכיב ממשלה, אך נוכח כישלון ניסיונותיו, הודיע ציפראס כי יחזיר היום את המנדט שניתן לו.

 

מנהיג הסוציאליסטים אוונג'לוס וניזלוס. עכשיו זה תלוי בו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מנהיג הסוציאליסטים אוונג'לוס וניזלוס. עכשיו זה תלוי בו(צילום: EPA)

 

עיקר המחלוקת עם שתי המפלגות האחרות, שרשמו תוצאות דומות בבחירות ועתה שוב מתחרות על הזכות להקים את הקואליציה, נוגעת לתוכנית החילוץ האירופית. ציפראס כבר הבהיר כי לדעתו הממשלה החדשה צריכה להוקיע את ההסדר עם קרן המטבע הבינלאומית ועם מדינות אירופה, והוא התכוון לבחון מחדש את תנאיו אם ייבחר לראש ממשלה, בעוד המפלגה השמרנית והמפלגה הסוציאליסטית PASOK הביעו תמיכה בתוכנית החילוץ.

 

מנהיג הסוציאליסטים, שר האוצר לשעבר אוונג'לוס וניזלוס, הוא שצפוי עתה לנסות את מזלו בַּמקום שכשל ציפראס, והוא אמר שבכוונתו "להמשיך במאמץ הלאומי". זה יהיה הניסיון השלישי להרכיב ממשלה, לאחר שגם המפלגה השמרנית "הדמוקרטיה החדשה" בראשות אנטוניס סמאראס, שזכתה במקום הראשון בבחירות, לא הצליחה לעשות זאת.

 

בוחרים עומדים בתור ביום ראשון. יחזרו לעוד סיבוב? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוחרים עומדים בתור ביום ראשון. יחזרו לעוד סיבוב?(צילום: AFP)

 

אם גם וניזלוס לא ישיג הסכמה בין המפלגות, הנשיא צפוי לקרוא למפלגות להקים ממשלת אחדות - ואם זו לא תוקם עד ל-17 במאי, תלך המדינה שוב לבחירות פרלמנטריות. אולם המשך הקשיים בהרכבת ממשלה כבר מגביר את החשש כי יוון תתקשה להעביר במועד את הקיצוצים שמצריכה תוכנית החילוץ.

 

בינתיים, סבב השיחות השלישי יתחיל היום על רקע העברת התשלום הראשון במסגרת חבילת הסיוע האירופית, שהיקפו כ-5.4 מיליארד אירו. ביום שני הקרוב יועבר כנראה תשלום נוסף בסך 1.29 מיליארד דולר, ועד סוף יוני יועבר מלוא הסכום - 39.4 מיליארד אירו בסך הכול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפראס. יחזיר את המנדט
צילום: AFP
מומלצים