שתף קטע נבחר

מרד המג"בניקיות: נטשו בסיס בחברון בשל אפליה

שמונה סיירות מג"ב, המאבטחות את מערת המכפלה, נטשו בסיס לכמה שעות במחאה על מה שהן מתארות כאפליה לעומת הלוחמים שלצדן: "מבצעות משימה שוחקת ומתישה בתנאים גרועים". מג"ב: תפקידי הלוחמים והסיירות שונים

טענות על אפליית סיירות לעומת לוחמים הובילו לנטישת הבסיס: שמונה חיילות במג"ב נטשו שלשום בערב בזעם את הבסיס שבו הן משרתות ליד חברון, בטענה שהן מופלות לעומת לוחמים בגזרה ואינן מקבלות תנאים הולמים במסגרת תפקידן המבצעי במערת המכפלה - כך נודע אמש (יום ד') ל-ynet. כעבור שעות ספורות הסכימו החיילות המשרתות כסיירות לשוב לבסיס. עדיין לא ברור אם הן ייענשו.

 

עוד בערוץ החדשות:

אלוף פיקוד צפון: "אל-קאעידה עלול לפעול מסוריה"

נעצרו חרדים שמחו על פגיעה בקברים יהודיים

 

החיילות פועלות במערת המכפלה מטעם מג"ב, אך הן כפופות לחטיבה המרחבית יהודה של צה"ל. במסגרת תפקידן הן עסוקות כל העת באבטחה, הן בחלק היהודי והן בחלק המוסלמי של המערה, ואמורות למנוע בגופן את הפיגוע הבא. 

 

"9 שעות ברציפות עם קסדה, אפוד ונשק" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"9 שעות ברציפות עם קסדה, אפוד ונשק"(צילום: גיל יוחנן)

 

הצעד הקיצוני של נטישת הבסיס הגיע אחרי חודשים ארוכים של מרמור ותסכול שבהם לא הוסדר מעמדן של הסיירות. בניגוד ללוחמי מג"ב וצה"ל המשרתים לצדן, הן לא קיבלו תעודות לוחם המאפשרות להן ליהנות מהטבות וזכויות לא מבוטלות. בנוסף, לא מאפשרים להן להחליף גזרה כדי למנוע שחיקה, והסמכת הרובאי שלהן היא 02, הנחשבת לרובאות בסיסית של חיילים ג'ובניקים.

 

"הבטיחו הסמכה ל-03 ואקדח אישי" 

"זה לא מונע ממערכת הביטחון לשלוח אותנו לשירות של שנתיים רצופות באותה מערה, ללא אפשרות להתרענן ולשרת בגזרות אחרות", אמרה בשיחה עם ynet אחת החיילות, "זה לא מונע ממערכת הביטחון לדרוש מאיתנו לעמוד על המשמר תשע שעות ברציפות בכל משמרת, עם קסדה, אפוד ונשק, ולסכל כוונות זדון של מחבלים".

 

לדברי החיילת, היא וחברותיה סובלות מאפליה גם בתוך היחידה עצמה: "את לוחמי מג"ב הוציאו לסדרת חינוך שכוללת פעילויות חינוכיות בבסיס אחר, ואילו אותנו השאירו להמשיך במשימת האבטחה".

 

"כשהתגייסנו הבטיחו לנו במנילה שנוסמך לרובאי 03, נקבל אקדח כנשק

אישי, נסייר בג'יפ של מג"ב", סיפרה, "בפועל אנחנו עושות את אותה משימה שוחקת ומתישה בתנאים גרועים. לא מקבלות קורסים, לא צ'ופרים, לא אפשרות להתקדם. נותנים לנו לשמור על חיי אזרחים, מתפללים ומבקרים במקום מסוכן, אבל שוכחים שגם לנו מגיע מעמד ראוי. פשוט לא סופרים אותנו". 

 

דובר מג"ב מסר בתגובה: "ישנו שוני מהותי מובהק בין תפקיד הלוחם במשמר הגבול ותפקיד הסיירות, מדובר בשני תחומי עיסוק שונים. אין בסיס לכל טענה הנוגעת להשוואת תנאים, שכן כאמור מדובר בתפקיד וייעוד שונים. הנושא הועבר על ידי משמר הגבול לצה"ל לבחינת שילובן והצבתן במשימות החיל כתומכות לחימה. משמר הגבול מטפח ומוקיר את פעילותן של הסיירות שמהוות כוח ייחודי וחיוני המבצע את תפקידו ללא דופי במסגרת משימות החיל".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 30/05/2012 21:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חיילת מג"ב, אתמול במערת המכפלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים