שתף קטע נבחר

האסון בהר הרצל: המהנדס הושעה ל-3 חודשים

שופטת קבעה כי יועץ הבטיחות של האירוע בהר הרצל והמהנדס לא יוכלו לייעץ במשך שלושה חודשים: "יש יסוד סביר לסברה כי לשניים יש שיקול דעת לקוי בכל הנוגע לענייני בטיחות"

יצחק צוקר, מי ששימש יועץ הבטיחות של האירוע בהר הרצל שבו נהרגה הקצינה סגן הילה בצלאלי ז"ל, ואורן ורשבסקי שהיה מהנדס באותו אירוע לא יוכלו לעסוק בתחום ייעוץ הנדסי ובטיחותי במשך שלושה חודשים. כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים. עם זאת, קבעה השופטת תמר בזק-רפופורט כי צוקר יהיה רשאי לייעץ בכל הנוגע לבטיחות באשר לאירועים תחת כיפת השמיים, בתנאי שייעוץ זה יאושר בידי מהנדס שעובד עם המשטרה.

 

עוד בחדשות:

רקטת קסאם התפוצצה ליד שדרות, אין נפגעים

בג"ץ: וינר יקבל את החומרים מהמבקר תוך יומיים

בן 14 חשוד שפרץ לבתים וגנב מחשבים ניידים

 

האסון בהר הרצל אירע באמצע חודש אפריל, במהלך חזרות לטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. לאחר האסון עצרה המשטרה ארבעה מעורבים, בהם צוקר וורשבסקי, והם שוחררו בתנאים מגבילים אחרי כמה ימים.

 

זירת האסון בהר הרצל (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
זירת האסון בהר הרצל(צילום: אליעד לוי)

 

בהחלטתה קבעה השופטת כי "ברור שעיסוק רשלני בתחום הבטיחות של אירועי המונים טומן בחובו סכנה, סכנה קשה לציבור. הסכנה חמורה במיוחד וקשה להשלים איתה משום שמדובר מטבע הדברים בחשיפת קהל גדול לסיכון, קהל שהעוסקים בבטיחותה הם נאמניו לשמירת שלמות גופו".

 

בקביעתה הגדירה השופטת את חשיבותם של האחראים על הבטיחות. "לקהל המשתתפים אין למעשה כל דרך להקטין את הסיכון בעת השתתפות באירוע המוני, אלא להסתמך על אותם עוסקים בביטחון", היא כתבה בהחלטה.

 

השופטת קבעה גם כי בנסיבות מקרה זה, חומר הראיות מקיים יסוד סביר

 לחשש שהמשך העיסוק של השניים יהווה סכנה לביטחון הציבור. השופטת דחתה את טענות פרקליטי השניים, שטענו כי לאחר מה שאירע אין חשש עוד שהם יתרשלו בשל התוצאות הקשות של האסון בהר הרצל.

 

לדברי השופטת, הנתונים - כפי שהובאו בפניה - מראים יסוד סביר לסברה כי לשניים יש שיקול דעת לקוי בכל הנוגע לענייני בטיחות, וכי שיקול דעת זה עלול להביא להתנהלות פסולה גם בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ורשבסקי וצוקר. ארכיון
צילום: אוהד צויגנברג
סגן הילה בצלאלי ז"ל
מומלצים