שתף קטע נבחר

הילה נהרגה באסון בהר הרצל: "אבידה ענקית"

הילה בצלאלי בת ה-20 ממבשרת ציון שירתה כקצינת רפואה בחטיבת הבקעה, שם הייתה אחראית לכל אירוע רפואי בגזרה. על פי עדויות חבריה, חלום חייה היה "לצעוד באירוע הדלקת המשואות בהר הרצל, כי אמה עובדת שם". האם הגיעה במהירות למקום: "אמרתי שאם הילה לא עושה החייאה, עושים לה". צפו בסרטון שצילמה במהלך החזרות בהר הרצל, שעות לפני האסון

סגן הילה בצלאלי, בת 20 ממבשרת ציון, היא הקצינה שנהרגה היום (ד') באסון קריסת מערך התאורה בהר הרצל בירושלים. "חלום חייה היה לצעוד באירוע הדלקת המשואות בהר הרצל, כי אמה עובדת שם, והיא לא הפסיקה לדבר על זה. אנשים פה שבורים", תיאר אחד הקצינים ששירתו עמה. הלוויתה של בצלאלי תיערך בשעה 23:00 בבבית העלמין הצבאי בהר הרצל. "הילה שלנו נקטפה בדמי ימיה", כתבה המשפחה בדף הפייסבוק שלה. "אנו מבקשים מהחברים, המשפחה וכל מי שהכיר את הילה המדהימה שלנו, להגיע ולחלוק לה כבוד אחרון".

 

האסון בהר הרצל - כל הדיווחים ב-ynet:

 

"היא נורא אהבה אנשים", סיפרה סיגלית, אמהּ של בצלאלי, שעבדה במתחם שבו אירע האסון ושימשה כמנהלת אדמיניסטרטיבית במוזיאון הרצל. עם הידיעות על האירוע, מיהרה האם למקום. "אמרתי שאם הילה לא מטפלת בפצועים, היא פצועה בעצמה. אני אמנם לחוצה אבל אני מבינה - אם הילה שלי לא עושה החייאה, עושים לה", סיפרה האם על בתה, "שמעולם לא שתתה, לא לחמה במלחמה, אבל נהרגה בבית השני של אמא שלה", כהגדרתה.

 

בצלאלי, שעות ספורות לפני האסון ()
בצלאלי, שעות ספורות לפני האסון

 

בצלאלי שירתה בצבא כקצינת ארגון רפואה בחטיבת הבקעה, שם הייתה אחראית על כל אירוע רפואי בגזרה. על פי עדויות, היא נטלה חלק משמעותי בהצלת חיי אדם באירועים שונים. "אחת לשבוע, בפורום קצינים זוטרים, היא הייתה תמיד מרימה את כולם לשמיים עם חוש ההומור ומצב הרוח הטוב שלה", סיפר אחד הקצינים בחטיבה. "זו אבידה ענקית בשביל כולנו ובשביל החטיבה. היא חסמה צירים, פיקדה על החובשים, ופעלה באופן יוצא מהכלל בכל אירוע, מבצעי ואזרחי כאחד", הוסיף.

 

עד גיוסה לצבא התנדבה הילה במד"א במשך שלוש שנים. "הילה הקדישה את שנותיה כנערה לטובת פעילות בהנהגת מתנדבי הנוער בתחנת מד"א ירושלים, להצלת חיים ולפעילויות הומניטריות", מסר דובר הארגון, זכי הלר. 

 

בתיכון בויאר בירושלים שבו למדה בצלאלי, היא הייתה יו"ר מועצת התלמידים. "הילה הייתה תלמידה מצטיינת, ממנהיגות השכבה. היא רצתה להיות רופאה שתהיה גדולה. היא הייתה דמות מאוד ידועה בירושלים", סיפר בר סיטון, שלמד עם הילה שלוש שנים בתיכון והיה איתה במשך שנה בארגון לפיתוח מנהיגות צעירה בישראל. הוא הוסיף כי חבריה התאספו הערב בתיכון, הדליקו נרות נשמה ויצאו בהליכה להר הרצל. "אנחנו מבקשים שטקס יום העצמאות השנה יהיה על שמה של הילה", הוסיף.

 

מחקירה ראשונית של האירוע, עולה כי הוא החל בקריעת כבל שחיבר את מערך עמודי התאורה. לאחר מכן קרסו עמודי התאורה וגררו איתם בטונדה ששוקלת מספר טונות. עשרות בני אדם, בהם חיילים רבים, שהו על הבמה במהלך החזרות לטקס. עדי ראייה סיפרו שהעמודים התנדנדו זמן קצר לפני שקרסו, וכי זמן קצר לפני האסון, עזבה את המתחם קבוצת חיילים גדולה.

 

בצלאלי וחיילים עם סגן-אלוף שלום אייזנר ()
בצלאלי וחיילים עם סגן-אלוף שלום אייזנר

 

בצלאלי הייתה השנייה מבין ארבעה אחים. "בגלל שאיזה פועל לא סגר בורג, היא קיפחה את חייה", אמר צח, אחיה הצעיר. "זו הפעם הראשונה שהיא משתתפת בטקס הזה, היא לא סיפרה על כך לאף אחד, היא רצתה זאת כל כך, ועד שהיא לא התקבלה סופית היא לא אמרה". לדבריו, "אנחנו אחים אוהבים מאוד, אתמול כל היום ישנתי ולא הספקתי לראותה. היום ישבתי והסתכלתי על סרטים של יום השואה, איך מפרידים אם מבתה ואחרי חצי שעה אמא נכנסה הביתה ואחריה המון אנשים. תמיד אומרים לי זה לא יקרה, אבל מתוך 300 חיילים דווקא לה זה קרה".

 

סגן-אלוף שלום אייזנר, מפקדה של בצלאלי, אמר עם הגיעו לבית המשפחה: "אני בהלם, היא הייתה קצינה שלי כמה חודשים, זו אבידה שאי אפשר להבין, היא הייתה אחת הקצינות היותר מיוחדות שהיו לי".

 

מאיה שבו, קצינת תנאי שירות בחיל הרפואה שהכירה את בצלאלי, סיפרה כי "מדובר בקצינה מוערכת מאוד, קשה לי לדבר עליה בלשון עבר. קראנו אחת לשנייה 'אחותי', החיוך שלה שבה את כולם, גם כשהיא בכתה, גם כשהיא צחקה וגם כשהיא כעסה, היא סיפרה שהיא ואמה היו החברות הכי טובות".

 

אחד מחבריה לבסיס סיפר כי בצלאלי הייתה "אדם חברותי ומצחיק, שתמיד דאג שתהיה אווירה טובה בין כולם, אבל כשזה הגיע לעבודה, היא הייתה הכי רצינית שרק אפשר".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחסו למותם של בצלאלי ושל החייל יהושע חפץ מחיל ההנדסה, שליבו נדם בשעת אימונים, כשנשאו דברים במהלך הטקס הממלכתי ביד ושם לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

 

"צריך להזכיר כי יום קשה עבר על ישראל", אמר נשיא המדינה, "נשלח תנחומים למשפחת קצינת הרפואה של צה"ל שנפלה בעת מילוי תפקידה ולמשפחת החייל מחיל ההנדסה שליבו נדם בשעת אימונים. יהי זכרם ברוך,אני מאחל החלמה מהירה ושלמה לכל הפצועים".

 

נתניהו אמר כי "על ההר הזה התרחש היום אסון כבד. איבדנו קצינה צעירה ומבטיחה ואיבדנו חייל בהנדסה קרבית שליבו נדם.

אנו שולחים את תנחומינו למשפחות וגם את איחולי ההחלמה המהירה לפצועים".

 

בטקס בתל יצחק אמר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, בפתח נאומו כי "נוכח האירועים הקשים שהתרחשו היום, אני מבקש להביע את תנחומיי הכנים למשפחותיהם של סגן הילה בצלאלי ורב-טוראי יהושע חפץ זכרם לברכה. יחד, נשלח להן חיבוק חם ונאחל רפואה שלמה לפצועים שנפגעו בתאונות. זהו יום קשה עבור משפחות החללים ועבור צה"ל ועם ישראל כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילה בצלאלי
סיגלית, אמה של בצלאלי
צילום: גיל יוחנן
המפקד מגיע לביתה של הקצינה
צילום: גיל יוחנן
תמונה שצילמה בצלאלי לפני האסון
הילה בצלאלי במהלך החזרות
מומלצים