שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

חצי מהכפר נרצח. בריטניה: "הטבח בחמה מחליא"

דיוויד קמרון הוא המנהיג הראשון שתוקף את אסד בעקבות הטבח המחריד שבו נרצחו אתמול 86 בני אדם לפחות, רבים מהם נשים וילדים. אבל הוא מסתפק במילים: "העולם חייב לגנות". עדויות: "בריוני אסד באו עם סכינים, שלפו מהבתים, רצחו ושרפו גופות"

בריטניה הייתה לפני הצהריים (יום ה') הראשונה לגנות בחריפות את הטבח האחרון שביצעו לפי הדיווחים כוחותיו של בשאר אסד, הפעם במחוז חמה. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כינה את הטבח, שבו נרצחו ככל הידוע 86 בני אדם לפחות, מחציתם נשים וילדים, "אכזרי ומחליא". לדברי האופוזיציה, צבא אסד מונע מפקחי האו"ם הפרוסים במדינה לבקר בכפר אל-כובייר כדי לבדוק את הדיווחים על הטבח שאירע שם.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

רוסיה וסין בביקור פוטין: לא לתקוף בסוריה ואיראן

 

לפי דיווחים בתקשורת הבריטית, במהלך ביקורו בנורבגיה אמר קמרון כי הטבח הוא הוכחה נוספת לכך שמשטרו של אסד "לחלוטין לא-לגיטימי ואינו יכול להמשיך להחזיק בשלטון". ב"טלגרף" הבריטי ציינו כי אסד אמר שהעולם כולו צריך להראות כי הוא רוצה להביא להחלפת המשטר בדמשק, רמז לסין ולרוסיה המתנגדות להתערבות צבאית חיצונית במדינה.

 

"אם הדיווחים האלה נכונים, מדובר בעוד התקפה אכזרית ומחליאה לגמרי", אמר קמרון. "הקהילה הבינלאומית חייבת לגנות בתוקף את המשטר. אני חושב שהרבה מדינות בעולם - מדינות שיושבות סביב שולחן מועצת הביטחון - חייבות לשבת היום

ולדון בנושא הזה". קמרון אמר כי הוא מצפה לפעולה בינלאומית מרוכזת נגד סוריה.

 

ארגון אופוזיציה סורי מסר בצהריים פרטים נוספים על הטבח במחוז חמה. לדבריו, הכפר כובייר, אחד משני הכפרים שבהם בוצע הטבח, נמצא כ-20 קילומטרים מהעיר חמה, ובסמוך לכפר מערזף, הכפר השני שבו טבחו אנשי אסד אתמול. לפי הארגון, בכובייר יש 25 בתים ו-150 תושבים, ויותר ממחציתם נרצחו.

 

לטענת הארגון, אתמול בשעות הצהריים החלו כוחות אסד להפגיז את האזור, וכשחדלו מההפגזות - נכנסו אנשי השביחה, המיליציה האכזרית של אסד, חמושים בתתי-מקלע ובסכינים. הם נכנסו לבתיהם של אזרחים וירו בקורבנותיהם באופן אקראי. לפי הארגון, אנשי השביחה הוציאו רבים מהגברים מבתיהם, ואז רצחו אותם. הוא טען כי לפי דיווחים, עשרה בני אדם נשרפו אחרי שנרצחו.

 

שעתיים אחרי הגינוי של קמרון מתחה ביקורת חריפה על משטר אסד גם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון. היא אמרה בביקור בטורקיה כי האירועים האלימים האחרונים בסוריה "פשוט חסרי מצפון" וכי אסד רק מסכן את עצמו יותר באמצעות מבצע הדיכוי האכזרי שלו. בהתייחס לטבח האחרון בחמה אמרה קלינטון כי סוריה לא תוכל להיות מדינה שקטה, יציבה ודמוקרטית עד שאסד יעזוב את השלטון.

 

אסד שוב מושך ידיו: "זה לא אני"

הידיעות הראשונות על הטבח התפרסמו אמש מעט לפני חצות. עדי ראייה לטבח דיווחו על תקיפה משולבת של טנקים, ארטילריה ו"כנופיות רוצחים" שהרגו בסכינים משפחות ושרפו אותן בבתיהן. ארגון האופוזיציה הסורי "המועצה הלאומית הסורית" טען בתחילה כי בטבח במחוז חמה נרצחו כמאה בני אדם, בהם גם נשים וילדים. "יש לנו מאה הרוגים בכפרים האלה, בהם 20 נשים ו-20 ילדים", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית סרמיני מוחמד, דובר ארגון האופוזיציה הסורי.

 

ילדים קטנים שנטבחו במחוז חמה, לפי עדויות מהאזור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים קטנים שנטבחו במחוז חמה, לפי עדויות מהאזור(צילום: AFP)

 

תושב האזור מוחמד אל-חמאווי סיפר לרשת "אל-ג'זירה" כי ב-14:30 אתמול פלשו לאזור טנקים, כוחות ארטילריה וכנופיות של אסד משלושה צירים. לדבריו, הכוחות הפגיזו את התושבים עד שעות הערב. אל-חמאווי מתאר את המראות הקשים שהתגלו לעיני התושבים באזורי הקרבות אחרי יציאת הכוחות: "ראינו דבר שהשכל לא תופס - ילדים ומשפחות שהרגו אותם ושרפו אותם בבתיהם". הוא קרא בבכי לפעולה מצד ארגוני זכויות אדם, מועצת הביטחון והאו"ם.

 

הבוקר הועלה לאינטרנט סרטון המתעד לכאורה את הטבח אתמול במחוז חמה. הצלם המתעד אומר בסרטון: "הסתכלו מדינות ערב, זה טרוריסט?", בהצביעו על אחת הגופות. "אלו ילדים וזו אשה. אלו ילדים שיצאו מבתי הספר". לאחר מכן

הצביע הצלם על גופה נוספת ואמר: "הסתכלו אנשים, העולם, מדינות ערב, זרים - האם הילד הקטן הזה הוא טרוריסט שמשתף פעולה עם ישראל?". בדבריו הוא לועג לאסד, הטוען כל העת כי האופוזיציה משתפת פעולה עם ישראל כדי להשחיר את פניהם של מתנגדיו.

 

הממשלה הסורית התנערה מאחריות לטבח במחוז חמה, וטענה כי מדובר ב"פשע מפלצתי". בהודעה בטלוויזיה הממלכתית הסורית נאמר כי "כוחות מיוחדים של הצבא עונים לקריאותיהם של תושבי אל-כובייר והם פושטים על מאורות הטרוריסטים". לפי הודעת הממשלה בדמשק, הצבא חיסל במחוז חמה כמה "טרוריסטים" והחרים כלי נשק רבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוצאות הטבח בחמה, לפי פעילי האופוזיציה
מומלצים