שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: משרד הבריאות נגד האנטיביוטיקה

בעקבות התפשטות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה גיבש משרד הבריאות תוכנית מהפכנית לצמצום השימוש בה. במסגרת התוכנית תוחמר הבקרה על מתן מרשמים, רופאים יונחו לטפל במחלות זיהומיות וחלק מהאנטיביוטיקות יינתנו באישור מומחה בלבד

משרד הבריאות נלחם בחיידקים העמידים: צוות מומחי המשרד גיבש תוכנית לאומית לשימוש מושכל באנטיביוטיקה, שתכליתה לצמצם את השימוש בתרופות אלה, זאת לאור עמידות הולכות וגוברת של חיידקים לתכשירים האנטיביוטיים.

 

מפרטים שהגיעו בלעדית ל-ynet עולה כי יוגבר הפיקוח על מרשם אנטיביוטיקות רבות עוצמה, והרופאים יונחו כיצד לטפל במחלות זיהומיות שונות. חוזר משרד הבריאות בנושא הופץ באחרונה למומחים למחלות זיהומיות לקבלת חוות דעתם.

 

לפני שנוטלים אנטיביוטיקה:

 

התפתחות זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה והתפשטותם בארץ ובעולם מהווה איום על אפשרות הטיפול בזיהומים חיידקיים. בשנים האחרונות חלה עלייה בהתפחות הזנים העמידים, ולא אחת נתבשרנו כי מחלקות שלמות, ובהן פגיות ומחלקות פנימיות, נאלצו להיסגר וחולים הושמו בבידוד עקב הימצאות זנים עמידים.

 

אחת הסיבות לכך היא השימוש הנרחב באנטיביוטיקה, הרווח גם בישראל. שימוש זה, שנעשה פעמים רבות שלא לצורך, גורם להיווצרות מוטציות בחיידקים ולהתפתחות זנים עמידים, שנגדם אין טיפול.

 

בעשור האחרון החלו ארגונים ברחבי העולם להפעיל תוכניות לצמצום השימוש באנטיביוטיקה, לשם מניעת העמידות. על פי תוכנית משרד הבריאות, ימונה בכל בית חולים וקופת חולים אחראי לנושא זה. הרופאים יונחו לבצע בדיקות אבחנתיות מתאימות לפני תחילת הטיפול באנטיביוטיקה, ולא לרשום את התרופה על פי בקשת החולה או ללא הוכחה כי מדובר בחיידק המצדיק את השימוש.

  

עם קבלת תשובות התרביות, המעידות על סוג החיידק, יצומצם הטיפול לתרופה ספציפית ככל האפשר לסוג החיידק, שתחליף את התרופה האנטיביוטית רחבת הטווח שעמה החלו בטיפול. הרופאים גם יונחו לגבי משך הטיפול האנטיביוטי המתאים, על פי הפרוטוקולים המעודכנים.

 

עוד קובעות ההנחיות כי תכשירים אנטיביוטיים רבי עוצמה יידרשו מעתה אישור של מומחה למחלות זיהומיות, לפני שיירשמו לחולים. אנטיביוטיקות כאלה הן המעצור האחרון כנגד חיידקים עמידים, ושימוש בהן שלא לצורך יוצר אף הוא זנים חדשים ואלימים של חיידקים.

  

מדי רבעון יעבירו בתי החולים וקופות החולים דו"חות על השימוש באנטיביוטיקה ועל גילוי חיידקים עמידים. כמו כן, יועברו למשרד רשימות של עשרת החיידקים השכיחים ביותר, מספר המקרים שלהם גרמו ושיעור רגישויות לכל תרופה אנטיביוטית שנבדקה.

  

החוזר ובו הנהלים החדשים הועבר כאמור לקבלת חוות דעת מומחים, והוא צפוי להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תכשירים אנטיביוטיים רבי עוצמה יידרשו מעתה אישור של מומחה למחלות זיהומיות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים