שתף קטע נבחר

תופעה: המשטרה נותנת לשיכורים לנהוג הביתה

המאבק בתאונות הדרכים מחייב למנוע המשך נהיגה ממי שנתפס בגילופין, אולם מעדויות שהגיעו ל-ynet עולה תמונה שונה. "מצאו בדמי אלכוהול מעבר למותר ומיד נתנו לי את המפתחות", סיפרה צעירה שנהגה בשכרות. המשטרה: "הנושא לא מוכר לנו"

"השוטרים קבעו שאני שיכורה, אבל אמרו לי שאני יכולה להמשיך לנסוע". במסגרת המלחמה המתישה בתאונות הדרכים, משקיעה המשטרה משאבים אדירים בהורדת נהגים שיכורים מהכביש, אולם מעדויות שהגיעו לידי ynet עולה כי לא מעט נהגים שיכורים שבים לביתם עם רכבם.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ממשיך להתחמם: רקטה נפלה מדרום לאשקלון

נבדקים בבילינסון: "נירגע רק כשנדע שלא נדבקנו"

ליברמן נגד ישי: פסטיבל מזיק עם המסתננים

 

נוהל מיוחד שהוצא על ידי אגף התנועה של המשטרה בשנת 2007 קובע במפורש כי "במקרה שנהג נתפס נוהג בשכרות, אין לאפשר לנהג בביצוע עבירה ולנהוג בשכרות. יש למנוע המשך הנהיגה וביצוע העבירה". אולם נראה כי בשטח, ההנחיה לא תמיד מיושמת.

 

מורן, תושבת המרכז שנתפסה נוהגת בשכרות, סיפרה כיצד השוטרים שמצאו אותה השיבו לה את מפתחות הרכב. "יצאתי ממתחם הבילויים ביד חרוצים בתל-אביב אחרי ששתיתי קצת עם עוד שתי חברות", שחזרה, "חשבתי שהכול בסדר ובגלל שחברות שלי היו שיכורות, נסעתי אני עם הרכב. עצר אותי שוטר במחסום ועשה לי בדיקה".

 

"אחרי שסיים את הכול, השוטר החזיר לי את המפתחות" (אילוסטרציה) (צילום: באדיבות אגף התנועה) (צילום: באדיבות אגף התנועה)
"אחרי שסיים את הכול, השוטר החזיר לי את המפתחות" (אילוסטרציה)(צילום: באדיבות אגף התנועה)

 

מורן הוסיפה כי "לא פחדתי, אבל אז הוא אמר לי שיש אלכוהול מעל המותר בדם – 350 מיקרוגרם. הם קראו לי אליהם, נתנו לי קנס וגם זימון לשימוע בפני קצין. החזירו לי את המפתחות והמשיכו להתעסק עם נהגים אחרים שתפסו. אז מה אני אעשה, אקרא להורים שלי? פשוט נכנסתי לאוטו ונסעתי".

 

גם סיגל נתפסה על-ידי שוטרי התנועה של מחוז תל-אביב בנסיבות דומות. לפני שבוע, היא שבה מבילוי בנמל תל-אביב. בבדיקה שביצע שוטר תנועה התגלה כי היא נוהגת כשבדמה נמצא אלכוהול בשיעור של 420 מיקרוגרם. "השוטר קרא לי אליו", סיפרה סיגל, "לקח לי את המפתחות, רשם לי דו"ח והביא לי זימון בפני קצין משטרה. אחרי שסיים את הכול, הוא החזיר לי את המפתחות ונתן לי לנסוע".

 

לא ברור מדוע המשטרה מאפשרת לנהגים שיכורים להמשיך בנסיעתם. ייתכן שזה קשור לעומס בעבודה או אולי בשל הביורוקרטיה שקשורה בגרירת כלי הרכב. סיגל סיפרה כי "בתחילת השבוע התייצבתי במשטרה ואז שללו לי את הרישיון והחרימו לי את הרכב למשך 30 יום. בשום שלב השוטר לא אמר לי שאסור לי לנסוע. הוא רק רצה לסיים איתי את התהליך, כי היו עוד הרבה נהגים שנתפסו".

 

"לעקור את הנוהג הזה מהשורש" 

עו"ד דודי דויטש, פרקליטן של מורן וסיגל, טוען כי כבר נתקל בהרבה לקוחות שזכו ליחס דומה מהמשטרה. דויטש, מומחה לדיני תעבורה שמכהן כסגן יו"ר ועדת התעבורה בלשכת עורכי הדין, אמר כי "הרבה פעמים שאני שואל את הלקוח אחרי שנתפס בשכרות כיצד חזר הביתה, הוא משיב לי 'בנסיעה'. זה נראה לי תמוה שמצד אחד שוללים רישיון אחרי נהיגה בשכרות, אבל מצד שני מאפשרים נסיעה בשכרות".

 

גם באזורים אחרים בארץ מדווחים על מקרים דומים. גילי, תושב רחובות, נתפס על ידי שוטרי אגף התנועה של מרחב השפלה כשבדמו אלכוהול רב מהמותר. אחרי שקיבל דו"ח וזימון לשימוע בפני קצין, הוא קיבל בחזרה את מפתחות רכבו מהשוטר ופשוט נסע לדרכו.

 

אלעד קוטין, פרקליטו של הנהג מרחובות, ששימש בעבר כתובע משטרתי של אגף התנועה, מצביע על כך שמדובר בתופעה רחבה ביותר. לדבריו, "לצערי, כנראה מפאת מחסור בכוח אדם, המשטרה נותנת לנהגים שנתפסו שיכורים להמשיך ולנהוג באותו הערב. יש לעקור את הנוהג הזה מהשורש. כבר פניתי בעניין למספר קציני תנועה מחוזיים, על-מנת שמקרים אלו לא יישנו".

 

מאגף התנועה של המשטרה נמסר בתגובה כי "האגף מקיים אכיפה מוגברת וממוקדת נגד נהיגה בשכרות על-מנת לשמור על ביטחון משתמש הדרך, בדגש על פריסה בסוף השבוע לאורך הצירים הסמוכים אל מוקדי הבילוי, תוך שימוש בסמכות השבתת רכב ופסילת רישיון בשטח, לצד זימון לדין".

 

עוד נמסר מאגף התנועה כי "במקרים שבהם מזומן הנהג לשימוע במועד מאוחר יותר, הרכב נמסר לידי נהג אחר שנמצא כשיר לנהוג לפי חוק. כל טענה אחרת איננה מוכרת במחוזותינו וראוי שתועבר לבחינה קונקרטית בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנוהל לא מיושם (אילוסטרציה)
צילום: Shutterstock
"פניתי בעניין למספר קציני תנועה". עו"ד קוטין
עו"ד דודי דויטש
מומלצים