שתף קטע נבחר

20 אישומים בדרך. המשטרה: הוכן מצבור צמיגים

"אני מאוכזב מהמפגינים ברמה אישית", אמר מפקד מרחב ירקון במשטרה בעקבות אירועי הלילה בתל-אביב. "אם לא היינו מתחילים במעצרים זה היה נגמר גם בביזה". סתיו שפיר: "רוצים להילחם על הדמוקרטיה, לא רוצים ונדליזם". צפו: שני שוטרים מחזיקים עצור בבניין העירייה, אחד מכה אותו

בבוקר (יום א') שלאחר ההפגנה האלימה בתל-אביב, שבה מפגינים ניפצו שמשות סניפי בנקים, שפכו פחי זבל וחסמו כבישים - בהם נתיבי איילון - אומרים במשטרה שהמפגינים התכוונו להבעיר צמיגים. מנגד, הפעילים החברתיים מתחו ביקורת על אלימות המשטרה ואף פרסמו סרטון בפייסבוק, שבו נראה שוטר מכה מפגין שהוכנס לבניין העירייה. במהומות נעצרו כ-80 מפגינים ובכוונת המשטרה להגיש כתבי אישום בהליך מהיר נגד למעלה מ-20 מהם. 14 יובאו בהמשך היום להארכת מעצר.

 

במרחב ירקון בטוחים כי האירועים האלימים בהפגנות היו מתוכננים מראש ולא פרצו במקרה. ל-ynet נודע כי עם פרוץ העימותים, מצאו שוטרים מצבור של כמה צמיגים שהוחבא בבניין סמוך למרכז המהומות. במשטרה מעריכים כי המפגינים התכוונו להצית את הצמיגים.

 

"אני מאוכזב מהמפגינים ברמה אישית", אמר ל-ynet מפקד מרחב ירקון, תת-ניצב יורם אוחיון, שפיקד על כוחות המשטרה בשטח. המפגינים טענו לאלימות מצד השוטרים בשטח, אבל במשטרה דוחים על הסף את דבריהם וטוענים כי המפגינים הפרו את החוק ולא הותירו למשטרה ברירה אלא לשמור על הסדר.

 

בנק הפועלים ברחוב אבן גבירול, הבוקר ()
בנק הפועלים ברחוב אבן גבירול, הבוקר
 

המודיעין שהיה בידי המשטרה הצביע על חשש להפרות סדר, אולם גם כחולי המדים אמרו שהופתעו מעוצמת האלימות שהתפרצה. לטענת תת-ניצב אוחיון, האירועים יכלו להסתיים אחרת. "היו שתי הפגנות ללא אישור. עובדה שההפגנה של הקהילה ההומו-לסבית עברה בצורה שקטה, למרות שלא היה לה אישור. גם לגבי ההפגנה השנייה, הייתה

 לנו כוונה לאפשר להם למחות, כולל זה שאפשרנו את התנועה כסדרה ברחוב אבן גבירול, כשהמפגינים ירדו לכביש. אבל אז התחילו המהומות שכללו יידוי אבנים, זריקת ביצים והשיא בוונדליזם בסניפי הבנקים".

 

"לא הייתה לנו ברירה, אנחנו אמורים לאכוף את החוק", הבהיר תת-ניצב אוחיון. "הפגנות זה דבר לגיטימי, ואנחנו נאפשר אותן כל עוד הן יתבצעו במסגרת החוק. אם לא היינו מתחילים במעצרים זה היה נגמר גם בביזה. המפגינים חצו את כל הקווים האדומים הדמיוניים האפשריים. לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות בישראל. לא היינו רחוקים מהמראות הקשים שאנחנו רואים מדי פעם בהפגנות אלימות בחו"ל".

 

חוסמים רחוב בתל-אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוסמים רחוב בתל-אביב(צילום: AFP)
 

לנוכח התלהטות הרוחות החלו במרחב ירקון במבצע מעצרים נרחב, שבסיומו נעצרו 85 מפגינים. על מנת לאפשר פינוי מהיר של העצורים "גייסה" המשטרה במהלך ההפגנות אוטובוס של חברת דן ובאמצעותו הסיעה את העצורים לבתי המעצר.

 

גורמים במרחב ירקון אמרו ל-ynet כי הכול היה מתוכנן. "אין לנו ספק שיש יד מכוונת לאותם מפגינים. הם לא קיבלו כותרות על המחאה שהם עשו בשבועות האחרונים והגיעו להבנה שרק אלימות תחזיר אותם לכותרות. זה בדיוק מה שקרה".

 

חוסמים את נתיבי איילון (צילום: מורן בויס) (צילום: מורן בויס)
חוסמים את נתיבי איילון(צילום: מורן בויס)

 

דפני ליף בהפגנה הלילה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דפני ליף בהפגנה הלילה בתל-אביב(צילום: ירון ברנר)

 

במקביל, למפגינים טענות קשות למשטרה. סתיו שפיר, ממובילות המחאה החברתית, אמרה לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "אתמול בהחלט היו כמה אירועים קיצוניים של התפרעויות זעם שהקיצוניות הגדולה שבהם הובילה לשבירה של זכוכית".

 

שפיר הוסיפה: "זה לא מה שאנחנו רוצים. אנחנו לא רוצים ונדליזם ולא רוצים אלימות, אך אנחנו כן רוצים להילחם על הדמוקרטיה שלנו. כשהם אומרים לנו שההפגנה אתמול לא חוקית, הם אומרים שהמחאה כולה אינה חוקית והדבר הזה לא מקובל עלינו".

 

"לא פוחד, אחזור להפגין"

העצורים נלקחו לתחנת גלילות, והבוקר כבר שוחררו חלקם. אחד מהם, בן 33, אמר בצאתו ש"נעצרתי סתם, עמדתי אני ועוד מישהי, הגיע שוטר הכניס לה מגאפון לתוך הפנים וצעק. צעקתי לו 'למה אתם צועקים?' תפסו אותי שלושה שוטרים, גררו אותי לתוך בנק, לא ניפצתי כמובן שום דבר ועוד עכשיו אמרו לי שנעצרתי כביכול בחשד לתקיפת שוטר ושיש ראיות שגרמתי נזק לציוד, שזה פשוט שטויות. אני לא פוחד, אחזור להפגין".

 

מחאה מול הבנק, הלילה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מחאה מול הבנק, הלילה(צילום: מוטי קמחי)

 

מחוץ לתחנת המשטרה המתינו להם תומכים. אבי מאור יהודה אמר: "אלו היו כמה אנשים בודדים שעשו משהו. אנחנו מגנים אלימות ו-ונדליזם. מכאן עד לצייר את המחאה כמחאה של אנרכיסטים הדרך עוד ארוכה. זכותנו הייתה לחסום כבשים ולפעול לאי ציות אזרחי לא אלים. לא הותירו לנו ברירה".

 

יוסי שאול הוסיף: "אנחנו לא מצדיקים ונדליזם, אבל זו הייתה הפגנה ספונטנית שהופנתה גם נגד נציגי ההון בישראל. אנחנו מגנים את האלימות, אבל צריך להבין שמזה זה נובע. עוני הוא גם אלימות, אבל זה תוצר של מדיניות. צריך לראות מה היה בדיוק בבנקים, היה שם ממש דחוס, אולי זה נבע מזה. זה אירוני שכלאו אנשים בבנקים בהקשר של המחאה".

 

"מה אשם הבנק שעשו לו את זה?" ()
"מה אשם הבנק שעשו לו את זה?"
 

 

מתקנים את הנזקים בבנק (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
מתקנים את הנזקים בבנק(צילום: שחר חי)

 

"מארגני המחאה פוגעים בעצמם"

בזמן חילופי ההאשמות, בבנק הפועלים מנופץ השמשות בגן העיר בתל-אביב עובדים על תיקון הנזקים. "הזעיקו אותנו על הבוקר", סיפר הפועל במקום "בשביל לתקן את מה שהחוליגנים עשו". עוברי אורח ולקוחות הסניף השתאו מהנזק.

 "אני בהלם ומאוד מופתעת שזה הגיע למצב הזה", אמרה נטלי שעובדת בסמוך לבנק. "זה ונדליזם לשמו. שום מחאה לא מצדיקה פגיעה ברכוש. לדעתי מארגני המחאה, בהתנהגות הזו, פשוט משיגים את ההיפך".

 

מטרים ספורים משם - סניף בנק לאומי, שגם שמשה שלו נופצה. יוסי בסן יצא והתעכב להביט. "מה אשם הבנק שעשו לו את זה? אין שום סיבה בעולם להשתמש באלימות. ואם היה עומד שם אדם, מה אז? אני בעד המחאה, אבל מתנגד בתוקף לאלימות". עוברת אורח אחרת סיננה: "למה דפני ליף צריכה לעשות פה בלגן? חבל ששחררו אותה. היו צריכים להשאיר אותה במעצר".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רון נוטקין ורועי ויינברג, חדשות ynet ברדיו האזורי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטר ומפגין, הלילה בתל-אביב
צילום: AFP
תחילת ההפגנה. "אלימות מתוכננת"
צילום: ירון ברנר
מנפצים חלון של בנק
צילום: ירון ברנר
הנזק בבנק, הבוקר
צילום: שחר חי
שמשה שבורה בבנק הפועלים
צילום: שחר חי
תת-ניצב יורם אוחיון
צילום: ירון ברנר
סתיו שפיר
צילום: ירון ברנר
מומלצים