שתף קטע נבחר

מוחים פרצו לבנקים וחסמו את איילון, 85 נעצרו

שעות של מחאה ועימותים בת"א, יממה לאחר מעצר דפני ליף: מפגינים ניפצו שמשות סניפי בנקים, שפכו פחי זבל וחסמו כבישים. 85 איש נעצרו, המשטרה העלתה כמה מהם על אוטובוס של חברת דן. מפקד המחוז: זה לא צדק חברתי, אלו פורעים

מחאה, עימותים ומהומות ברחובות תל-אביב: אלפים הפגינו אמש (יום שבת) במשך שעות ארוכות, במחאה על "האלימות המשטרתית", כהגדרתם. כמה מוחים פרצו לסניפים של לפחות שני בנקים באזור כיכר רבין וניפצו שמשות, יממה לאחר מעצרם של דפני ליף ו-11 פעילים חברתיים אחרים. המפגינים חסמו רחובות ראשיים במרכז תל-אביב, בהמשך הם צעדו מזרחה - ולאחר חצות חסמו לזמן קצר גם את נתיבי איילון לכיוון דרום, סמוך למחלף השלום.

 

מחאת קיץ 2012, כותרות אחרונות

אחרי שעות במעצר: ליף והפעילים השתחררו

צפו: דפני ליף נעצרה, הפעילים חסמו את הניידת

 

לא פחות מ-85 מפגינים נעצרו. כמה מהעצורים הועלו על אוטובוס של דן שעצר באזור גן העיר. שוטרים עלו עם העצורים לאוטובוס, אופנועים משטרתיים ליוו אותו. עצורים אחרים נלקחו לבניין העירייה הסמוך, לפני הגעת ניידות המשטרה. צפו בעצורים מועלים לאוטובוס.

 

מנפצים את זכוכיות סניף בנק הפועלים בגן העיר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מנפצים את זכוכיות סניף בנק הפועלים בגן העיר(צילום: ירון ברנר)

 

חוסמים את נתיבי איילון (צילום: אילן קוסטיקה ) (צילום: אילן קוסטיקה )
חוסמים את נתיבי איילון(צילום: אילן קוסטיקה )

 

דפני ליף בהפגנת האלפים, יום לאחר מעצרה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דפני ליף בהפגנת האלפים, יום לאחר מעצרה(צילום: ירון ברנר)

 

עימותים באזור גן העיר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עימותים באזור גן העיר(צילום: ירון ברנר)

 

עימותים אלימים התפתחו במהלך הערב והלילה בזירות שונות ברחבי תל-אביב - המפגינים נכנסו עם אוהל לסניף של בנק לאומי בגן העיר וניפצו שמשה, וכן שברו את החלונות גם בסניף של בנק הפועלים שבקרבת מקום. גם לסניף של בנק דיסקונט בכיכר רבין ניסו המפגינים לפרוץ. אחרים השליכו ביצים על בניין העירייה. הם חסמו את רחוב אבן גבירול ורחובות נוספים במרכז העיר, בהם פרישמן וקפלן. בהמשך צעדו גם לנתיבי איילון וחסמו את איילון דרום ליד מחלף השלום.

 

חמש שעות של מהומות

85 בני אדם נעצרו, כמה מהם הוחזקו תחילה על ידי השוטרים בתוך סניף בנק לאומי. לאחר מכן המשטרה כאמור העלתה כמה מהם על אוטובוס של חברת דן, אחרים נלקחו לבניין העירייה. ההפגנה החלה בסביבות השעה 21:00 ורק אחרי השעה 2 בלילה חזר השקט לרחובות תל-אביב.

 

במשטרה אמרו כי המפגינים ביצעו מעשי ונדליזם, שפכו פחי זבל, חרתו על עמודי בניינים ושברו שמשות של חמישה בנקים ברחבי תל-אביב. "הם בחרו להתעלם מהוראת הפיזור, להתעמת עם שוטרים ולחסום צירים", אמרו. עוד לפני כן מסרו כי "מדובר בהפגנה בלתי חוקית שמשתתפיה הפרו את הסדר וחסמו כבישים. המשטרה תמשיך לשמור על מימוש זכות ההפגנה וחופש הביטוי תוך שמירה על הסדר הציבורי ועל החוק".

 

עימותים אלימים ברחובות תל-אביב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים אלימים ברחובות תל-אביב(צילום: AFP)
 
צועדים בנתיבי איילון (צילום: מורן בויס) (צילום: מורן בויס)
צועדים בנתיבי איילון(צילום: מורן בויס)
 
"הפעלנו כוח סביר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הפעלנו כוח סביר"(צילום: AFP)
 

פעילי המחאה החברתית נשאו שלטים שעליהם נכתב "אל תיגע בגופי, זכותי להשמיע את קולי", "שוטר יקר, אנא אל תפריע לאזרח בעת מילוי תפקידו", ועוד. הם קראו במשך שעות ארוכות את ססמאות המחאה ובהן - "ממשלה של מושחתים", "לוקחים מהעניים, נותנים לעשירים", "כולנו אופוזיציה", והתייחסו גם לדו"ח אסון הכרמל שפרסם מבקר המדינה: "זו לא טעות, זו מדיניות".

 

עו"ד ברק כהן, שהוכה, לטענתו, על ידי שוטרים במהלך העימותים, אמר כי "באנו לפה כדי להבהיר למשטרה שהחירות היא שלנו ולא שלהם. הם יכולים מקסימום להשתמש באמצעי כוח. בנפש שלנו, שהיא ספוגה בחירות, הם לא יוכלו לגעת בחיים. את הגוף שלנו הם יכולים לשים במעצר".

 

סתיו שפיר, ממנהיגות מחאת האוהלים אשתקד, אמרה ל-ynet כי "בזמן שאנו נאבקים על הדברים שאנו נאבקים עליהם כבר שנה שלמה, הבנו שיש מאבק אחר, מאוד גדול, והוא מאבק על הדמוקרטיה". לדבריה, "זה מביך שמדינת ישראל משתמשת באמצעים אלימים ומרביצה למפגינים, בזמן שיש כאן בעצם את המאבק הכי נכון, צודק ולא אלים שקיים. כנראה שמי שיושב על הכיסא בממשלת ישראל יודע את זה וחושש מזה".

 

דפני ליף: "מזועזעת מאלימות השוטרים"

דפני ליף הגיעה להפגנה חבושה בידה: "אני מזועזעת מהאלימות שהמשטרה הפעילה. כל בן אדם שהיה באירוע מזועזע, מרגישים כאילו אין דמוקרטיה. במשך כל הזמן שבו הייתי במעצר ביקשתי שיתנו לי לראות רופא והסברתי שכואבת לי היד מאוד, אבל השוטרים לא הסכימו. לאחר מכן גילו באיכילוב שגם יש לי שבר בצלע".

 

שמשה מנופצת בבנק תל-אביבי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שמשה מנופצת בבנק תל-אביבי(צילום: ירון ברנר)

 

שעות של מהומות (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שעות של מהומות(צילום: ירון ברנר)

 

מפגינים מול שוטרים, אמש בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מפגינים מול שוטרים, אמש בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

"מאבק על הדמוקרטיה". עו"ד כהן, אמש בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"מאבק על הדמוקרטיה". עו"ד כהן, אמש בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

 

ליף, שנעצרה ביום שישי בצהריים בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שוחררה שעות לאחר מכן. מנהיגת המחאה החברתית חזרה ביום שישי לשדרות רוטשילד בתל-אביב בניסיון לשחזר את המחאה מהקיץ שעבר, שהחלה באוהל שהקימה באותן שדרות. האוהלים וציוד שהביאה עמה הוחרמו, ובמהלך עימות עם שוטרים היא נגררה על הקרקע ונלקחה למעצר עם 11 פעילים נוספים.

 

מפקד המחוז: נחצו פה כל הקווים האדומים

ניצב אהרון אקסול, מפקד מחוז תל-אביב, טען כי כבר בתחילת ההפגנה התמודדו השוטרים עם אלימות מצד המפגינים. "כשהם צעדו ברוטשילד כמה יידו אבנים על שוטרים וגם אחד הכתבים ספג אבן. נמנענו מלהפעיל כוח והשתדלנו לאפשר את המחאה, למרות שמדובר במחאה בלתי חוקית", אמר בתדרוך לכתבים בשעת לילה מאוחרת. "כשהגענו לרחוב אבן גבירול אותה קבוצה, שאני קורא לה לא קבוצה של צדק חברתי, אלא חבורת פורעים אלימה - החלה לשבור בנקים. החבורה הזו לא מייצגת באמת את המחאה של הצדק החברתי".

 

משלבים ידיים, אמש בהפגנה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
משלבים ידיים, אמש בהפגנה(צילום: ירון ברנר)

 

לדברי מפקד המחוז, "נחצו פה כל הקווים האדומים האפשריים. לא נאפשר

שהמחאה הזו תגלוש לפסים אלימים, נמצה את הדין. ביצענו כאן לא מעט מעצרים ונשתדל לדאוג שנגד כולם יוגשו כתבי אישום בזמן הקצר ביותר". אקסול לא סבור שמעצרה של ליף ביום שישי הוא שהוביל למחאה הגדולה, יממה לאחר מכן: "המטרה של אותם אנשים היא שהמחאה תעבור לפסים אלימים".

 

בתגובה לתמונות, שבהן נראו שוטרי יס"מ בועטים במפגינים, גוררים אותם על הקרקע ומפעילים נגדם אלימות רבה, אמר אקסול: "ההנחיות שניתנו לאנשים שלנו זה הפעלת כוח סביר. זרקו על שוטרינו סלעים שרק במזל לא פגעו בראשינו, ראיתם במו עיניכם את התמונות של היריקות והמכות מול השוטרים".   

  

Read this article in English


פורסם לראשונה 23/06/2012 22:15

 

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד מורג ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים אלימים בתל-אביב
צילום: AFP
חוסמים אוטובוס במרכז העיר
צילום: AFP
קריאות נגד המשטרה והממשלה
צילום: ירון ברנר
מעצרה של דפני ליף, ביום שישי
צילום: ירון ברנר
מומלצים