שתף קטע נבחר

בגלל אירוע מוחי - אלי בן ה-9 חודשים פגוע בגפיו

כשהיה ברחם נפגע אלי בשל זרימת דם לקויה לשליה. לאחר הלידה התברר כי נפגעו גפיו הימניות, עין ימין ומערכת העיכול. טיפול מיוחד בחו"ל עשוי לסייע לו לתפקד כרגיל. "זה הזמן הקריטי לשיפור תפקוד המוח", אומרת אמו, הזקוקה לסיוע כספי

מיום שנולדו התאומים הזהים אלי והללי ק', היום בני תשעה חודשים, עקבה אמם בקפדנות אחרי קצב ההתפתחות שלהם: "בחודש השביעי להריון איתם", מספרת יהודית (השם המלא שמור במערכת) בראיון ל-ynet, "הרגשתי ירידה בתנועות והלכתי כל יומיים למוקד.

 

"הרגשתי שמשהו לא תקין, אבל המוניטור והסקירות יצאו בסדר והרופאים התייחסו אליי כמו אל אישה היסטרית שסתם מגיעה לבדיקות. דאגתי מאוד".

 

חדשות בריאות אחרונות ב-ynet:

 

שכב כמו בובה מפלסטיק

לאחר הלידה התברר בהדרגה כי ליהודית אכן הייתה סביבה לחשוש. "כל החצי השנה הראשונה שלאחר הלידה משהו היה נראה לי לא תקין עם אלי. הוא שכב כמו בובה מפלסטיק, אבל הרופאה אמרה שהכל בסדר.

 

"רק בגיל חצי שנה, אחרי הרבה חיפושים גם בתחום הרפואה המשלימה ורופאה בטיפת חלב ששמה לב שיש לאלי עיכוב התפתחותי, הפנו אותנו לנוירולוג".

 

המשפחה הגיעה עם אלי הקטן לצילום, משוכנעת כבר שמדובר בחרדות ודמיונות שווא. אך בתל השומר הם שמעו את הבשורה המרה: לאלי יש ציסטות במוח וחורים בחומר הלבן, בשל "אירוע רחמי".

 

במהלך ההריון ככל הנראה אירעה בעיה בזרימת הדם לשליה, מה שהוביל לאירוע מוחי שפגע בתפקוד של צד ימין אצל אלי. התינוק אינו שולט בגפיו הימניות ונע בצורה בלתי רצונית בלבד, שרירי העין בצד ימין נפגעו כך שיש לו שדה ראייה צר מאוד וגם מערכת העיכול ספגה פגיעה.

 

אינו שולט בגפיים הימניות. אלי (מימין) ואחיו התאום הללי (צילום: יד עזרא ושולמית) (צילום: יד עזרא ושולמית)
אינו שולט בגפיים הימניות. אלי (מימין) ואחיו התאום הללי(צילום: יד עזרא ושולמית)

 

"קריטי לטפל לפני גיל שנה"

"מאותו רגע ששמענו את האבחנה אנחנו בריצות ובירורים, בין רופאים וטיפולי פיזיותרפיה", מספרת האם. "עברנו יותר מחודשיים של טירוף. במקרה הטוב, הרופאים כאן משערים שעם הרבה עבודה של פיזיותרפיה קלאסית אלי יגיע לצליעה חמורה מאוד וליד ימין שלא יוכל להשתמש בה".

 

הוריו של אלי החלו לחקור את התחום ודיברו עם מאות הורים ומומחים. בסופו של דבר הם הגיעו לד"ר רמון קאבס מצ'ילה, אשר מטפל בשיטה ייחודית בשם Medek, שעובדת על הנעת רפלקסים שמכריחים את המוח לפעול. באמצעות הטיפול הזה, לדברי המומחים, יש לאלי סיכוי גדול להגיע להליכה רגילה ולתפקוד נורמלי באמצעות תרגילים פיזיותרפיים אינטנסיביים.

 

"לד"ר קאבס יש שתי תלמידות בארץ", מספרת יהודית, "וראינו אצלן שאלי מגיב יפה לשיטה. עם זאת, הן אינן מסוגלות לתת לו את כל הטיפול שהוא צריך, ואין לנו ברירה אלא להגיע למומחה ובמהירות - יש חשיבות קריטית להספיק לטפל לפני גיל שנה, כי רק עד אפשר לעשות עדיין שינויים מרחיקי לכת וללמד את המוח לקחת פיקוד.

 

"אם נאבד את חלון ההזדמנויות הזה כדי לקבל מהרופא תוכנית טיפול, זה יהיה עולם אחר. זה קריטי ודחוף והפכנו את כל החיים שלנו בשביל זה. העתיד של הילד בידיים שלנו ואנחנו חייבים להמשיך בדרך הזאת.

 

"הפחד הוא גם שאם הגוף לא בפעילות הגידים מתקצרים, ואז צריך לעבור ניתוחים קשים כדי להאריך אותם".

 

ד"ר קאבס צפוי להגיע מצ'ילה לפריז בימים הקרובים, וזו הזדמנות עבור משפחת ק' לזכות בטיפול. בסוף אוגוסט יצטרכו לנסוע אליו פעם נוספת, הפעם לבלגיה.

 

לצד התקווה הגדולה, העלויות הגבוהות המוערכות בכ-100,000 שקל עבור שני סבבי הטיפול אצל המומחה, הטיסות והשהות באירופה, מעמיסות על זוג ההורים בני ה-24, הזקוקים לסיוע כספי. לאחר שני הטיפולים הם צפויים לנסוע לסבב טיפולים שלישי, מה שיביא את העלויות ל-150,000 שקל בסך הכל.

 

משפחתו של אלי עומדת לטוס איתו אל המומחה ככל הנראה כבר בעוד שבוע, והם מקווים כי השיטה תצליח להציל את יכולת התנועה של אלי ולאפשר לו חיים רגילים לחלוטין.

 

איך אפשר לעזור לאלי?

ניתן להפנות תרומות עבור התינוק אלי ק' באחת מהדרכים הבאות:

 

1. בטלפון - בחיוג לעמותת "יד עזרא ושולמית" בטלפון 3949*.

 

2. באינטרט - בטופס תרומה מאובטח באתר עמותת "יד עזרא ושולמית". לטופס לחצו כאן 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יד עזרא ושולמית
בעיה בזרימת הדם לשליה. אלי ק'
צילום: יד עזרא ושולמית
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים