שתף קטע נבחר

סער: הציבור הערבי מתון מאשר נציגיו בכנסת

שר החינוך אמר כי חברי כנסת מהסיעות הערביות מעוניינים בבידול, בקיצוניות ובלאומנות: "הציבור הערבי כן רוצה להשתלב"

כשברקע חילוקי הדעות סביב הוועדה לשוויון בנטל, אמר בצהריים (שבת) שר החינוך, גדעון סער, כי החברה הישראלית צריכה לעבור למודל של יותר שוויון בנשיאה בנטל. הוא אמר כי המודל צריך לאפשר שירות צבאי או שירות לאומי-אזרחי: "צריך לנצל את ההזדמנות כדי לשלב ציבורים נוספים".

 

עוד על החלופה לחוק טל:

הליכוד נגד מופז: "רוצה לגרום לליברמן לפרוש"

נתניהו לוועדת פלסנר: ותרו על הסנקציות

חרדים לגיוס: 'אין מחסור, יש מספיק חילונים בצבא'

 

באירוע שבתרבות בקריית מוצקין, התייחס שר החינוך לסוגיית השירות הלאומי-אזרחי בקרב הציבור הערבי: "יש חברי כנסת ערבים קיצוניים שלא מעוניינים באינטגרציה. חברי הכנסת האלה מעוניינים בבידול, בקיצוניות ובלאומנות". בנושא זה הוא הוסיף: "הציבור הערבי הרבה יותר מתון מאשר הנציגות של חברי הכנסת הערבים. הציבור הערבי כן רוצה להשתלב. צריך למצוא גם לציבור הערבי נתיב של שירות לאומי-אזרחי - זה יעשה טוב גם למדינה וגם לציבור הערבי".

 

לסיכום אמר השר, כי "אם העיקרון הוא שכולם יישאו בנטל, אז זה מעורר תמיהה שמי שפועל בהתלהבות לכך שהציבור החרדי יישא בנטל מעוניין לפטור את הציבור הערבי".

 

בינתיים, אין הסכמות בוועדה וגם בין השרים הבכירים. אתמול תקפו מקורביו של יו"ר קדימה שאול מופז במילים חריפות את השר אביגדור ליברמן, כינו אותו "שומר ברים", והאשימו אותו ב"גרימת נזק" לישראל, על רקע הניסיון למצוא חלופה לחוק טל. אמש תפס המשבר הפוליטי סביב המלצות ועדת פלסנר כיוון חדש, וגורמים בכירים בליכוד המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו מאשימים את מופז וקדימה בניסיון ליצור

 משבר קואליציוני עם ישראל ביתנו, ולהביא לפרישתה מן הקואליציה. "קדימה רוצים לגרום לליברמן לפרוש ולפנות את תיק החוץ", אמרו גורמים המקורבים לנתניהו. "אין הסבר אחר להתנהגות שלהם".

 

אתמול נועדו נתניהו ומופז, וגורמים הבקיאים בפרטי הפגישה טוענים כי מופז חזר בו מהתמיכה בהכללת נושא גיוס הערבים בהמלצות ועדת פלסנר. לדברי גורם הבקי בפרטי השיחות שהתנהלו אתמול בין קדימה ובין ראש הממשלה, "הנושא של גיוס הערבים נדון בפגישה בין ראש הממשלה למופז, ולא ברור לנו מדוע החליט מופז לצדד בעמדתו של יוחנן פלסנר, שלפיה לא ניתן להכליל את גיוס הערבים בחוק החדש. מוזר מאוד שקדימה לא מוכנים לזה, שכן הטענה שלפיה השירות האזרחי לא מסוגל לקלוט אלפים היא שטויות. השירות האזרחי מוכן, ואין צורך בעבודת מטה חדשה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר גדעון סער
צילום: גיל יוחנן
מומלצים