שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

נתניהו לוועדת פלסנר: ותרו על הסנקציות

גורמים בקדימה אמרו כי נתניהו יצטרך להכריע בין המפלגה ובין החרדים בנושא השוויון בנטל. נתניהו אמר בפגישה עם מופז: "אני לא רוצה שיהיה פיצוץ חברתי בשטח בגלל הסנקציות". עד להסכמה לא יפורסמו המלצות ועדת פלסנר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש היום (ו') בפגישתו עם שאול מופז לוותר על הסנקציות האישיות נגד מי שלא מתגייס לצה"ל. "אני לא רוצה שיהיה פיצוץ חברתי בשטח בגלל הסנקציות", אמר ראש הממשלה.

 

במקביל לפגישה בין נתניהו למופז, התקיים דיון בין יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, יו"ר הוועדה לקידום השוויון בנטל ח"כ יוחנן פלסנר וראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, גיל שפר. בינתיים החליטה ועדת פלסנר שלא לפרסם את מסקנות דו"ח הוועדה ללא תיאום עם נתניהו. "לא נאשר המסקנות מבלי לתאם עם ראש הממשלה", אמרו בוועדה, "יש מחלוקת עמוקה בעיקר בעניין הסנקציות. לא נלך על הכאילו פשרות שלא מספקות". בקדימה אמרו כי נתניהו יצטרך להכריע בינינו ובין החרדים.

 

חרדים לצה"ל - כתבות אחרונות ב-ynet

חרדים לגיוס: 'אין מחסור, יש מספיק חילונים בצבא'

פטור ל-400 או ל-4,000: כל החלופות לחוק טל

תולדות הפטור: מבן-גוריון ובגין ועד חוק טל

השופט טל מדבר: "לא כועס, רק מאוכזב"

 

הפצצה שהטיל שר החוץ, אביגדור ליברמן, לגבי גיוס ערבים - כמעט ולא עלה בפגישות. "זה בלון", אמרו משתתפי הפגישות, "ברור לגמרי שצריך לעשות עוד עבודת מטה כדי לראות איך באים לפתרון מלא ושלם לאוכלוסיות שונות. זה דורש עוד עבודה. אי אפשר לגייס 80 אלף איש. אין שום עבודת מטה שיודעת לגבות את זה. זה ספין".

 

מאהל הפראיירים. קודם החרדים (צילום:  אוהד צויגנברג) (צילום:  אוהד צויגנברג)
מאהל הפראיירים. קודם החרדים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

במקביל, קדימה מחריפה את הטון נגד שר החוץ. גורמים המקורבים ליו״ר קדימה, השר שאול מופז, תקפו בחריפות את שר אביגדור ליברמן לאחר שהחליט לפרוש מועדת פלסנר: "שומר הברים החליט להטיף מוסר לשני רבי אלופים בנושא שירות בצבא. אחרי שלוש שנים בהם האסטרטג הגיאופוליטי הגדול גרם למדינת ישראל נזקים עצומים ברחבי העולם, טוב יעשה אם יפסיק להפריע ויישב עכשיו בשקט. ועדת פלסנר תביא לחוק שירות מרחיק לכת שיביא לראשונה לשוויון הולך וגדל בחלוקת הנטל - עם ליברמן או בלעדיו".

 

מופז דרש בפגישה עם נתניהו שהמלצות ועדת פלסנר יכללו את מרכיב האחריות האישית, כלומר סנקציות על מי שלא מתגייס. הוא דרש גם סנקציות אישיות נגד כל מי שלא מוכן להתגייס. השניים סיכמו להיפגש שוב בתחילת השבוע הבא. בסביבת מופז אומרים כי הפגישה הייתה ארוכה והסתיימה באווירה עניינית. מקורבים למשנה לראש הממשלה אמרו, כי "אם לא תהיה הסכמה על עניין הסנקציות, החוק יהיה ריק מתוכן ויהיה קשה לאכוף אותו. אם זה המצב, זה נראה כאילו שזה הולך לפיצוץ". ההכרעה בעניין צפויה להתקבל בימים רביעי או חמישי, עם שובו של שר הביטחון אהוד ברק מארצות-הברית.

 

עוד בחדשות ynet:

 

אחרי ששר החוץ, אביגדור ליברמן, דרש לגייס גם ערבים לשירות אזרחי, אמרו בפורום לשוויון בנטל כי אמנם על כל אזרחי המדינה לבצע שירות בין אם צבאי או אזרחי, אך לא ניתן לפתור את הבעיה הסבוכה בתוך 24 שעות. "כל ניסיון שכזה אינו יותר מפופוליסטי ולא רציני", הם אמרו.

 

בפורום אמרו כי הם ממליצים שוועדת פלסנר "תגיעו למסקנות קודם כל ביחס לשירות של המגזר החרדי, עימו מתנהל שיח רב בנושא, ולאחר מכן לפתח שיח מעמיק ורציני עם המגזר הערבי במטרה להגיע למתווה המתאים שיוביל לשירות המגזר הערבי בשירות אזרחי". הם הוסיפו: "אנו קוראים לליברמן לחזור לוועדה ולהפעיל את כוחו על מנת לקדם המלצות שיתרמו לשוויון וישנו את פניה של המדינה". בישראל ביתנו, יצוין, הבהירו אתמול כי יחזרו לדיוני הוועדה אם יבוטלו ההקלות למגזר הערבי.

 

חלוץ ולפיד ביקרו במאהל הפראיירים

גם היום נמשך זרם המבקרים במאהל הפראיירים בתל אביב, ביניהם הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, ויו"ר מפלגת "יש עתיד, יאיר לפיד. חלוץ הזהיר מכך שהפוליטיקה משתלטת על ועדת פלסנר, וציין כי חובה לגייס כל אזרח שמגיע לגיל 18, גם אם הוא חרדי.

 

"שירות חובה במדינת ישראל איננו עניין לפשרות פוליטיות. בראייה שלי מדובר בסוג של חוק יסוד", אמר חלוץ. "אם לא יקפידו על העיקרון הזה ויהפכו את זה לעניין של מסחרה פוליטית, אז נקבל משהו שירצה את הפוליטיקאים אבל ישאיר מאוכזבים את כל אלו שנושאים בנטל היום. צריך לחייב שכל אזרח במדינת ישראל יתרום למדינה על מנת לקבל ממנה, וזה צריך לקרות לאלתר, ולא בגיל 23 ולא בגיל 28, כי אחרת המהלך יהיה יקר יותר מכל מהלך אחר".

 

חלוץ חותם. "גיוס לכל מי שהגיע לגיל 18" (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
חלוץ חותם. "גיוס לכל מי שהגיע לגיל 18"(צילום: בועז פיילר)
 

 

לגבי הטענות שעולות כלפי ועדת פלסנר ציין הרמטכ"ל לשעבר כי הוא מאמין בעומד בראש הוועדה, ולדבריו אם פלסנר ייכשל – סימן שמישהו גרם לכך. "אני עדיין לא רואה את ועדת פלסנר מתמוססת ורוצה לקוות שתהיה נאמנה לעיקרון הזה. יוחנן, שהוא איש ערכי ולדעתי מאמין בדיוק בדברים שאני אומר, יצליח להעביר את זה. אם הוא לא יצליח, משמע שכופפו לו את הידיים. ואני מקווה שהוא לא יתכופף. יש לקיים סנקציות אישיות כנגד כל מי שלא משרת ובמידה וינסו למסמס את זה הפעם, נמשיך לשאת בדגל. החלטה בנושא זה היא מנהיגות ולא פוליטיקה".

 

לפיד, שפעיליו חילקו סטיקרים בכמה צמתים ברחבי הארץ, טען כי "נתניהו מורח את העניין מסיבות קואליציוניות. במקום שוויון בנטל ושירות שווה לכולם. כל מה שמעניין אותו זה לסגור עוד עסקה עם השותפים הקואליציוניים שלו כדי שהוא יוכל להמשיך ולשבת בממשלה הזאת, שלא עושה שום דבר. זה צריך להיפסק, יש הונאה של הציבור ואנחנו צריכים להפסיק את ההונאה הזאת. זה זלזול טוטאלי בציבור בישראל". 

 

בפורום לשוויון בנטל אמרו בתגובה לדברי לפיד, כי "אנו מצפים מיאיר לפיד המוציא את אנשיו לצמתים תוך קריאה לשירות שווה לכולם, לאמץ את היתרון המוביל בהחלת השירות על המגזר החרדי באופן מידי והדרגתי, ובשום פנים ואופן לא להמתין חמש שנים נוספות. המתנה זו כפי שפרסם במצע מפלגתו תבטל לחלוטין את עקרון השוויון. רק הצהרתו של לפיד לשוויון מידי בשירות תאפשר איחוד כוחות במאבק".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
חרדים נגד גיוס. המו"מ נמשך
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
חלוץ. מאוחר יעלה ביוקר
צילום: בועז פיילר
נתניהו ומופז
צילום: AP
מומלצים