שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

הליכוד נגד מופז: "רוצה לגרום לליברמן לפרוש"

הניסיון למצוא חלופה לחוק טל יוביל לזעזועים בממשלה? אחרי שמקורבים למופז כינו את ליברמן "שומר ברים", אמרו בכירים בליכוד כי קדימה מנסה ליצור משבר קואליציוני עם ישראל ביתנו. "מופז התהפך וחזר מהסיכומים איתו", טענו

זמן קצר לאחר פרישתה של ישראל ביתנו מוועדת פלסנר בגלל סוגיית גיוס הערבים, נדמה היה כי העימות הפוליטי המרכזי בקואליציה הוא בין אביגדור ליברמן ובין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אלא שכעת מתברר כי בין ליברמן ונתניהו אין מחלוקות ממשיות סביב סוגיית גיוס החרדים, והמאבק העיקרי הוא בין קדימה לישראל ביתנו.

 

חוק טל 2, כותרות אחרונות

נתניהו לוועדת פלסנר: ותרו על הסנקציות

חרדים לגיוס: "אין מחסור, יש מספיק חילונים בצבא"

ערבים בשירות לאומי: "אסור להפוך אותו לחובה"

פטור ל-400 או ל-4,000: כל החלופות לחוק טל

 

אתמול (יום ו') תקפו מקורביו של יו"ר קדימה שאול מופז במילים חריפות את ליברמן, כינו אותו "שומר ברים", והאשימו אותו ב"גרימת נזק" לישראל, על רקע הניסיון למצוא חלופה לחוק טל. אמש תפס המשבר הפוליטי סביב המלצות ועדת פלסנר כיוון חדש, וגורמים בכירים בליכוד המקורבים לנתניהו מאשימים את מופז וקדימה בניסיון ליצור משבר קואליציוני עם ישראל ביתנו, ולהביא לפרישתה מן הקואליציה. "קדימה רוצים לגרום לליברמן לפרוש ולפנות את תיק החוץ", אמרו גורמים המקורבים לנתניהו. "אין הסבר אחר להתנהגות שלהם".

 

אתמול נועדו נתניהו ומופז, וגורמים הבקיאים בפרטי הפגישה טוענים כי מופז חזר בו מהתמיכה בהכללת נושא גיוס הערבים בהמלצות ועדת פלסנר. דברי גורם הבקיא בפרטי השיחות שהתנהלו אתמול בין קדימה ובין ראש הממשלה אמר כי "הנושא של גיוס הערבים נדון בפגישה בין ראש הממשלה למופז, ולא ברור לנו מדוע החליט מופז לצדד בעמדתו של יוחנן פלסנר, שלפיה לא ניתן להכליל את גיוס הערבים בחוק החדש. מוזר מאוד שקדימה לא מוכנים לזה, שכן הטענה שלפיה השירות האזרחי לא מסוגל לקלוט אלפים היא שטויות. השירות האזרחי מוכן, ואין צורך בעבודת מטה חדשה".

 

ליברמן במאהל הפראיירים. "מופז דוחק אותו לפינה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ליברמן במאהל הפראיירים. "מופז דוחק אותו לפינה"(צילום: מוטי קמחי)

 

בליכוד מאשימים את מופז וקדימה בניסיון להלהיט את הרוחות בקואליציה, גם מול ליברמן בנושא הערבים, וגם מול החרדים, בשל ההתעקשות על סנקציות אישיות. "היה סיכום ברור עם קדימה שהם יתמכו בגיוס הערבים", אומרים בליכוד. "מופז התהפך, ככל הנראה בשל החלטה אסטרטגית לדחוק את ליברמן לפינה. מופז רוצה להעביר את סדר היום לנושא המדיני, שבו יש לו יתרון על שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד, לכן בקדימה מנסים ליצור כעת משבר".

 

בתוך כך, נתניהו ואנשיו מפעילים לחץ כבד על החרדים על מנת למצוא נוסחאות "יצירתיות", שיאפשרו הגעה לפתרון עד אמצע השבוע הבא. "אם רוצים להביא לכנסת חוק חדש עד סוף החודש, צריך למצוא פתרונות בימים הקרובים", אומרים גורמים בוועדת פלסנר. "כולם מחפשים נוסחאות כדי לרדת מהעץ. החרדים מבינים שהם צריכים להתגמש. קדימה מתעקשת על סנקציות אישיות, אבל כלל לא בטוח שזה מה שיפתור את הבעיה".

 

מקורבים לראש הממשלה טענו כי "כל זמן שההנהגה החרדית לא יוצאת נגד הגיוס לצה"ל, הסנקציות יעילות. אך אם החרדים יחליטו להטיל וטו על הגיוס, זה לא משנה איזה סנקציות יוטלו על החרדים - הם ינהגו כפי שההנהגה שלהם קובעת. הרי חרדי לא יאכל חזיר בגלל שמטילים עליו סנקציה כלכלית של כמה מאות שקלים. יש פגם גנטי בפתרון שמציע פלסנר בסוגיה הזו. אנחנו מנסים להביא את החרדים למצב שהם צועקים בפומבי נגד ההבנות שיושגו, אך לא שוברים את הכלים - לא פוליטית ולא בהנהגה החרדית. אם החרדים יחליטו להטיל וטו על הגיוס, הרי שבמקרה הזה ליברמן צודק - לא צריך לעשות שום פשרה, ולא צריך לדחות את הגיוס לגיל 23. אפשר ללכת על כל הקופה".

 

בליכוד אמרו כי הטענה שראש הממשלה יבקש דחייה מבג"ץ "לא רלבנטית. אין מה לבקש דחייה מבג"ץ, כי החוק מסתיים בסוף החודש הבא. במקרה הזה צה"ל יצטרך לעצור עשרות אלפי אנשים ולהכניס אותם לכלא. זה לא מצב שמישהו רוצה בו, בטח לא צה"ל. לכן צריך לפעול מהר ולמצוא פתרונות יצירתיים".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/06/2012 21:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז במאהל הפראיירים
צילום: מוטי קמחי
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו וליברמן. רואים עין בעין
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים