שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רשות המסים תחנך בני נוער לא להעלים מס

  זוכרים את הקמפיין לשמירת פרחי הבר מבית הספר? רשות המסים מנסה לשחזר את המהלך המוצלח שחינך ילדים להגנת הצומח, ולהסביר להם למה חשוב לשלם מסים. אם זה לא יעזור, ברשות מבקשים להכביד את הענישה למקסימום עשר שנים

  רשות המסים תשיק לראשונה בתחילת שנת הלימודים הקרבה פיילוט בנושא חינוך לתשלום מסים. הפיילוט יחל בחטיבות הביניים ברמת גן ובחולון, ובהמשך השנה צפוי להתרחב לבתי ספר נוספים כולל במגזר הערבי, כאשר העיר הראשונה במגזר תהיה נצרת. בכוונת הפיילוט להטמיע את תשלום המסים כערך חברתי. את התכנית חשף בפני "ממון" מנהל רשות המיסים, דורון ארבלי, בכנס לשכת רואי החשבון באילת.

   

   

  לדברי ארבלי, "אי תשלום מסים כמוהו כפשע חברתי. אני מאמין שהכל מתחיל ונגמר בחינוך וגם תשלום המסים הוא עניין חינוכי. השאלה שעמדה בפנינו היא איך לתקוף את הנושא, האם להשאירו למערכת החינוך, והחלטנו לקחת יוזמה.

   

  "פניתי למשרד האוצר וקיבלתי אור ירוק משר האוצר להוביל את התכנית כחלק מתכנית חינוך פיננסי שהשיק האוצר. מול עיני עמד כמודל הקמפיין שנעשה בעבר בהיותי ילד והטיף לשמירה והגנה על פרחי הבר, קמפיין שזוכה עד היום להצלחה ולהטמעת פרח הבר כפרח מוגן". לדברי ארבלי "אפילו הילדים מבינים היום שחינוך יותר טוב וציוד משופר בבתי הספר תלוי בתשלום המסים".

   

  רק עלי אין החוק משגיח (צילום: מלי רז-נתן) (צילום: מלי רז-נתן)
  רק עלי אין החוק משגיח(צילום: מלי רז-נתן)

   

  בנוגע להיקף העלמות המסים במשק, אומר ארבלי: "כל מספר זוכה", אף אחד לא יודע באמת את היקף ההעלמות. צריך רק לזכור שהון שחור 80% ממנו נמצא בתכנוני מס לא לגיטימיים, בעיקר של חברות גדולות ובעולם הפשע, שם גם הפוטנציאל הגדול של הגבייה. בפרשת חשבוניות הדלק הפיקטיביות שנחשפה לאחרונה מדובר על מחזור העלמה בסך שלושה מיליארד שקל.

   

  אבל ברוב תכנוני המס, החברה נתמכת בחוות דעת של עו"ד או רואה חשבון?

   

  "אני חושף כאן בפעם הראשונה כי אני שוקל יוזמה שתחייב בכל תיק של רישומים גדולים שמוגש למס הכנסה לצרף את חוות הדעת המתייחסת לתכנון המס. ההמלצה הנידונה תחייב את רואי החשבון לצרף לדו"ח השנתי את תכנון המס כאשר נקודת המוצא שלי שאם דורשים ממני ברשות המיסים שקיפות ביחס לשיקולים אני דורש גם מהחברות ורואי החשבון שקיפות שמנגד".

   

  "רשות המיסים שמה כיעד מרכזי את המלחמה בהון השחור ובמסגרת זו אני דורש הרחבת סמכויותיי בגבייה ובחקיקה כדי להכביד את הענישה על העלמות מס, משבע שנים לענישה מקסימאלית של עשר שנים".

   

  יש תחושה שלפעמים הכי קל לכם לפשוט על עסקים קטנים.

   

  "אנחנו לא יכולים להתעלם לגמרי מהתופעה של עסקים קטנים, כי החוק מקפיד בקטן כגדול, כולם צריכים לשלם מסים. נכון שאנחנו פושטים על עסקים קטנים, אבל מנגד יש צעדים בהם נוקטת רשות המסים להקל עליהם, כמו למשל אי חיוב תשלום מע"מ עד קבלת התמורה לעסקים קטנים שמחזורם עד 1.9 מיליון שקל. הרבה פעמים הפשיטות על עסקים קטנים נועדו גם ליצור הרתעה נגד אי תשלום מסים".

   

  מה הצפי שלכם לגביית מסים השנה?

   

  "אנחנו בפתחה של האטה כלכלית, 2012 היא שנת משבר שמחייבת מעקב צמוד אחר ההכנסות. אני מאמין שניישם את כל המהלכים של העמקת גבייה, מלחמה בהון השחור, שינויי חקיקה, ונצליח לגבות תוספת של 3-2 מיליארד שקל השנה מעל תכנית העבודה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  צילום: ישראל מלובני
  דורון ארבלי מינהל רשות המסים
  צילום: ישראל מלובני
  מומלצים