שתף קטע נבחר

אבן חן וקליין עתרו לבג"ץ: לפטר את ישי ושטייניץ

בעקבות דו"ח המבקר על אסון הכרמל, תובעים אביה של טופז אבן חן-קליין ואלמנהּ בעתירה לבג"ץ להורות לראש הממשלה להעביר מתפקידם את השרים אלי ישי ויובל שטייניץ בעקבות "אחריותם המיוחדת", וטוענים כי חובה על נתניהו לעשות זאת

שבועיים לאחר שמבקר המדינה פרסם את הדו"ח החמור שלו על אסון הכרמל, נדרש גם בית המשפט לסוגייה: ניצב בדימוס זאב אבן חן ופקד עמית קליין, אביה ואלמנהּ של טופז אבן חן-קליין שנספתה באסון הכרמל, עתרו היום (ד') לבג"ץ בבקשה שיוציא צו על תנאי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר את שר הפנים, אלי ישי, ואת שר האוצר, יובל שטייניץ, מתפקידם לאלתר "בעקבות אחריותם המיוחדת" בדו"ח מבקר המדינה.  

 

 

בעתירה, המבוססת על דו"ח מבקר המדינה, מבקשים השניים להוציא צו על תנאי לשר לביטחון פנים להסיק מסקנות אישיות בעניין מפקדי משטרה, שירות בתי הסוהר ושירות מכבי האש שפעלו ביום האירוע ושנמצאו ליקויים בתפקודם בדו"ח המבקר. העותרים טוענים כי משנקבעה אחריות חייבים להיות אחראים - אין סמכות ללא אחריות, ואין אחריות ללא אחראים. בעתירה מוזכרים, בין היתר, דו"חות ועדות חקירה ממלכתיות קודמים, בהם הוסקו מסקנות אישיות אשר תורגמו לתוצאות מעשיות.

 

ניסיון לטייח את דו"ח מבקר המדינה? נתניהו והשרים
ניסיון לטייח את דו"ח מבקר המדינה? נתניהו והשרים
 

עוד בחדשות ynet:

בעתירה מצוטט דו"ח המבקר - "הדו"ח הקשה ביותר שהוגש אי פעם" - שבו נכתב על אודות "המחדלים החמורים אשר הביאו לרמת המוכנות וההיערכות הנמוכה של שירותי הכבאות וההצלה ערב פרוץ השריפה בכרמל, בה קיפדו חייהם 44 בני אדם". בעתירה נטען כלפי ראש הממשלה , בהסתמך על דו"ח המבקר, כי זהו מקרה בו סמכותו להעביר את השניים מתפקידם הינה בגדר "חובה".

  

אבן חן וקליין פנו לראש הממשלה ולשר לביטחון פנים, ונתנו להם שהות להסקת המסקנות האישיות המתחייבות מדו"ח המבקר. ראש הממשלה והשר לביטחון פנים לא הגיבו למכתבים הללו, ולכן הגישו את עתירתם באמצעות עורכי הדין משה שחל, גיא צוקר וד"ר רותי קמיני.

 

לאחר הסבר נרחב בדבר אחריות השרים, והתפקוד הלקוי של מפקדי המשטרה, שירות בתי הסוהר וכיבוי האש, מצביעים העותרים על אחריותו של השר לביטחון פנים אהרונוביץ להסיק מסקנות אישיות בנוגע למפקדים.

 

"על השרים להסיק מסקנות מדו"ח המבקר"

"נשיאה באחריות חיונית לא רק למען המשפחות ששכלו את יקיריהן באסון הכרמל, אלא למען הציבור כולו", נכתב בעתירה, "הציבור מצפה לכך שהשלטון יפעל על פי נורמות ציבוריות-משפטיות ומוסריות בסיסיות. משבחרה הכנסת להפקיד את חקירת האסון בידי מבקר המדינה, תחת הקמת ועדת חקירה, הציפייה הלגיטימית הינה כי ממצאי ומסקנות המבקר יקבלו את המשקל הראוי".

 

 

בעתירה מצוין כי "לא יצר הנקם" הוא שהוביל אותם להגשת העתירה, "שכן את שאיבדו אי אפשר להשיב", וכי המניע שמחזק אותם הוא השאיפה שהקורבנות לא יהיו לשווא וכי יוסקו המסקנות הנדרשות ובישראל תקבע הנורמה של "אחריות אישית ואחריות מיניסטריאלית לאחר שמבקר המדינה קבע שקיימת אחריות".

 

העותרים מציינים כי המבקר אומר דברים ברורים בנוגע לאחריות הדרג מיניסטריאלי בדוחו, לגבי ישי ושטייניץ מצויין בעתירה כי המבקר קובע כי "כשלו". לאור כל אלה מצוין בעתירה, "עולה בבג"ץ זה שאלת האחריות לאותו אירוע".

 

בעתירה מצוין כי הרשויות ובראשם נתניהו הפקידו בידי המבקר את האחריות לחקור את אירוע השריפה, וויתרו על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, ובשל כך "מתבקשת המסקנה החד משמעית כי על השרים להסיק מסקנות מדו"ח המבקר ולהתפטר. בהיעדר צעד כזה, טוענים העותרים,

"על ראש הממשלה לעשות שימוש בסמכותו ההופכת במקרה זה לחובותו" ולהעביר את השרים מתפקידם.

 

על פי העתירה, כל צעד אחר של נתניהו הינו קבלת או אי קבלת החלטה "אשר אינה עומדת במבחן הסבירות", וכי מצב כזה יעמיד את ראש הממשלה וחברי ועדת ביקורת המדינה "כמי שעשו מהלך מתוכנן על מנת 'לטייח' את אירועי אסון הכרמל" וכי מטרת מינוי מבקר המדינה "הייתה השהייה עד יעבור זעם, מבלי כוונה שהמלצותיו ייושמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נקמה. זאב אבן חן
צילום: עופר עמרם
טופז אבן חן-קליין ז"ל
מומלצים