שתף קטע נבחר

לפיד נגד החרדים: כולם צריכים להתגייס בגיל 18

יו"ר מפלגת יש עתיד נאם בוועידת חינוך לישראל, והתייחס לדו"ח פלסנר שפורסם הבוקר. הוא תקף את מערכת החינוך של החרדים: "בלי לימודי ליבה, לא יקבלו אגורה מהמדינה"

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, תקף בצהריים (יום ד') את החרדים בעקבות פרסום הדו"ח של ועדת פלסנר. בנאום בוועידת החינוך של ישראל אמר לפיד כי החרדים "צריכים ללמוד עד גיל 18, ובגיל 18 כולם צריכים להתגייס לשירות צבאי או אזרחי, כי גם זה חלק מחינוך". ynet העביר את הוועידה בשידור חי.

 

לפיד פרש בנאומו את משנתו בנושא החינוך ותהה "מה גורם לנו לעמוד מול אסון חברתי בהתהוות ולא לעשות דבר. בית הספר שבו לא ילמדו לימודי ליבה לא יקבל אגורה אחת". לדבריו, "לא נממן בורות, אנטי ציונות ולא נממן דור שלם שלא מסוגל ללמד את עצמו".

 

הוא קרא להקדיש את העשור הקרוב לחינוך: "אנחנו צריכים להכריז על עשור החינוך. אנחנו צריכים להכריז על עשר השנים הקרובות כתקופה שבה אנחנו לוקחים את החינוך והופכים אותו למטרה לאומית. ואנחנו צריכים עוד דבר. אנחנו צריכים לחזור להאמין שזה אפשרי".

 

מוקדם יותר דיברה בוועידת החינוך יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, שהציבה יעד גבוה לגיוס חרדים וערבים: "כל אזרח ישראלי בהגיעו לגיל 18 יגויס לשירות צבאי, אזרחי או לאומי - חילונים, חרדים וערבים".

 

לבני אמרה שהמדינה צריכה לקבוע מכסות מקסימליות לגיוס וכן סנקציות. "נקרא לזה 'כולנו משרתים'. זה בא מתוך התפישה שהמדינה היא שלנו, חילונים וחרדים, יהודים וערבים. כולנו תורמים לחברה שבה אנו חיים. אני רוצה שגם חלקים אחרים בחברה, חרדים למשל, כשיגידו כולנו גם הם יתכוונו לכולנו. צריך לראות שותפות חברתית שכולנו חלק ממנה. הגיע הזמן שגם הערבים יחליטו שהם חלק מהמדינה הזו,

זה לא עניין פוליטי, זה עניין ערכי, שקבוצות לא ירגישו שזה נגדן אלא על מנת לשלב אותן בחברה".

 

הוועידה נערכת תחת הכותרת "יוצרים עתיד 2" ומשתתפים בה בין היתר שר החינוך גדעון סער, שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', ואנשי אקדמיה ובכירים במערכת החינוך בעבר ובהווה.

 

במאי השידור החי: רם גיל. צילום: שי פרג, בני ונטורה, מקס. טכנאי ניידת: טל אתחדיה. טכנאי לווינית: עומר עוואד. הפקה: שרון שדה - סאטלינק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נממן בורות. יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים