שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

מורדי קדימה מחכים להפגנה: "נדבר אחריה"

ח"כים ממפלגתו של מופז כבר הודיעו כי יגיעו להפגנת "הפראיירים", המורדים צפויים לכנס הערכת מצב אחריה - שבה יחליטו אם להתפלג ולהקים סיעה עצמאית. "נראה איך תיראה ההפגנה הגדולה במוצ"ש, ואחרי זה נדבר ונראה מה עושים"

להפגנת "הפראיירים " במוצאי שבת עשויות להיות השלכות פוליטיות מיידיות: למרות פגישת בנימין נתניהו ושאול מופז אתמול (ה'), ועל אף הודעתו של ראש הממשלה כי הוא מוכן לאשר סנקציות אישיות נגד חרדים שלא יתגייסו - בקדימה עדיין לא נרגעים. קבוצת הח"כים המתכננת לפרוש מן המפלגה צפויה לקיים הערכת מצב בימים הקרובים, כדי לבחון את המשך דרכה במפלגה. כמה מחברי הכנסת כבר הודיעו כי יגיעו להפגנה בתל-אביב.

 

עוד על משבר הגיוס

מופז דן עם נתניהו: "ברור שאין לו כוונה לפרוש"

ח"כים מקדימה יפגינו עם 'הפראיירים'. מופז יגיע?

הגדוד החרדי פורח: "בבני ברק מתפוצצים מקנאה"

הפראיירים יפגינו במוצ"ש: "מכרו אותנו לאלי ישי"

לדף ההפגנה במוצאי שבת בפייסבוק - לחצו כאן

 

הח"כים עשויים לשוחח על עתידם כבר במוצאי שבת שאחרי ההפגנה, עדיין לא ברור אם גם מופז יגיע לעצרת. לפי שעה, חסרים לקבוצה ח"כ או שניים כדי להגיע לשבעה הדרושים על פי החוק כדי להתפלג ולהקים סיעה עצמאית. "אנחנו מחכים לראות מה יקרה במוצאי שבת ואיך תיראה ההפגנה הגדולה בכיכר. אחרי זה נדבר ונראה מה עושים", אמר אחד מהם. "הבעיה שלנו היא נחמן שי ורחל אדטו. אם אחד מהם יחליט להצטרף אלינו, גם השני יבוא".

 

מופז חותם במאהל הפראיירים. לא ברור אם יגיע להפגנה (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
מופז חותם במאהל הפראיירים. לא ברור אם יגיע להפגנה(צילום: חיים צח)

 

כבר שלשום הודיע ח"כ שלמה מולה כי אינו חבר עוד בקואליציה, ח"כ נינו אבסדזה הבהירה כי תצביע מעתה נגד עמדת הממשלה, וגם ח"כ רוברט טיבייב הצטרף לשניים ואמר: "יש לצאת עכשיו מהממשלה". לרשימת המורדים הפוטנציאליים ניתן לצרף גם את חברי הכנסת אורית זוארץ, מגלי והבה ויואל חסון. לעומתם, מאיר שטרית, שי ואדטו עדיין מתלבטים.

 

"נתניהו רוצה שמופז יישאר, ומופז רוצה להישאר"

"ברור לגמרי שנתניהו רוצה שמופז יישאר, ושמופז רוצה להישאר", אמר אחד הח"כים המורדים. "אם נתניהו לא יפגע שוב בכבודו של מופז, יש סיכוי שהם יגיעו להבנות שישאירו את  קדימה בממשלה. במצב הקיים של קדימה, גם אם מופז היה רוצה לעזוב בגלל שהוא כבודו נפגע - רוב חברי הסיעה לא יתנו לו. הם רוצים להישאר בממשלה ולהיות שרים".

 

מוקדם יותר אמש אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בשיחותיו עם ראשי המפלגות בקואליציה הבהיר כי הוא מוכן לסנקציות אישיות נגד מי שלא יתגייס לצה"ל. "ניתן לגשר על הפערים הקיימים ולהביא לקידום השוויון בנטל ביחד", אמר נתניהו. "אני מוכן לעיקרון שהסנקציה נגד משתמטים תהיה אישית, ולא רק סנקציה נגד המוסדות".

 

נתניהו ומופז. "יש סיכוי שיגיעו להבנות" (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו ומופז. "יש סיכוי שיגיעו להבנות"(צילום: AP)

 

נתניהו נועד עם השר שאול מופז, אך בפגישה - על-פי אנשי קדימה - לא חלה התקדמות.  בכירים באחת ממפלגות הקואליציה תקפו את המשנה לראש הממשלה, שבלשכתו טענו במהלך היום כי לא ידוע להם כלל על פגישה מתוכננת: "מופז ידע היטב שתהיה פגישה עם ראש הממשלה. לאט-לאט הוא מתברר כדוד לוי קטן, שכל מה שחשוב לו זה שלא יעליבו אותו וישמרו על כבודו. ברור לכולם שאין לו שום כוונה לפרוש מהממשלה, ואנשי קדימה בהיסטריה מהאפשרות שיהיו כאן בחירות".

 

קלינשטיין ישיר, הנדל ינאם

גורם בקדימה הוסיף כי בפגישה "לא קיבלנו אינדיקציה שיש פה משהו רציני או משמעותי. הם הבינו שהם צריכים להשתמש במילים סנקציות אישיות, אבל לא ברור איזה סוג של סנקציות, מתי יופעלו, איך זה יעבוד, מי ישא בסנקציה וכמה זה יעלה לאותו בן אדם שלא מתגייס. עוד לא ירדו לפרטים בצורה מספקת על מנת שנוכל לקבל החלטה עד כמה נתניהו רציני".

  

מוקדם יותר נועד נתניהו עם שר החוץ, אביגדור ליברמן. יו"ר ישראל ביתנו הבהיר כי בשל אי הכללת גיוס לכולם, כולל ערבים, ואי הכללת גיוס מגיל 18 - מפלגתו לא תוכל לתמוך במסקנות דו"ח פלסנר.

 

בעצרת "הפראיירים", שתיערך ברחבת מוזיאון תל-אביב ישתתפו נציגים מכל הקשת הפוליטית, וכן סופרים וזמרים, ובהם רמי קלינשטיין, דויד ברוזה ודנה ברגר. ד"ר יועז הנדל, לשעבר ראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, יהיה בין הנואמים בהפגנה.


פורסם לראשונה 05/07/2012 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז במאהל הפראיירים. ח"כים יעזבו אותו?
צילום: מוטי קמחי
שלמה מולה. "איני חבר עוד בקואליציה"
צילום: מוטי קמחי
נינו אבסדזה. גם היא במורדים
צילום: ארטיום דגל
מומלצים