שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

ח"כים בקדימה מורדים: נתניהו רמס כבוד המפלגה

אחרי פירוק ועדת פלסנר, הודיע מולה כי יצביע נגד הממשלה: "רואה עצמי חלק מהאופוזיציה". אבסדזה הצטרפה אליו: "אין לנו מה לחפש בקואליציה של המתחמק הסדרתי". במקביל, בקדימה יש גם מי שמבקש להעניק למופז "עוד ימי חסד"

אחרי 55 ימים של אחדות, קרב קצה של הממשלה הרחבה של בנימין נתניהו , בעקבות פירוק ועדת פלסנר? ח"כ שלמה מולה הודיע לפני הצהריים (יום ג') כי הוא אינו חבר עוד בקואליציה, ח"כ נינו אבסדזה החרתה-החזיקה אחריו ואמרה כי גם היא תצביע נגד עמדת הקואליציה, וח"כ רוברט טיבייב הצטרף לשניים: "יש לצאת עכשיו מהממשלה".

  

סערת פלסנר - הכותרות האחרונות:

מופז הושפל ומחזיר: אין טעם לפגישה עם נתניהו
קדימה: נתניהו הבטיח לחכות, ורץ לפרסם הודעה

מטה המאבק: שאול מופז, תתפטר

מופז מאיים על נתניהו: או מסקנות או שנפרוש

 

"ממחר בבוקר אני רואה את עצמי כאופוזיציה ומצביע נגד הממשלה", הסביר מולה. "ראש הממשלה רמס את כבודה של קדימה והפך את ועדת פלסנר ללא רלוונטית, בכך שהוא בחר ללכת עם החרדים והמתנחלים". הוא קרא לקדימה לפרוש מהממשלה באופן מיידי. "חברי קדימה שהטיפו לכניסה לממשלת האחדות ותקפו על כך את ציפי לבני, צריכים היום להבין את טעותם ואף לבקש את סליחתה", הוא אמר.

 

ח"כ אבסדזה קראה לקדימה לפרוש מהממשלה. "הגענו למצב של או שוויון בנטל או בחירות", היא אמרה. "לקדימה אין מה לחפש בקואליציה של 'המתחמק הסדרתי'. ביבי ברח ממסקנות ועדת טרכטנברג, ברח ממסקנות בית המשפט בנושא גבעת האולפנה, מתהליך השלום ומניסוח חוק חלופי לחוק טל".

 (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי) (צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)
(צילום: אוריה תדמור, גיל יוחנן, נועם מושקוביץ, מוטי קמחי)

 

גם היא אמרה שתצביע נגד עמדת נתניהו: "אין דרך אחרת, אלא להביא אותו להכרעה בבחירות. אני אמשיך להצביע נגד עמדת הקואליציה כפי שעשיתי בחודש האחרון, במטרה לייצג את עמדתם האמיתית של מצביעי קדימה, על אף שנענשתי על כך. אני קוראת לחברים בקדימה לפרוש מהקואליציה או לחפש פלטפורמות אידיאולוגיות אחרות - ראויות יותר".

 

דקות ספורות אחרי הודעתם של מולה ואבסדזה, קרא גם ח"כ טיבייב למופז לעזוב את הקואליציה. "מדברים על פילוג, אך פילוג זאת לא המטרה, אלא יציאה מהממשלה והחזרת קדימה לדרך הנכונה והאמיתית", אמר טיבייב. כבר אתמול הוא שיגר מכתב לחברי סיעתו וליו"ר מועצת קדימה שרגא ברוש, בדרישה לכנס את מועצת קדימה עוד השבוע ולדון בפרישה מהממשלה בהקדם האפשרי.

  

מנגד חלק מחברי הכנסת בקדימה, בהם גם כאלו שלא נמנים עם מחנה היו"ר שאול מופז, קוראים להעניק לו "כמה ימי חסד" ועוד לנסות להגיע להבנות בסוגיית חוק הגיוס, בזמן שאחרים שבעבר איימו בפילוג כבר החלו בקידום מהלך לפרישה מן הממשלה. מקורביו של מופז הבהירו כי קדימה תתמוך אך ורק בחוק המבוסס על מתווה מסקנות ועדת פלסנר, אך הם גם משאירים מקום לפשרה.

 

"בחוק חייבות להיות סנקציות אישיות, אך ניתן לקיים משא ומתן על המרחב", אמרו ל-ynet. "יש מגוון רחב של סנקציות שניתן להטיל, ואנחנו מוכנים לדון בהן". בקדימה מעריכים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ינסה לגייס גם את צחי הנגבי כדי לגשר על הפערים ועל מנת לשכנע את קדימה להתגמש.

 

"יוחנן פלסנר עשה עבודה מדהימה, אך מבחינה פוליטית נעשו טעויות ועלינו על עץ", אמר ח"כ בקדימה שלא נמנה עם תומכי מופז. "אם מופז ימשיך בקו הנכון, ניתן לו גיבוי ונראה לאן זה הולך. בינתיים הוא אומר את הדברים הנכונים".

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' בירכה את "המורדים" והודיעה כי היא ויו"ר סיעת העבודה יצחק הרצוג יעמידו לרשות מולה ואבסדזה את מכסות החקיקה ואת כל האמצעים הדרושים כדי שלא ייפגעו אם יוטלו עליהם סנקציות בשל המהלך.

 

בינתיים, בליכוד חוששים מתרגיל אפשרי של קדימה בהצבעות מחר בכנסת ובשל כך פנו חברים בסיעה ללשכות חברי הכנסת והשרים של המפלגה להיערך בהתאם. "יש מצב שמחר קדימה מחזירה את עצמה לאופוזיציה, תוודאו טוב טוב שהח"כים שלכם נמצאים", נאמר בהודעה מהסיעה.

 

אלקין: החרדים מוכנים ללכת רחוק משחשבתי

בינתיים, בליכוד מקווים לשמור על שקט קואליציוני ולהצליח להגיע לפשרות. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר כי הדבר "תלוי במה שקדימה רוצה - להידבק לסמלים או להגיע להבנות. החרדים מוכנים להגיע לפשרות, והם לחוצים לסגור", הוא הבהיר, "הם מוכנים ללכת רחוק, יותר רחוק ממה שחשבתי".

 

מוקדם יותר הודו חברי כנסת שמעוניינים להתפלג מקדימה כי

"המהלך של נתניהו ללא ספק מקרב את הפרישה, אבל צריך לחכות ולראות איך זה ייגמר". מופז עצמו, שהבטיח שנכנס לממשלה כדי לטפל בבעיית הגיוס לכולם, איים אמש בפרישה אם לא יפורסמו מסקנות ועדת פלסנר חרף פירוקה. "אם ראש הממשלה בוחר שלא לפנות לכיוון הנדרש הזה, תגיע ממשלת האחדות הלאומית לסוף דרכה", הבהיר.

 

במקביל, ציפי לבני, שממתינה מחוץ למערכת הפוליטית אך נערכת להקמת מפלגה חדשה, סירבה להתייחס להתפתחויות, אך מקורביה הכחישו דיווחים לפיהם שוחחה עם חברי כנסת והאיצה בהם לפרוש. השבוע היא נפגשה עם חברי הכנסת יואל חסון ושלמה מולה ודנה עמם בסוגיית הגיוס. לפי שעה, היא מביטה על הנעשה מהצד, בשעה שחיים רמון מכין עבורה פלטפורמה לתנועה פוליטית חדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מולה. נתניהו בחר ללכת עם החרדים
צילום: נועם מושקוביץ
מופז. ח"כים מבקשים ימי חסד
צילום: מוטי קמחי
טיבייב. דרש לכנס מועצת קדימה בהקדם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים