שתף קטע נבחר

צילום:גיל יוחנן

הפראיירים יפגינו במוצ"ש: "מכרו אותנו לאלי ישי"

הנתק בין נתניהו למופז בסוגיית השוויון בנטל אמור להוציא רבים להפגנה גדולה שבה יזעקו "נמאס שמורחים אותנו". אח שכול שיבוא: "הם לא יכולים להסתכל עליי נושא בנטל ולחייך". חרדי מבית שמש: "מנהיגי הקהילה מעוותים את התורה"

הם מכנים את עצמם "פראיירים", אולם נדמה כי כעת הגיע מבחינתם הזמן להפשיל שרוולים ולהפוך עוד יותר "קרביים". ברקע ההתנצחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין המשנה שלו שאול מופז על רקע המלצות ועדת פלסנר, האנשים שנאבקים למען שוויון בנטל חוששים שעוד "מריחה" בדרך. במוצאי השבת הקרובה הם מתכננים הפגנת מחאה גדולה בתל-אביב, שבה יזעקו "לא עוד".

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

מופז לא ממהר לפרוש: "ייתן לנתניהו עוד זמן"  

בלי מילה על סנקציות: רה"מ מבטיח גיוס לכול

תוכנית ש"ס: "נקבל הדו"ח ונהפוך לטרכטנברג 2"

לפיד נגד החרדים: כולם צריכים להתגייס בגיל 18

 

בין המפגינים יהיה אלי דבי, שאיבד את אחיו צדוק במהלך מבצע ליטאני ב-78' ונותר בן יחיד להוריו. לקראת ההפגנה הוא אומר כי "אנחנו המחאה. לא יכול להיות מצב שבו ישנם כאלה שנושאים בנטל וכאלה שלא. אם אתה אזרח במדינת ישראל ואתה מקבל זכויות, צריך שתהיינה לך גם חובות על פי חוק".

 

דבי, יו"ר ומנכ"ל ארגון האחים השכולים "לנצח אחי", מדגיש ש"אין לי טענה נגד הדתיים, הם פשוט משתמשים בחוק שהותר להם. אני אדם מסורתי ומכבד את הדת, אבל הם לא יכולים להסתכל עליי נושא בנטל ולחייך. בואו נעשה זאת יחד, יש לנו מדינה להקים ולבנות".

 

ההזמנה להפגנה במוצאי שבת ()
ההזמנה להפגנה במוצאי שבת

 

תחת הכותרת "צו 8 - נמאס לנו להיות פראיירים", תצא בשעה 20:30 צעדה ממאהל הפראיירים ברכבת מרכז לעבר רחבת מוזיאון תל-אביב ושם תיערך ההפגנה הגדולה. לקראת ההפגנה שבה צפויים להופיע בין היתר דיוויד ברוזה ודנה ברגר, גועשת הרשת עם הסלוגנים שצפויים ללוות את קולות המחאה. "בטרכטנברג הם מרחו, מאסון הכרמל הם ברחו ועכשיו לאלי ישי אותנו הם מכרו", נכתב בין היתר.

 

לצד "הפורום לשוויון" שמוביל את המאבק יחד עם "המחנה המשותף" בהפגנה הגדולה צפויים ליטול חלק ארגונים רבים ובהם "חדו"ש - לחופש דת ושוויון", "ישראל חופשית", התאחדות הסטודנטים, אגף המשימות בתק"מ, "מכתב השמיניסטים", "התנועה המסורתית בישראל", "לנצח אחי", התנועה הרפורמית ו"אם תרצו".

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

משטרת מרחב ירקון החליטה שבמהלך העצרת ייסגר ציר התהלוכה ולא יתאפשרו חציות. כמו כן, דרך בגין תיסגר מדרך נמיר לכיוון צפון, והתנועה תופנה לכיוון רחוב ז'בוטינסקי ברמת גן. דרך נמיר תיסגר מארלוזרוב לכיוון דרום, והתנועה תופנה לכיוון רחוב פרשת דרכים. רחוב שאול המלך ייסגר לתנועה בשני הכיוונים בין אבן גבירול לדרך נמיר. רחוב ויצמן ייסגר מרחוב דוד המלך לשאול המלך בשני הכיוונים. כמו כן יחסמו כל הרחובות המובילים לצירים אלה.

 

בין המפגינים במוצאי שבת יהיה גם דב ליפמן, חרדי שמתגורר בבית שמש. "בעיניי, מנהיגי הקהילה החרדית מעוותים את התורה כשהם משתמשים בה ואומרים שהיא לא מאפשרת

לנו לשרת בצבא", הוא אומר, "אנחנו רואים הרבה בני תורה ותלמידים שמשלבים גם לימוד וגם שירות. האפשרות הזו קיימת".

 

ליפמן אמר עוד כי "אם השירות הצבאי קשה להם, המדינה מוכנה לאפשר להם לעשות שירות אזרחי, אבל גם לזה הם מסרבים, ובכך משחיתים את ערכי התורה". ליפמן שעלה לארץ מארה"ב בשנת 2004 עם אשתו וארבעת ילדיו, כבר מתכנן לראות את הרגע שבו בנו יתגייס לצבא: "לצערי לא נתנו לי לשרת, אבל הבן שלי שהיום בן 15 ולומד המון תורה, ישרת בצבא. הוא רוצה להיות צנחן".

 

יעקב ביטון (26), חרדי שמתגורר בירושלים, נמנה עם אלה שהצליחו לממש את השירות הצבאי. "בגיל 19 התגייסתי לצבא ובמשך שנה הייתי לוחם בנצח יהודה", הוא מספר, "ובמשך שנתיים שימשתי כתומך לחימה. מיום ליום הופך הציבור החרדי לחלק משמעותי יותר בחברה, ובעוד עשור, אם הם לא ישתלבו בצבא ובעבודה מצבנו יהיה רע. כשהייתי בצבא, ראיתי אילו פעולות אנו עושים, איך אנו עוצרים מפגעים שתכננו לעלות לירושלים, אז מבחינתי אני שומר על הבית".

 

"שהמיעוט לא יסחט עוד את הרוב"

למאבק הפראיירים הצטרפו באחרונה גם חברי התנועה הקיבוצית, שייקחו אף הם חלק בהפגנה בשבת. אורי אופיר, פעיל באגף המשימות של התנועה, מעיד על היענות גבוהה מצדם של חברי הקיבוצים. "היעד שלנו הוא לפעול להגדלת שנת השירות ולקידום השוויון בנטל", הסביר אופיר. "הוצאנו קריאה לחברי הקיבוצים להצטרף למחאה. מקיבוץ כרם שלום שמונה כ-50 חברים, מתוכננים להגיע כ-20 חברים. כמו כן יגיעו להפגנה חברים מקיבוץ חצרים, מגבעת ברנר מהגליל העליון והגליל המערבי. אנחנו לא נקבע את המספרים, אבל הערך המוסף שלנו הוא להראות שאנו שותפים אידיאולוגים למאבק הזה שנוגע לכלל האוכלוסייה".

 

עידן מילר, יו"ר "המחנה המשותף", אמר כי "נוצר באזז ציבורי גדול. אנו מצפים לאלפי משתתפים מכל הארץ, עוד יותר לאחר הצטרפותם של יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי וחבריו אלינו". מילר מספר כי כבר עכשיו מתוכננים להגיע להפגנה 50 אוטובוסים. "הגיע הזמן שנצא מהאקסיומה שקבוצות המיעוט יכולות לסחוט את הרוב עד בלי די".

 

מילר הוסיף כי "בשבת אנחנו חוזרים לרחובות כדי לומר לראש הממשלה

 שאם הוא יבחר להמשיך להחזיק בברית עם החרדים על חשבוננו, על חשבון האינטרס הציבורי הרחב במדינת ישראל, לא נשתוק ונדע להענישו בבחירות הקרובות".

 

בועז נול, ממובילי המחאה, אמר כי "אנחנו ממש לא נראה גילויי אלימות במהלך ההפגנה הקרובה במוצ"ש. זו תהיה הפגנה מאוד ממלכתית וטובה ועם זאת עיקשת ועומדת על הדברים שלה, חזקה במסרים שלה ובאמירה שהיא תיתן. אנחנו נגד אלימות, לאורך כל הדרך לא ראינו גילויי אלימות וכך זה יימשך. זה לא הקו שלנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הם משתמשים בחוק שהותר להם"
צילום: צביקה טישלר
"מנהיגי הקהילה החרדית מעוותים את התורה". ליפמן
צילום: מנחם ליפקין
"אנחנו המחאה". דבי
מומלצים