שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

יעלון ופלסנר בדיון הראשון: "הזדמנות היסטורית"

ראשי הצוות שמינה רה"מ לנסח חלופה לחוק טל נפגשו לראשונה, במטרה לגבש הצעה עד יום ד'. "יש להימנע מקרעים בעם", אמר יעלון. פלסנר: "כרגע יש סימני שאלה, מקווה שתוך יומיים יהיו סימני קריאה". גורם הבקי במגעים אמר שנתניהו מעוניין במהלך הדרגתי. גורמים בקדימה: "התהליך רציני, אבל אנחנו זהירים"

צעד ראשון בדרך לחוק חדש שיסדיר את סוגיית השוויון בנטל. אחר הצהריים (א') התקיימה פגישה ראשונה של הצוות שעליו הוטל לנסח את ההצעה שתחליף את חוק טל, במטרה להביא אותה לדיון בישיבת הממשלה הבאה. לפני הפגישה עם ח"כ יוחנן פלסנר, אמר המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון: "אנו ניצבים בפני הזדמנות היסטורית בנושא שהוא כפצע מדמם בחברה הישראלית - השוויון בחלוקת הנטל הביטחוני, הלאומי, האזרחי והכלכלי. אנו מתכוונים ברצינות לגבש בימים הקרובים חוק שיבטא את הרגע ההיסטורי הזה".

  

את גיבוש נוסח החוק הצוות צריך לסיים עד יום רביעי על מנת להספיק להעלותו ביום ראשון הקרוב לסדר היום של ועדת השרים לחקיקה. גורמים המעורים בנושא אמרו ש"הפגישה הייתה רצינית וירדה לפרטים". בקדימה מציינים שדו"ח פלסנר כולל גם הצעת חוק המבוססת על עקרונות הדו"ח, ועל כן יש כבר מסגרת ומתווה להצעה. עם זאת, לא מן הנמנע כי יחולו שינויים והתאמות בהצעת החוק.

 

סערת השוויון בנטל - כתבות נוספות ב-ynet:

 

גורם הבקי במגעים אמר כי נתניהו מעוניין בתהליך הדרגתי. "לגייס את כולם בגיל 18 זה לא ישים", אמר, "פלסנר כתב שהיעד לגיוס שמונים אחוז משנתון החרדים הוא 2016, נצטרך לרווח את זה. היום מי שתורתו אומנותו נמצא בתהליך עד גיל 28. אנחנו רוצים לקרב את זה ל-26-25. בלי הדרגתיות זה לא ישים. יש מקום לגמישויות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הבוקר את סיעת הליכוד וזו אישרה פה אחד את מסקנות ועדת פלסנר. הוא ניסח עקרונות כלליים והבטיח שינוי היסטורי, אך הדגיש שהפתרון "ישמור על אחדות העם". לאחר הישיבה סיכמו נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז על הקמת צוות לניסוח לחוק. בנוסף ליעלון יכלול הצוות כאמור גם את ח"כ פלסנר - האיש שחתום על מסקנות הוועדה שאותה פירק נתניהו. בדיוני הצוות ישתתפו בהתאם לצורך נציגי משרד הביטחון, האוצר, המשפטים וכן נציגים של השירות האזרחי. לא ישתתפו בה נציגים חרדים או ערבים.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

הפגישה התקיימה בארבע עיניים במשרדו של יעלון בלשכת ראש הממשלה ונמשכה שעתיים וחצי. בסיומה קבעו השניים להיפגש גם מחר בבוקר. לפניה הדגיש יעלון שאת ההזדמנות ההיסטורית צריך יהיה לנצל בתבונה "תוך מניעת קרעים בחברה ובעם לנוכח הרגישות לנושא. אני מקווה שכך נעמוד במשימה הזאת, כי אחדות העם היא חלק חשוב מאוד בחוסן הלאומי שלנו". אחרי הפגישה נפגש יעלון עם נתניהו.

 

פלסנר, שנמנע מלבקר את נתניהו גם אחרי ההכרזה על פירוק הוועדה, בירך על ההחלטה לאמץ בסופו של דבר את מסקנותיו. "עקרונות הוועדה יאפשרו לנו לחולל שינוי מציאות אמיתי בתחום השוויון בנטל", אמר לפני הפגישה עם יעלון, "בדו"ח הושקעה עבודת מטה רבה של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים. המטרה היא למצוא פתרון ממלכתי, אחראי ומאוזן שיאפשר מצד אחד למנוע עימות פנימי ובמקביל לחולל שינוי מציאות".

 

העקרונות שאישרו חברי הכנסת לאשר, לפני פגישה בין נתניהו ליו"ר קדימה שאול מופז, שבה ייקבע כיצד יהפכו לחוק:

החלת עקרון "שירות לכול" על כל אזרח.

האחריות לשירות - אישית.

תמריצים וגמול מוגבר למשרתים ובבסיסם קיצור השירות בצה"ל.

יצירת מערך אכיפה יעיל ומרתיע מפני כל הפרה של החוק,

השתמטות ורישום כוזב.

לגברים החרדים - עקרונות הוועדה ייושמו לאלתר

הערבים - העקרונות יחולו עליהם, קביעת מסלולי השירות האזרחי תסתיים עד סוף השנה וחקיקה תושלם עד מרס 2013 (בסעיף זה הוכנסה הסתייגות, לפיה לדעת סיעת הליכוד אין סיבה לדחייה).

 

פלסנר הוסיף שלצוות ממתינה עבודה ממוקדת ביומיים הקרובים: "אנחנו לא פותחים את העסק מחדש. יש תהליך של יומיים שבמסגרתו אנחנו אמורים לעשות את ההתאמות הנדרשות כדי להביא את החקיקה בימים הקרובים. לוח הזמנים הוא קשיח מאוד, כי עד סוף החודש צריך להיות חוק שעובר בקריאה שלישית. הייתה התקדמות אבל יש עדיין כמה סימני שאלה. אני מקווה שתוך יומיים-שלושה יהיו סימני קריאה".

 

בעקבות הפגישה אמרו גורמים בקדימה ל-ynet: "אנחנו לא יודעים לומר עדיין אם בליכוד קיבלו את ההחלטה האסטרטגית. אנחנו זהירים מאוד בעניין הזה. בפגישה עסקו הצדדים בפרטים הכי חשובים ובדקו מה קורה אם המתווה קורס. התהליך רציני, אבל צריך להיות מפוכחים וזהירים בנוגע למה שקורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסנר ויעלון, היום
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים