שתף קטע נבחר

חוות דעת: לאירופה מותר להחרים את ההתנחלויות

משפטן בריטי חיבר דו"ח הקובע כי אין איסור משפטי המונע מממשלות אירופה להחרים מוצרי התנחלויות או להטיל עיצומים על בנקים המסייעים ליישובים. לפי "אינדיפנדנט", חוות הדעת נמסרה לבכירי האיחוד והיא תספק רוח גבית לקידום סנקציות

ממשלות באירופה, בהן בריטניה, קיבלו חוות דעת משפטית מגוף ייעוץ בינלאומי מוביל, שלפיה זכותן של מדינות להחרים מסחר עם התנחלויות ישראליות. העיתון "אינדפנדנט" פרסם הלילה (ב') חלקים מחוות הדעת של פרופסור ג'יימס קרופורד מאוניברסיטת קיימברידג', שעלולה לסלול את הדרך לסנקציות מקיפות על ההתיישבות הישראלית בשטחים.

 

כותרות אחרונות בנושא:

שוויץ: רשת מרכולים תסמן מוצרים מהתנחלויות 

דרום אפריקה: אסור לתייג מוצרים מהשטחים כישראלים

דעה: תגידו תודה למי שמסמן מוצרי התנחלויות

 

בידיעה העריך כתב העיתון כי המסמך המשפטי צפוי להעניק מומנטום לקמפיינים אירופיים לקידום חרם על ההתנחלויות.

"חוות הדעת מאתגרת את הדעה הרווחת בחוגים רשמיים, לפיה עבור מדינה כמו בריטניה חרם על מוצרי התנחלויות או איסור על בנקים לממן פעילות של התנחלויות - עלולים לסתור חוקי מסחר אירופיים וגלובליים", נכתב ב"אינדפנדנט".

 

פרופסור קרופורד קובע במסמך בן 60 עמודים, שהוצג לבכירים באיחוד האירופי בחודשים האחרונים, כי מדינה שתחליט להחרים מוצרים מהתנחלויות לא תפר שום חוק אירופי. הוא אף טוען שממשלות יכולות להשתמש כ"מפלט" בהסכם שנחתם בין ישראל לאיחוד, שאחד מסעיפיו קובע כי על ההבנות בין הצדדים "להתבסס על כבוד לזכויות אדם ועקרונות דמוקרטיים".

 

המשפטן הבריטי טוען כי חרם על מוצרי התנחלויות איננו נוגד את המחויבויות של המדינות לארגון הסחר העולמי, "מכיוון שתחת החוק הבינלאומי – הגדה ועזה אינן נחשבות שטח ישראל". חוות הדעת תפורסם השבוע על ידי קונגרס איגודי הסחר (TUC), התומך בסנקציות על מוצרי התנחלויות אך לא בהחרמה כללית של ישראל.

 

דנמרק, שבדיה ודרום אפריקה שוקלות ללכת בעקבות בריטניה ולחייב תיוג מוצרים מההתנחלויות,

ואילו אירלנד הציעה לקדם באיחוד האירופי חרם על סחורות מהיישובים הישראליים ביהודה ושומרון. פרופ' קרופורד טוען כי מדינות האיחוד אינן מחויבות להטיל חרם, אך הכלי הזה חוקי עבורן. הוא מדגיש עם זאת כי ממשלות, להבדיל מחברות פרטיות, עלולות להיות חשופות לקנסות תחת החוק הבינלאומי אם ירכשו במישרין מוצרים מהתנחלויות או יספקו להן סיוע כלכלי.  

 

לפני כשלושה חודשים הפך התאגיד "קו-אופרטיב גרופ" לרשת הסופרמרקטים הראשונה באירופה המחרימה לחלוטין סחורה המיוצרת בהתנחלויות. רשת השיווק הבריטית הודיעה על ביטול עסקאות עם עסקים ישראליים המספקים מוצרים תוצרת יהודה ושומרון. "קו-אופ" היא רשת קמעונאות המזון החמישית בגודלה בממלכה המאוחדת. בהודעה מטעמה נאמר כי הצעד אינו חרם על ישראל, וכי חוזי האספקה יועברו לחברות אחרות בישראל, שיכולות להבטיח שאינן מייצאות תוצרת של ההתנחלויות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיאד שורף מוצרי התנחלויות (תמונת ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים