שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מקדמים גוף ביקורת לפרקליטות: "הם שיכורי כוח"

התביעה ביקשה שהמהלך לא ייכפה עליה, אבל תוצאות משפט אולמרט מעלות שוב את הסוגיה על סדר היום. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל, הודיע שיאיץ את החקיקה בנושא. ח"כ יריב לוין: "הפרקליטות והעליון פועלים ללא ביקורת"

הביקורת החריפה על פרקליטות המדינה בעקבות הכרעת הדין במשפט אולמרט מעוררת את הכנסת לצאת לפעולה. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, שהניח בעבר הצעת חוק להקמת גוף פיקוח על הפרקליטות, מתכוון להאיץ את החקיקה בנושא.

 

רעידת אדמה פוליטית-משפטית - עמוד מיוחד ב-ynet

 

עוד על הזיכוי הדרמטי של אולמרט:

לדור לא מתפטר: אסור לראות בזיכוי כשל

ראשונטורס: מדוע אולמרט זוכה וזקן הורשעה?

 

ח"כ אריאל לא קידם את הצעת החוק עד כה, לבקשת נציגי הפרקליטות. אלו ביקשו שמהלך כזה לא ייכפה עליהם, וייעשה בתיאום איתם, אבל לאור הביקורת הנרחבת בעקבות זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מעיקר האישומים נגדו ובהמשך לטענות על "מריחת זמן" של הפרקליטות, הודיע אמש (יום ג') ח"כ אריאל כי יאיץ את החקיקה בעניין. הוא אף שוקל להגיש את הצעת החוק מטעם הוועדה, ובכך למעשה לקצר את ההליכים ולהביא את ההצעה ישירות לקריאה ראשונה.

 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה זימן לעוד שבועיים דיון מיוחד כדי לדון ביוזמה להקמת גוף פיקוח, אבל בוועדה טוענים כי בימים האחרונים הועברו אליהם מסרים על כך שהיועץ המשפטי לממשלה אינו מתכוון לקחת חלק בדיון. ח"כ אריאל הדגיש כי הדבר לא מקובל עליו: "סירוב היועץ המשפטי ונציגי הפרקליטות להופיע לדיון הוא שערורייה ממדרגה ראשונה ואני מצפה שיתייצבו לדיון כפי שהתבקשו", אמר.

 

"היממה האחרונה הוכיחה כי כמה שיותר מהר חייב לקום גוף ביקורת לפרקליטות - גוף חיצוני, בלתי תלוי ופתוח לציבור הרחב", המשיך אריאל לתקוף את נציגי התביעה. "לצערי היועץ המשפטי והפרקליטות ממשיכים לזלזל בצורה הבוטה ביותר בחברי הכנסת וכפי שחששתי מעכבים את הקמת הגוף שעליו הם התחייבו. בכוונתי לפעול לקידום מהיר של חקיקה להקמת גוף ביקורת אמיתי". מאידך, לאחר פניית ynet הבהירו גורמים במשרד המשפטים כי נציגים מטעמם יקחו חלק בדיון וימסרו תשובות בוועדה.

 

גם יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין מהליכוד, אמר כי יש צורך בקביעת אמות מידה ובהקמת גוף פיקוח. לדבריו, במשך שנים רבות הוא מתריע שיש צורך בשינוי: "הצרה היא לא כשהפרקליטות טועה, הבעיה מתעוררת כשיש מסה מסוימת של טעויות שעוברת את הגבול. מנהלים כעשר חקירות שונות על פני שנים ארוכות נגד בן אדם, ובסוף זה מסתיים בתוצאות זעומות, אם בכלל. אני לא בעד פגיעה בעצמאותה ובעוצמתה של הפרקליטות, אבל בהחלט חושב שצריכים להגדיר פה אמות מידה וגוף שיפקח על כך שאמות המידה הללו מתקיימות".

 

ח"כ לוין סבור גם שיש להכניס למערכת התביעה משפטנים מהשוק הפרטי ובכך למנוע ממנה לטפח "אנשים בצלמה ובדמותה". לדבריו, "בפרקליטות ובבית המשפט עליון יש תחושה של שיכרון כוח. אנשים חושבים שהם מרכזים בידם עוצמה אדירה ופועלים כמעט ללא ביקורת. הם פועלים מתוך תחושה שרק התפיסות שלהם והאמונות שלהם נכונות. הם מחלקים את העולם לבני אור ולבני חושך, בלי אמצע ובלי גוונים. באשר לבני החושך, כל האמצעים כשרים כדי להביא אדם לדין או להרשיע. התפיסה הזאת מביאה לבסוף לתוצאות כמו שראינו הפעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור במסיבת העיתונאים, אתמול
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יריב לוין. "הם מחלקים את העולם לבני אור וחושך"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ אורי אריאל. "הפרקליטות מזלזלת"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים